https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/unikatni-mezinarodni-vystava-naivniho-umeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Galerie naivního umění v Kutné Hoře: Unikátní mezinárodní výstava naivního umění

21. března 2016 | Galerie naivního umění v Kutné Hoře
Autor: Jan Skorka, tel: 728876084
Galerie naivního umění v Kutné Hoře zahájí dne 1. 4. 2016 v 17 hodin vernisáží 1. Mezinárodní výstavu naivního umění. Autorem, pořadatelem a organizátorem výstavy je výtvarník, grafik a ilustrátor Jan Skorka Lauko, který pro výstavu vybral prostory vlastní galerie o rozloze 180 m2. Výstava je zaměřená na produkci, prezentaci a interpretaci specifického uměleckého stylu – naivního/insitního umění - a představuje veřejnosti přes stovku uměleckých děl 33 umělců z 13 zemí. Návštěvník výstavy tak má možnost zhlédnout díla umělců ze Slovenska, České republiky, Polska, Německa, Itálie, Portugalska, Rumunska, Srbska, Litvy, Izraele, Ruska a Turecka.

Autor a pořadatel výstavy, malíř a ilustrátor Jan Skorka Lauko k naivnímu umění a k samotné výstavě uvádí: „Naivní umění je termín pro umělecká díla autodidaktů (samouků) především v malířství, s jednoduchým, bezstarostným, vymyšleným výběrem motivů. Malba je také často velmi jednoduchá, například bez stínů, s deformovaným prostorem a perspektivou a se zjednodušenou reprezentací života. Malíři používají jednoduché techniky, velmi často s dokonale propracovaným detailem, které zavádějí diváka do světa kouzel a symbolů. Tato díla jsou často osobní sny a představy autora. Tento umělecký styl bývá neprávem často ztotožňován s dětskou jednoduchostí. Jedná se však o velký omyl a zjednodušenou domněnku, že naivní umění tvoří lidé s malou nebo žádnou úrovní uměleckého vzdělání. V současné době v našich podmínkách není pojem naivní nebo insitní umění, potažmo malířství, nijak zaveden. Pouze úzká společenská skupina je obeznámena s tímto uměleckým směrem, nicméně ne tak do hloubky, jak by bylo žádoucí a jak by si to tento jedinečný umělecký styl zasloužil. V zahraničí je naivní umění stále větším předmětem zájmu u sběratelů a mnohdy je vyhledáváno známými galeriemi“.

Cílem Mezinárodní výstavy naivního umění je obeznámit širokou veřejnost s jedinečným a originálním uměleckým směrem, umožnit setkat se s tímto uměním prostřednictvím děl našich i zahraničních umělců, srozumitelně jim dílo interpretovat přiblížit, pochopit a prožít.

Veřejnost má možnost navštívit výstavu od 2. 4. do 30. 5. 2016 v Galerii naivního umění, Husova ul. 143/18, v Kutné Hoře v pracovní dny od 10.00 do 18.00 hod. a o víkendu od 13.00 do 19.00 hod. K výstavě jsou plánované komentované prohlídky, přednášky a další doprovodný program.

Mgr. Jan Skorka Lauko
Tel.č.: 728 876 084
e-mail: naiveart@therapist.net
www.naivegallery.cz
Jan Skorka, tel: 728876084 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist