Karla Štěpánková "> Společnost Člověk v tísni při ČT realizuje opravy objektů veřejného zájmu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/spolecnost-clovek-v-tisni-pri-ct-realizuje-opravy-objektu-verejneho-zajmu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Člověk v tísni: Společnost Člověk v tísni při ČT realizuje opravy objektů veřejného zájmu

9. října 2002 | Člověk v tísni
Autor: Karla Štěpánková, tel: 608 129 135

V oblastech postižených povodněmi se společnost Člověk v tísni při ČT zaměřila i na obnovu institucí nezbytných pro normální chod života v obci. Jde zejména o rekonstrukce a opravy škol, domů s pečovatelskou službou, školek, školních družin a jídelen, ale i mostů, či bytů obecního bydlení…. tedy o projekty, spadající do oblasti veřejného zájmu. „Díky práci v terénu a kontaktu se starosty postižených obcí se v databázi společnosti Člověk v tísni při ČT sešlo přes 230 žádostí o finanční příspěvek na tyto projekty“, říká Pavel Mandula, oblastní koordinátor společnosti Člověk v tísni při ČT. Část z těchto projektů pokryjí vázané dary velkých donátorů, některé bude financovat společnost Člověk v tísni při ČT z volných prostředků sbírky SOS Povodně.

Větší část projektů se nachází v severních a středních Čechách, které byly nejvíce postiženy záplavami. Jedním z nich je rekonstrukce zdravotního střediska v obci Liběchov. Středisko bylo zaplaveno vodou do výšky 2,2 metru. Situaci zkomplikovalo zamoření objektu lehkým topným olejem, který byl uskladněn ve sklepích. Do zdravotního střediska dojíždějí pacienti z deseti obcí v okolí Liběchova. Celkem využívá jeho služeb více než 2000 lidí. „Praktický lékař se spolu se zubařem přesunul do prvního patra. Dětská lékařka a rehabilitace funguje v provizorních prostorách. Pracujeme na plno, tak aby středisko mohlo do Vánoc začít fungovat.“, říká starosta Liběchova Josef Ulman. Kvůli zamoření musely být do větší hloubky vytrhány podlahy a otlučená omítka, přitom vedle armády pomáhali 2 týdny i dobrovolníci společnosti Člověk v tísni. Rekonstrukce v hodnotě 750 000 korun bude hrazena z vázaného daru ČSOB.

Dalším projektem je oprava základní školy v Dobkovicích u Děčína. Zničeno bylo přízemí, v prvním patře sahala voda do výšky 1,5 metru. Úplně zničena byla tělocvična, jídelna s kuchyní, šatny, převlékárny, vytápění. „S opravami musíme počkat až stěny dokonale vyschnou, zatím intenzivně vysoušíme. Prioritou je celková stabilizace objektu, topení na zimu, alespoň provizorní tepelná izolace“, říká starosta Dobkovic Bělohorský. „Jídla v kuchyni zatím pouze ohříváme. Hlavní je, že do školy může chodit všech 24 dětí“, dodává starosta. „Škoda dosáhne minimálně 1,6 milionů korun“, říká Bělohorský. Společnost Člověk v tísni při ČT přispěje na opravu školy půl milionem korun, zbytek pokryje pojištění a další zdroje.

Člověk v tísni při ČT také spolufinancuje výstavbu obecních bytů ve Velkých Žernosekách na Litoměřicku. Jedná se o přestavbu objektu staré pošty. Na rekonstrukci třech bytů proběhne výběrové řízení. Byty jsou určeny rodinám, které přišly o obydlí při srpnových povodních. Společnost Člověk v tísni věnuje na výstavbu 1 milion korun, stejnou částkou přispěje stát.

Společnost Člověk v tísni při ČT rekonstruuje dále například základní školu v Hoříně u Mělníka, opravuje interiéry domu s pečovatelskou službou v obci Mlékojedy. V jižních Čechách společnost přispívá mimo jiné na opravu lávky Suchomelky přes Blanici, která spojuje obytnou část s podnikatelskou zónou. „Tato lávka je pro život města naprosto zásadní“, říká oblastní koordinátorka společnosti Člověk v tísni Milana Šnajdrová.

Na rekonstrukci základních a středních škol v regionech postižených povodněmi přispěje ve spolupráci se společností Člověk v tísni i nadační projekt Oskavalír. 3,85 milionů věnuje Oskar z vlastních prostředků. Tato částka bude navýšena o 685 271 Kč, kterými přispěli zákazníci Oskara prostřednictvím speciální telefonní linky a zpoplatněných SMS zpráv. Celkem bude mezi vybrané školy z Jihočeského, Ústeckého, Středočeského kraje a Prahy rozděleno 4,57 milionu korun.

Nákladné povodňové projekty jsou většinou financovány z více zdrojů. Přes jejich značnou časovou náročnost je již rozhodnuto o prvních 34 projektech v celkové hodnotě 109 milionů korun, z nichž se z vázaných darů a volných prostředků konta SOS POVODNĚ pokryje více než 29 miliónů.

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist