https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/smutny-trend-prudkeho-narustu-hiv-v-cr-pokracuje-rozkos-bez-rizika-nabidne-v-hradci-kralove-ve-sve-sanitce-testovani-zdarma
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ROZKOŠ bez RIZIKA: Smutný trend prudkého nárůstu HIV v ČR pokračuje. ROZKOŠ bez RIZIKA nabídne v Hradci Králové ve své sanitce testování zdarma

22. června 2016 | ROZKOŠ bez RIZIKA
Autor: Jan Losenický, tel: 777 180 039
Statistika k testování na HIV v ČR mluví jasně. Od ledna do dubna roku 2016 bylo prokázáno 118 nových případů HIV. O rok dříve za stejné období šlo o 76 případů. Rok 2015 byl přitom vůbec nejhorším za celou historii testování v naší zemi. Nezisková organizace ROZKOŠ bez RIZIKA (R-R) proto v pátek 24. června od 9. do 18. hodiny ve své sanitce zaparkované v kampusu Univerzity Hradec Králové nabídne veřejnosti testování na HIV zdarma. Testování se koná v rámci Festivalu sociálních služeb „Poznejme se navzájem“.

Kdy a kde testování probíhá:
• sanitka R-R zaparkovaná v kampusu Univerzity Hradec Králové, (mezi Studijní vědeckou knihovnou a Univerzitou Hradec Králové)
• 24. června od 9 do 18 hod.

Ohledně nových případů HIV infekce podle regionu patří Královéhradecký kraj v současné době k těm nejvíce problematickým. Za tento rok zde byly zachyceno 9 nových případů HIV. Při přepočtu na jednoho obyvatele za posledních 12 měsíců je Královéhradecký kraj třetím nejhorším za Prahou a Libereckým krajem. Celkově bylo od roku 1985 ke konci března 2016 pozitivně diagnostikováno na HIV 59 lidí, kteří měli bydliště v Královéhradeckém kraji.

Na přání se lidé mohou nechat otestovat anonymně. Výsledky se dozví do 15 minut. Testování je bezplatné a není potřeba se nikde objednávat. R-R dále nabídne poradenství o pohlavně přenosných infekcích a bezpečnějším sexu. Více informací na telefonu 777 180 266 nebo pište na hamernikova@rozkosbezrizika.cz.

Kdo by měl jít na testy?
Na testy doporučujeme jít každému, kdo si není jistý svým zdravím. Využít bezplatné testování by měli i lidé, kteří jsou na začátku nového partnerského vztahu. Testování má ale smysl až po dvou nebo lépe tří měsíční době od rizikového chování. Do té doby je infekce neprůkazná. Výsledky testu také může ovlivnit léčba antibiotiky, takže je vhodné přijít dva týdny po jejich dobrání.

ROZKOŠ bez RIZIKA existuje přes dvacet let. Cílem sdružení je prevence, diagnostika a léčba sexuálně přenosných infekcí a snížení negativních sociálních důsledků spojených s provozováním prostituce. Cílovou skupinou jsou osoby s rizikovějším sexuálním chováním a životním stylem. Jedná se převážně o ženy poskytující placené sexuální služby. V současné době má R-R tři pobočky, devět týmů pracujících ve dvanácti krajích České republiky a k dispozici mobilní ambulanci s malou gynekologickou ordinací. Sdružení pravidelně pořádá akce pro veřejnost, např. AIDS DAY, kdy nabízí testování na HIV zdarma, připravuje besedy, ale i divadelní představení. Více: www.rozkosbezrizika.cz

Kontakty:
Petra Hamerníková, e-mail: hamernikova@rozkosbezrizika.cz, tel.: 777 180 266
Jan Losenický, tel: 777 180 039 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist