Ivona Půlkrábková "> Toxické odpady nepatří do vody - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/toxicke-odpady-nepatri-do-vody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Toxické odpady nepatří do vody

19. července 2007 | Děti Země
Autor: Ivona Půlkrábková, tel: 222 781 471
“Z potoka, kterým teče kyselina, zmizel život, zvěř v jeho blízkosti hyne, voda ze studní se nedá pít - taková je realita v okolí skládky nebezpečných odpadů v Pozďátkách, která byla při svém vzniku považována za zcela bezpečnou. Stačilo několik let nezodpovědného jednání lidí a změnila se v noční můru.”

Děti Země se dnes obrátily dopisy na ministra životního prostředí Miloše Kužvarta a poslance Krajského zastupitelstva kraje Vysočina se žádostí, aby se zasadili o urychlené řešení problému skládky nebezpečných odpadů v Pozďátkách, která již po několik let obtěžuje své okolí průsaky kyselých vod s obsahem těžkých kovů. Zároveň označily Děti Země areál skládky nebezpečných odpadů v Pozďátkách výstražnými cedulemi jako místo toxického znečištění. “Kyselina a těžké kovy ze skládky unikají již pátým rokem a státní instituce situaci stále jen monitorují a čekají na vyjasnění majetkoprávních poměrů. Trpělivost dochází především lidem, kterým toxický odpad znečistil zdroje pitné vody,” říká tisková mluvčí Dětí Země, Ivona Půlkrábková.

Dnešní akce se zúčastnila i paní Hedvika Syrová z Dobré Vody, obce, která kvůli havarijnímu stavu skládky přišla o veškeré zdroje pitné vody. “A s novým vodovodem na nás zapomněli,” postěžovala si paní Syrová.

Skládka v Pozďátkách je ukázkou nezodpovědného nakládání s toxickými a nebezpečnými látkami. V České republice zatím nemají firmy povinnost sdělovat úřadům natož potom veřejnosti přesný obsah nebezpečných chemických látek v odpadu, který produkují. Aby bylo možné do budoucna podobným případům předcházet, je potřeba takovou povinnost uzákonit. “Proto Děti Země krajské zastupitele také požádaly, aby podpořili zákon o integrované prevenci znečištění1 zavádějící právo na informace o toxických látkách2 do české legislativy,” vysvětluje širší kontext dnešní akce v Pozďátkách vedoucí projektu Budoucnost bez jedů3, RNDr. Jindřich Petrlík.

Přestože zodpovědnost za velkou ekologickou havárii nese dnes již pravděpodobně zaniklá firma, která by měla zaplatit i za její likvidaci, myslí si Děti Země, že by od řešení problému neměl dávat v daném momentě ruce pryč ani stát. “Svůj díl odpovědnosti za současný stav může mít i nedůslednost Fondu národního majetku při vedení výběrového řízení na likvidaci staré ekologické zátěže v Precheze Přerov. Cca 10 000 tun odpadu z tohoto závodu, který obsahoval značné množství volné kyseliny sírové, bylo zavezeno právě do Pozďátek,” doplňuje Petrlík.

Zahrnuli jsme proto Pozďátky do naší akce “60 dní za čistou zemi, vzduch a vodu” a budeme se snažit přimět stát k větší aktivitě.


(1) Zákon o integrované prevenci znečištění zavádí souhrnné požadavky na úroveň technologie průmyslových provozů z hlediska jejich vlivu na životní prostředí. Zahrnuje i návrh na uzákonění práva na informace o toxických látkách v životním prostředí v podobě tzv. integrovaného registru znečišťování. Přijetí zákona včetně této části by naplnilo jeden z požadavků petice Budoucnost bez jedů. Navrhovaná právní norma je jedním ze stěžejních požadavků Evropské unie a v říjnu - prosinci půjde v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR do druhého čtení. Má zde velké odpůrce - například bývalého primátora Liberce a předsedu představenstva společnosti provozující libereckou spalovnu odpadů, Ing. Jiřího Drdu.

(2) Právo na informace o toxických látkách - Integrovaný registr znečišťování - zavádí vládní návrh zákona o integrované prevenci znečištění (tzv. IPPC), který prošel v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR prvním čtením 12. července 2001. Je to jednoduchý informační systém o množství toxických látek, které jednotlivé podniky používají ve výrobě, vypouští do ovzduší, do vody, půdy anebo končí v odpadech. Má být veřejně přístupný například na internetu. Tomuto registru podobné systémy jsou uplatňovány již po řadu let v zahraničí pod různými názvy - Toxic Release Inventory (TRI) v USA či Pollutant Release and Transfer Register (PRTR) - tak se mu říká spíše v evropských zemích. Jak takový systém vypadá v praxi lze vidět na webovských stránkách: http://bezjedu.detizeme.cz/registr.htm
(více o registru v příloze tiskové zprávy)

(3) "Budoucnost bez jedů" je projektem Dětí Země, který zahrnuje tři důležité kroky směřující k čistějšímu životnímu prostředí
- zavedení integrovaného registru znečišťování se zaručením práva veřejnosti na informace v něm
- podpis a ratifikace nové mezinárodní úmluvy o dvanácti nejtoxičtějších látkách na světě (tzv. perzistentních organických látkách), mezi které patří i dioxiny, polychlorované bifenyly či DDT
- snižování množství vypouštěných škodlivých látek do životního prostředí z konkrétních průmyslových provozů.
(více o tomto projektu v příloze tiskové zprávy)

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist