https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/svycari-mame-prvni-solarni-energeticky-sobestacny-bytovy-dum-na-svete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Agentura J.L.M.: Švýcaři: Máme první solární energeticky soběstačný bytový dům na světě

29. července 2016 | Agentura J.L.M.
Autor: Agentura J.L.M.
Severošvýcarský kanton Aargau sice neohromuje turisty zasněženými horskými štíty a ledovcovými jezery, od června má ale jinou raritu. V obci Brütten byl zprovozněn údajně první solární a plně energeticky soběstačný vícerodinný dům na světě. Bytový dům o devíti bytových jednotkách a celkové obytné ploše 1010 m2 už má také první nájemníky. Ne však ledajaké. Protože jde o testování prototypu, museli zájemci o bydlení projít výběrovým řízením a prokázat, že jsou nenáročnými spotřebiteli, navíc vstřícnými k úsporným opatřením a používání nových technologií.

Odpovědný uživatelský přístup je totiž vedle maximální efektivity v oblasti získávání a skladování energie základní podmínkou funkčnosti tohoto projektu ekologického centra Umwelt Arena Spreitenbach, který není závislý na externích dodávkách elektřiny. Přípojku k veřejné síti byste v solárním domě hledali marně, zato zde najdete úsporné kuchyňské a domácí spotřebiče a podobné vychytávky.

Ačkoli se de facto jedná o malou elektrárnu a tomu odpovídají použité stavební prvky, elegantní architektonické řešení domu vychází vstříc estetickým nárokům na bydlení. Vnější stěny a střecha jsou obloženy speciálně upravenými a na míru zhotovenými bezolovnatými solárními panely, které mají ročně vyrobit ze slunečního svitu asi sto tisíc kilowatthodin elektrické energie. Ta bude využita i pro ohřev teplé vody, určené jak k přímé spotřebě, tak k vytápění. Produkci má podpořit ještě zpracování nízkopotenciální tepelné energie z okolí domu. Nájemníci mají k dispozici elektroauto včetně dobíjecí stanice a také auto na bioplyn, vyráběný z biologického odpadu všech devíti domácností (vystačí k ujetí asi 10.000 km ročně).

S nadvýrobou elektřiny koncepce projektu nepočítá, důraz na efektivitu by ale měl ve výsledku dosáhnout toho, že průměrná švýcarská celková roční spotřeba elektrické energie v domácnosti ve výši 4400 kWh bude v solárním domě snížena na 2200 kWh v každé domácnosti, aniž by tím byl ovlivněn komfort bydlení.

Plynulé zásobování domu energií mají zajistit skladovací zařízení, umístěná v budově i v podzemí. Za účelem krátkodobého a střednědobého skladování jsou zde nainstalovány lithium-iontové baterie. K dlouhodobému uskladnění se využívá vodíkové technologie power-to-gas.

„Pokud může Bertrand Piccard obletět letadlem zeměkouli, aniž by použil fosilní palivo, měli bychom být schopni postavit a provozovat bez použití fosilních paliv také obytný dům,“ říká Walter Schmid z firmy Schmid Projekte AG, iniciátor projektu.

Není vyloučeno, že by v Brüttenu mohla časem vzniknout solární čtvrť. Jak totiž vyplývá ze studie týmu Christopha Siemrotha z Univerzity v Mannheimu v sousedním Německu, hustota výskytu zařízení na výrobu solární elektrické energie v německých domácnostech nezávisí ani tak na finančních možnostech jednotlivců, jako na zcela prozaickém úsudku: „Co má soused, to chci mít také!“

Zdroj:
http://www.pv-magazine.de/nachrichten/details/beitrag/studie--was-mein-nachbar-hat--das-will-ich-auch_100023825/
http://www.pv-magazine.de/nachrichten/details/beitrag/schweizer-bauen-energieautarkes-mehrfamilienhaus_100023796/
http://www.umweltarena.ch/uber-uns/energieautarkes-mfh-brutten/


Agentura J.L.M. tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist