Karolína Šůlová "> Sněmovna přijala mezinárodní zakotvení práv občanů v oblasti životního prostředí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/snemovna-prijala-mezinarodni-zakotveni-prav-obcanu-v-oblasti-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Sněmovna přijala mezinárodní zakotvení práv občanů v oblasti životního prostředí

7. dubna 2004 | MŽP ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 175 927
Aarhuskou úmluvu, která je mezinárodním zakotvením práva na informace, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v oblasti životního prostředí, dnes dopoledne schválila Poslanecká sněmovna. Pro bylo 96 poslanců, proti 31 [1]. Ratifikaci už koncem listopadu loňského roku schválil Senát [2]. Ratifikace Aarhuské úmluvy je také součástí vládního programového prohlášení a koaliční smlouvy mezi vládními stranami [3].

Aarhuská úmluva je zaměřena na posílení demokracie v oblasti životního prostředí. Úmluva je postavena na třech vzájemně provázaných pilířích:
* zpřístupňování informací o životním prostředí veřejnosti,
* aktivní účast veřejnosti v rozhodovacích procesech týkajících se životního prostředí,
* zajištění právní ochrany v záležitostech životního prostředí.

„Aarhuská úmluva posiluje a zaštiťuje na mezinárodním poli zásadní práva občanů, ať už jde o právo vědět, o právo dovolat se spravedlnosti u správního soudu nebo o právo aktivně se zapojit do rozhodování na všech úrovních správy věcí veřejných. Je upevněním trendu k prohlubování demokracie a jsem rád, že poslanci se takovou většinou k tomuto směru přihlásili,“ komentoval dnešní rozhodnutí Poslanecké sněmovny ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

Úmluva byla sjednána 25. června 1998 na konferenci ministrů životního prostředí EHK OSN „Životní prostředí pro Evropu“ v dánském Aarhusu. Za Českou republiku ji podepsal tehdejší ministr životního prostředí Martin Bursík. V září 2001 byl zahájen proces její ratifikace, ovšem před parlamentními volbami parlament jej nestihl dokončit a projednávání návrhu skončilo v průběhu druhého čtení v Poslanecké sněmovně. Ratifikace úmluvy je důležitým mezinárodně právním aktem, nicméně její zásady jsou v českém právním řádu již plně obsaženy [4].

Do dnešního dne ratifikovalo Aarhuskou úmluvu téměř 30 států, mezi jinými Belgie, Dánsko, Francie, Itálie, Norsko či Portugalsko. Ze zemí, přistupujících 1. května k EU již ratifikovaly Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta a Polsko [5]. Naši poslanci tak nyní učinili důležitý krok k tomu, že úmluvu ratifikuje i Česká republika [6]. Evropská unie ratifikuje Aarhuskou úmluvu s největší pravděpodobností do konce letošního roku. Už dnes ale v EU platí řada směrnic, která Aarhuskou úmluvu naplňují v praxi.


Poznámky

[1] Hlasovaní najdete na http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?G=35539&o=4

[2] Senát projednával ratifikaci Aarhuské úmluvy 12. 11. 2003 jako senátní tisk č. 162. Při hlasování č. 82 bylo z 54 přítomných senátorek a senátorů se pro návrh vyslovilo 38, proti bylo 6 (počet potřebných hlasů pro přijetí byl 28)

[3] Programové prohlášení vlády, bod 5.4. Životní prostředí: „Vláda se zasadí o ratifikaci Aarhuské úmluvy o účasti veřejnosti na rozhodování ve věcech životního prostředí.“ Plný text programového prohlášení najdete na adrese http://wtd.vlada.cz/vlada/vlada_progrprohl.htm. Koaliční smlouva bod IX. Trvale udržitelný rozvoj a životní prostředí: „Smluvní strany (…) se zavazují, že se zasadí v Parlamentu ČR o ratifikaci Aarhuské úmluvy o účasti veřejnosti na rozhodování ve věcech životního prostředí.“ Plný text koaliční smlouvy najdete na adrese http://wtd.vlada.cz/scripts/detail.php?id=2273.

[4] Například zákon č. 123/1998 Sb., o právu na informace o životním prostředí, zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím či zákon č. 150/2002 Sb., soudní řád správní, atd..

[5] Slovinsko dosud neratifikovalo, Slovensko úmluvu ani nepodepsalo, tudíž ji ratifikovat nemůže.

[6] Souhlas s ratifikací úmluvy nyní ještě musí podepsat prezident republiky a poté již budou ratifikační listiny předány Organizaci spojených národů.


Další informace:
http://www.unece.org/env/pp
Karolína Šůlová, tel: 267 122 944, 724 175 927
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist