Filip Šebek "> V Bosně a Hercegovině pomůže projekt ČRA v rozvoji a posílení kapacit horské služby - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-bosne-a-hercegovine-pomuze-projekt-cra-v-rozvoji-a-posileni-kapacit-horske-sluzby-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: V Bosně a Hercegovině pomůže projekt ČRA v rozvoji a posílení kapacit horské služby

15. prosince 2020 | Česká rozvojová agentura
Autor: Filip Šebek
I když je Bosna a Hercegovina z více jak ¾ pokryta pohořím, zdejší horská služba nemá své profesionální zaměstnance. Je zcela dobrovolná a prostředky na svou činnosti získává od sponzorů, lokálních samospráv nebo útvarů civilní ochrany. Centrální telefonní číslo na horskou službu neexistuje a nefunguje ani garantovaná nonstop pohotovostní služba. S podporou České rozvojové agentury se zde proto letos rozjel tříletý projekt, který má zlepšit spolupráci mezi záchranáři v jednotlivých horských oblastech, zvýšit jejich kapacity, pomoc s materiálním vybavením a předat zkušenosti ze způsobu fungování Horské služby v Česku.

Kvůli ekonomické situaci je mnoho silnic v Bosně a Hercegovině ve špatném stavu a celá řada míst v horách je špatně dostupná. Ocitnou-li se zde lidé v nebezpečí, velmi to komplikuje záchranu jejich životů. Z důvodů náročného přístupu a pohybu v horách se na záchraně obyvatel v těžko dostupných oblastech podílí specializované horské služby, jejichž činnost je ale „pouze“ dobrovolná. O její důležitosti však není pochyb. „Systém horské služby je v Bosně a Hercegovině úplně jiný, než jaký máme v Česku. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že tamní horská služba není centralizovaná, a tudíž ani státem financovaná. Tvoří ji zhruba deset horoslužebnických svazů, které sdružují dohromady na čtyři desítky samostatných záchranářských spolků,“ říká garant projektu, ředitel Horské služby Patrik Jakl.

V druhé polovině října tak čtyřčlenný tým české Horské služby zahájil projekt pětidenním pobytem v BiH, při kterém se seznamoval s tamním systémem záchrany na horách a s potřebami tamních „horoslužebníků“. Výjezdu předcházely několikaměsíční přípravy. První „misi“ zahájil tým Horské služby v Sarajevu a přes horský masiv Vlašič, přírodní park Blidinje, a poutní místo Medžugorje skončil po pěti dnech v Mostaru, kde má také sídlo největší horoslužebnický spolek Savez Gorskih Službi Spašavanja u BiH (GSSUBIH). V průběhu cesty se potkal s mnoha záchranářskými spolky, jednal v Sarajevu na ministerstvu, zúčastnil se kurzu pro záchranáře – začátečníky, viděl noční simulaci pátrací akce, ukázku kynologie, nácvik záchrany zraněného ve svahu s prudkým sklonem a potkal se se zástupci vodní záchranné služby.

„Technické vybavení je v Bosně na nižším standardu, než jsme zvyklí u nás v Česku. Navíc vinou decentralizace není jednotné, takže se dá říct, že každý spolek pracuje s různou technikou a každý má také jiné možnosti. I posílení materiálního vybavení je součástí projektu,“ přibližuje manažerka projektu Kateřina Mejsnarová. Plán projektu pro příští měsíce je už stanoven. Uskutečnit by se měla celkem tři školení pro metodiky z Bosny a Hercegoviny. Jedno zimní v Česku a jedno zimní a jedno letní v Bosně a Hercegovině. Navíc je dohodnuto, že se společnými silami připraví nová bosenská záchranářská „učebnice“. „První školení pro metodiky z Bosny a Hercegoviny se nejspíše uskuteční v únoru 2021. V plánu je i nákup vybavení, které nyní potřebují záchranáři z Balkánu nejvíc,“ řekl další člen výpravy a metodik Horské služby z Šumavy Martin Kocum. Z projektových financí se budou v první fázi kupovat GPS navigace, svozné prostředky a vybavení pro zimní záchranu.

Pro realizaci projektu bude ustanovena partnerská skupina skládající se ze zástupců Horské služby České republiky, Ministerstva bezpečnosti Bosny a Hercegoviny a zástupců svazu Horských záchranných služeb v Bosně a Hercegovině. Každá z institucí do úzké pracovní skupiny nominuje alespoň jednoho zástupce, který se bude účastnit všech projektových jednání a navazující komunikace. Nad formováním pracovní skupiny a plánem její činnosti bude mít dohled Česká rozvojová agentura. „Konečný dopad projektu je velmi široký. Za hlavní konečné příjemce považujeme obyvatele Bosny a Hercegoviny, žijící v horách a jejich blízkosti, v těžko dostupných oblastech a odlehlých pláních. Vhledem k tomu, že země je pokryta pohořím více jak ze ¾ její celkové rozlohy, jedná se o velké množství příjemců. Ke konečným příjemcům patří taktéž turisté z Balkánu, ale i z České republiky, vyrážející do hor za rekreačními účely, ať již za vysokohorskou turistikou nebo za zimními sporty,“ říká Ivana Pejič Povolná z České rozvojové agentury, která má projekty v Bosně a Hercegovině na starosti.

Vhledem k tomu, že počet turistů se rok od roku zvyšuje, pozitivní dopad projektu bude stále narůstat. Do Bosny a Hercegoviny se každoročně vydává také zhruba pět tisíc českých turistů a obecně je počet turistů v této zemi vzrůstající. S nárůstem turistů a trendem adrenalinových a dobrodružných sportů obecně narůstá i úrazovost, což samo o sobě napovídá o důležitosti přispění k budování kapacit horské služby v této zemi a podpoře preventivních opatření pro bezpečný pohyb v horách.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist