https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/svicky-a-lucerny-s-sebou-skautky-a-skauti-i-letos-rozvezou-betlemske-svetlo-po-celem-cesku-samozrejme-i-do-olomouce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Junák - český skaut, okres Olomouc: Svíčky a lucerny s sebou! Skautky a skauti i letos rozvezou Betlémské světlo po celém Česku. Samozřejmě i do Olomouce.

13. prosince 2016 | Junák - český skaut, okres Olomouc
Autor: Mgr. Jan Zahradník, tel: +420 737 147 093
Betlémské světlo - symbol míru a přátelství - skauti a skautky do Česka přivezou i tento rok už 10. prosince z Vídně, aby ho následující sobotu 17. prosince vlaky rozvezli do všech koutů republiky. Na mnoha místních akcích si jej budou moci lidé připálit a odnést do svých domovů. Ve Olomouci jej skauti veřejnosti nabídnou v sobotu 24. prosince.

Plamínek putuje z Betléma do Vídně, kde ho rakouští skauti předají skautským delegacím z celé Evropy. Letos se tak stane v sobotu 10. prosince v kostele syrské pravoslavné církve Mor Ephrem na náměstí Stefan-Fadinger-Platz. V pátek 16. prosince v 15 hodin světlo převezmou od skautů a skautek v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha zástupci církví, Hlavního města Prahy, Českého rozhlasu a další významné osobnosti. Den poté - v sobotu 17. prosince – se Betlémské světlo „rozjede“ vlaky do celé republiky.

Vlakem budou skauti z Olomouce rozvážet světlo na trase Olomouc - Opava a to rychlíkem R1127 v 11.05 z Olomouce.

Betlémské světlo v Olomouci:

Betlémské světlo předáno otci arcibiskupovi 18. prosince v 10 hod při mši svaté v katedrále sv. Václava. Otec arcibiskup pak předá tento symbol naděje i představitelům veřejného života.
Betlémské světlo tradičně vyzvednout od skautů a skautek 24. prosince od 9.00 do 15.00 na náměstí přímo ve Sloupu Nejsvětější Trojice.


Betlémské světlo v okolí Olomouce:


Světlo budou skauti nabízet k odpálení i v obcích okolo Olomouce. V sobotu 17. prosince je možné přijít si se svíčkou na náměstí ve Velkém Újezdu a Velké Bystřici. Na Štědrý den potom skauti roznášejí plamének ve Velkém Týnci, Tršicích nebo Doloplazích.


„Betlémské světlo je symbolem míru, přátelství a klidu a jsem rád, že právě toto poselství mohou skautky a skauti každoročně o Vánocích přinášet lidem do jejich domovů,“ popisuje smysl akce Josef Výprachtický, starosta Junáka – českého skauta.

Betlémské světlo do Česka skauti přiváží již po dvacáté osmé. Myšlenka vznikla v Rakousku, odkud se rozšířila do desítek zemí světa. Úplně poprvé plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do Lince, kde se jeho rozdávání stalo součástí vánoční sbírky rakouského rozhlasu a televize na pomoc postiženým dětem. Do tehdejšího Československa se Betlémské světlo dostalo až po pádu komunistické vlády a v rukou exilových skautů putovalo v prosinci 1989 až pod sochu sv. Václava v Praze.

Partnery Betlémského světla jsou České dráhy a Český rozhlas.

Informace o Betlémském světle najdete na www.betlemskesvetlo.cz.
Mgr. Jan Zahradník, tel: 420 737 147 093 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist