Ing. Karel Liška, CSc. "> Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Má vlast v srdci Evropy - Poznej ji a chraň! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/slavnostni-vyhlaseni-vysledku-souteze-ma-vlast-v-srdci-evropy-poznej-ji-a-chran
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Památková komora/Česká rada dětí a mládeže : Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže Má vlast v srdci Evropy - Poznej ji a chraň!

25. října v Hudebním salonku Černínského paláce proběhl závěrečný ceremoniál prvního ročníku celostátní soutěže Má vlast v srdci Evropy - Poznej ji a chraň!, uspořádané Památkovou komorou ve spolupráci s Českou radou dětí a mládeže (ČRDM) slavnostním vyhlášením výsledků.

V úvodu tohoto setkání uctili všichni přítomní památku zesnulého ministra kultury Pavla Dostála, který nad touto soutěží převzal záštitu spolu s ministrem zahraničních věcí Cyrilem Svobodou a ministerstvem školství. K záštitě se připojili i velvyslanci Polska, Slovenska a rakouská velvyslankyně zde zastoupené první tajemnicí polského velvyslanectví paní Marzenou Krajewskou a tajemnicí slovenského velvyslanectví v Praze paní Danielou Lešickou. Mediálního partnera soutěže ČESKÝ ROZHLAS zastupoval ředitel Úseku komunikace Ing. Karel Zýka.

Při zahájení prezident Památkové komory Karel Liška kvitoval, že řada mladých účastníků soutěže dokázala upřít zrak do historie ve snaze pomoci uchovat naše kulturní dědictví. "Rád bych, aby zmizelo vandalství, a místo toho se objevovala systematická péče o naše kulturní dědictví - to největší bohatství, které máme," podotkl Karel Liška. Jeho pořadatelský kolega Jiří Zajíc, spjatý s ČRDM, upozornil na obtížnou úlohu hodnotící poroty (spolu s ním, Karlem Liškou a doc. Václavem Liškou v ní zasedl předseda ČRDM Pavel Trantina). "Kvalitních prací bylo daleko více, než jsme mohli ocenit," vysvětlil Jiří Zajíc. Práce na posuzovaných projektech představuje podle něj typ činnosti mladých lidí, o které se příliš neví, a přesto "je daleko za hranicí toho, co se obecně myslí, že jsou dnes děti a mladí lidé schopni udělat."

"V Senátu visí mapa Evropy, ztvárněná do ženské postavy, a pod ní je napsáno, že Evropa získala své srdce vstupem České republiky (do Evropské unie). Takže děkuji všem a blahopřeji jim, že uspěli, protože to, co činili, činili dobře - pro nás i pro Evropu. Je to správná odpověď i všemu, co se děje kolem nás," pronesl ve svém proslovu k vítězům "vlastivědné" soutěže Cyril Svoboda. Podle něj je důležité, aby vstup do globalizovaného prostoru neznamenal jen pasivní příjem toho, co se lidem prezentuje, ale aby jej provázelo činorodé sebepoznání jako přínos pro okolní svět.

Pak již následovalo předání diplomů prvním třem v jednotlivých kategoriích, čestných uznání vítězům i cen – výpravných publikací o České republice, poděkování a stisk ruky od ministra zahraničí Cyrila Svobody.

Vítězné projekty byly mnohdy inspirovány dlouholetou obětavou prací pedagogů. Také proto porota předala i čestná uznání, která získali:
Spolek přátel školy při 3. ZŠ Příbram - Březové hory (za soustavnou péči o propagaci místního kulturně historického dědictví);
Dětský folklórní soubor Ostravička (za úspěšnou reprezentaci naší vlasti a práci s mládeží);
Bystřický kulturní nadační fond (za dlouholetou práci při obnově a kulturním využití zámku v Bystřici pod Hostýnem);
Mgr. Věra Vlčková (za pedagogické vedení jejích v soutěži velmi úspěšných studentů VOŠ stavební arch. Jana Letzela v Náchodě).
Prvenství a nejúspěšnější projekt v kategorii monitoring stavu památek získal jeden z jejich patnácti soutěžících studentů Tomáš Zavoral, který zpracoval s vynikající úrovní Stavebně historický průzkum Kaple sv. Anny v Pardubicích.
Mgr. Miluše Mitanová (za pedagogické vedení jejích v soutěži velmi úspěšných žáků ZŠ Frýdek - Místek.

Právě její žáci Pavel Krpec a David Kubánek získali prvenství za nejlepší projekt soutěže v kategorii Mládež s titulem Naše obec - Chlebovice. Porota mimořádně ocenila i tu skutečnost, že šlo o týmovou práci dvou v době dokončení práce čtrnáctiletých soutěžících, kteří svojí prací prokázali mimořádné nadání. Za jimi předloženou práci by se nemusel stydět ani profesionální historik.

Absolutním vítězem 1. ročníku soutěže se stalo Sdružení Neratov vedené Josefem Suchárem s prací Obnova Neratovského kostela a poutí.. Mladý kněz, který po roce 1989 v malé pohraniční osadě v lůně Orlických hor dokázal kolem sebe a zříceniny kdysi proslulého poutního kostela soustředit kolektiv obdobně zapálených lidí obnovil nejen poutní tradici a zahájil rekonstrukci zničeného kostela, ale především vrátil do Neratova život. "Ona to nebyla jen obnova kostela, ona to byla obnova rozbité společnosti," poznamenal Jiří Zajíc.

V závěru setkání dětské duo v národních krojích ze souboru Ostravička písní poděkovalo panu ministrovi a všem přítomným. Pověstnou "třešničku na dortu" pak představovala pro oceněné účastníky soutěže možnost prohlédnout si některé pozoruhodné prostory Černínského paláce, a to včetně bytu tragicky zesnulého ministra zahraničí Československé republiky Jana Masaryka.

Prvého ročníku naší soutěže se zúčastnilo 20 kolektivů a 21 jednotlivců z celé naší republiky. Porota byla překvapena tím, co soutěžící dokázali do svých prací vtělit. Podle názoru hodnotitelů z nich totiž dýchala skutečná odbornost a zájem; bylo znát, že nejde jen o povinnou práci do školy. "Drtivá většina z vás je vyvolených - nikoli ovšem esemeskami na základě kritérií, která by asi většina z vás nepodepsala, ale na základě toho,co jste dokázali," použil paralelu s názvem bulvární televizní "reality show" Jiří Zajíc.

Soutěž Má vlast v srdci Evropy - Poznej ji a chraň! má podle něj ambici překročit české hranice a stát se středoevropskou záležitostí. "Doufáme, že tak jako desítky let předtím, i potom bude u nás i na Slovensku uskutečněna řada kvalitních záměrů. A stejně tak Polsko, jako velká krásná země s ohromně bohatou kulturou, má velkou perspektivu, aby se tam tento podnět stal iniciativou, z níž mohou dlouhodobě profitovat děti a mladí lidé," míní Jiří Zajíc. Ke spolupráci se již hlásí partneři z Rakouska a jednání probíhá i velvyslanectvím Spolkové republiky Německa.

Dík je zde nezbytné vyslovit sponzorům, bez jejichž podpory by se prvý ročník soutěže nemohl realizovat a to zejména největšímu-- Purkyňově nadaci a finanční podpoře ministerstva kultury.Z krajských zastupitelství se jako první k podpoře soutěže přihlásil Moravskoslezský kraj. Věříme , že ostatní se připojí a pomohou tak soutěživé formě uvědomování si hodnoty toho nejcennějšího co máme- kulturního dědictví našich předků a jeho zachování dalším generacím nejen Čechů, ale všech lidí naší planety.

V závěru si připomeňme cíl prvého i právě připravovaného druhého ročníku:
Cílem soutěže je v souvislosti se vstupem do EU motivovat naše občany, zejména mladou generaci, k větší péči o naše kulturní dědictví i historické tradice a posílit tak jejich národní hrdost při současném upevňování mezinárodního partnerství.

Bližší podrobnosti o proběhlé soutěži a foto najdete na serveru ADAM na adrese: www.crdm.cz/mavlast

Ing. Karel Liška, CSc.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist