Tomáš Tetiva "> Úniky rtuti z chemických závodů ohrožují zdraví dětí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/uniky-rtuti-z-chemickych-zavodu-ohrozuji-zdravi-deti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace ČR: Úniky rtuti z chemických závodů ohrožují zdraví dětí

27. listopadu 2002 | Greenpeace ČR
Autor: Tomáš Tetiva, tel: 602 775 044
Ekologická organizace Greenpeace dnes odeslala státním orgánům studii, která upozorňuje na ohrožení zdraví dětí v okolí chemického podniku užívajícího rtuť k výrobě chlóru. Studie prokázala, že děti žijící v okolí Nováckých chemických závodů (NChZ) na Slovensku měly významně vyšší koncentrace rtuti ve vlasech i nehtech a v postižené oblasti byl také vyšší výskyt některých onemocnění (1). V České republice se podobně zastaralé technologie na výrobu chlóru za použití rtuti nacházejí ve Spolchemii Ústí n. Labem a ve Spolaně Neratovice.

„Děti z Novák měly vyšší výskyt dýchacích a nervových onemocnění, ale i nemocí smyslových orgánů a trávicího traktu. Psychologická vyšetření zaznamenala i významná zhoršení pozornosti a paměti sledovaných dětí. Tyto děti měly dále zvýšený třes rukou, menší přesnost jemných pohybů či koordinaci očí a rukou,“ uvedl MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace pro toxické látky.

Greenpeace dnes kopii studie odeslalo ministryni zdravotnictví a ministrům životního prostředí a průmyslu obchodu. Kopii obdržela také ředitelka České inspekci životního prostředí, hlavní hygienik a další odpovědné státní orgány.

„Věřím, že studie MUDr. Šimka přiměje odpovědné politiky a úředníky k tomu, aby byl důkladně prozkoumán zdravotní stav obyvatel v okolí obou podniků chlorové chemie. Je to další vážný argument proti neuváženým snahám restartovat povodněmi a výbuchem ochromenou chlorovou chemii ve Spolaně i proti záměru znásobit kapacitu výroby pryskyřic na bázi chlorové chemie v centru Ústí,“ uvedl MUDr. Šuta.

Při únicích rtuti ze Spolany zůstalo na břehu Labe více než 250 tuna rtuti a sanace zamoření bude stát stovky milionů korun, které zaplatí Fond národního majetku (2). Další stovky tun rtuti Spolana používá v provoze elektrolýzy, který chce firma po nucené odstávce zprovoznit. Sama Spolana přiznává, že do ovzduší v posledních letech vypustila stovky kilogramu rtuti a další rtuť pak podnik vypouští do Labe.

Dlouholetým problémům s úniky rtuti čelí také Spolchemie v Ústí nad Labem. Vysoce rizikové provozy ve Spolchemii jsou přitom umístěny několik set metrů od centra města. Ohrožení zdraví lidí a životního prostředí nabylo takového rozsahu, že zamořené ovzduší stotisícového města muselo být speciálně monitorováno na obsah rtuti a aktuální hodnoty znečištění ohlašovala velká světelné tabuli v centru Ústí. Také Spolchemie zamořila vlastní areál velkým množstvím rtuti a sanaci zaplatí FNM. Greenpeace opakovaně žádalo vedení chemičky i magistrát, aby Spolchemie byla přemístěna z centra města, a aby nebezpečná chlorová chemie byla nahrazena perspektivnějšími a šetrnějšími výrobami (3).

Rtuť je těkavý kov, který po vdechnutí může poškodit plíce, vstřebává se do krevního oběhu a hlavním cílovým orgánem jeho působení je mozek. Lidé vystavení dlouhodobému působení rtuti trpí únavou, bolestmi hlavy, nechutenstvím, poruchami trávení a hubnutím. Rtuť může poškodit nervový systém a vyvolat neovladatelný třes začínající na očních víčkách, jazyku, rtech a prstech. Objevují se též poškození paměti a poruchy chování, včetně depresí (4). U žen profesionálně vystavených rtuti některé studie nalezly zvýšené počty spontánních potratů, předčasných porodů a malformací plodů, případně nižší porodní hmotnost narozených dětí (5).

Další informace:

MUDr. Miroslav Šuta, (česky, anglicky) odborný konzultant Greenpeace ČR pro oblast toxických látek, mobil: 603 443 140, e-mail: miroslav.suta@cz.greenpeace.org

Mgr. Tomáš Tetiva, (česky, anglicky) mediální asistent Greenpeace ČR, mobil: 602 775 044, e-mail: tomas.tetiva@cz.greenpeace.org

Poznámky:

(1) Studie během 90. let porovnávala zdravotní stav a psychické funkce dětí ve věku 7-11 let z Novák (oblast znečištěna tepelnou elektrárnou a podnikem chlórové chemie) a z Nedožer (kontrolní skupina stejně starých dětí z čistější části okresu Prievidza). Zdroje: MUDr. Gabriel Šimko: Vliv životního prostředí na zdravotní stav dětské populace v okrese Prievidza, červenec 2000, závěrečná práce studia Master of Public Health na Škole veřejného zdravotnictví Slovenské postgraduální akademie medicíny v Bratislavě,
http://www.szupd.sk/download/

(2) Tisková zpráva ČTK z 19. března 2002: „Kužvart: Na likvidaci dioxinů jsou peníze a známe i metodu“

(3) Tisková zpráva z 3. července 1998: „Greenpeace apeluje na Spolchemii: Zastavte chlorovou chemii!“, http://www.greenpeace.cz/release/98/980703.htm
Tisková zpráva z 29. srpna 2000: „Greenpeace: Zrušte nebezpečnou chemii v centru města“, http://www.greenpeace.cz/release/00/000829.htm

(4) Bencko V., Cikrt M., Lener J.: Toxické kovy v životním a pracovním prostředí člověka, Grada, Praha 1995

(5) WHO: Environmental Health Criteria - 86, Mercury – Environmental Aspects, Geneva, WHO 1989
Tomáš Tetiva, tel: 602 775 044
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist