Gabriela Kurková "> V České republice byl proveden rozsáhlý průzkum 100 sociálních podniků včetně jejich finanční situace - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-ceske-republice-byl-proveden-rozsahly-pruzkum-100-socialnich-podniku-vcetne-jejich-financni-situace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

P3-People, Planet,Profit, o.p.s.: V České republice byl proveden rozsáhlý průzkum 100 sociálních podniků včetně jejich finanční situace

Nejvíce sociálních podniků je aktivních v oblasti služeb, a i když mívají různou právní formu, převažuje typ obchodní společnosti. Hlavním důvodem jejich vzniku je sociální motivace. Převážná většina, tj. 90% jich zaměstnává znevýhodněné osoby, mezi nimiž převažují zdravotně postižení. Jedná se o malé podniky, které zaměstnávají průměrně necelých 15 zaměstnanců, z toho 10 znevýhodněných, a mají roční obrat přes 3,6 milionu korun. Více než polovina jejich příjmů pochází z vlastní činnosti. Téměř 2/3 sociálních podniků plánuje svůj rozvoj, potřebují na něj ale získat finanční zdroje. Na základě výsledků provedeného šetření můžeme říci, že v ČR existuje svébytný sektor sociálního podnikání, který stále narůstá a s nímž je třeba začít počítat.

Podniky začaly přibývat skokově od roku 2008 v souvislosti se začátkem dotační podpory z výzvy č. 30 Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a výzev č. 1 a č. 8 Integrovaného operačního programu; od té doby jejich počet stabilně roste.

Pro realizátora šetření, který zároveň koordinuje činnost Tematické sítě pro sociální ekonomiku TESSEA, je potěšující, že mají zájem o členství. Většina, tedy 59 podniků, již byla členy sítě a 30 se jich do ní přihlásilo v průběhu šetření. Členy TESSEA je tedy 89% všech dotazovaných sociálních podniků. Celé dotazníkové šetření je k dispozici na webu www.ceske-socialni-podnikani.cz.

„Považuji za dobrý výsledek, že se nám podařilo získat údaje od stovky sociálních podniků, i když jich je určitě o něco víc. Osobně mne překvapilo, že nejvíce sociálních podniků je spojeno s jídlem – 45 % se jich přihlásilo do kategorií Pohostinství a ubytování a Potravinářská výroba a prodej. Je vidět, že se drží základních životních potřeb – jíst se bude vždy“, řekla Petra Francová, ředitelka P3.

Projekt je financován z prostředků Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a Státního rozpočtu ČR.
P3 - People, Planet, Profit, o.p.s. přináší a prosazuje nové a inovativní přístupy v podnikání s pozitivním dopadem na společnost, podporuje sociální a společensky prospěšné podnikání, poskytuje konzultace, pořádá semináře a workshopy a realizuje tematicky zaměřené projekty.

Další informace:
P3 - People, Planet, Profit, o.p.s.
Malátova 659/16
Praha 5 – Smíchov, 150 00
Gabriela Kurková, mainstreaming projektu
Tel.: +420 776 236 792
e-mail: gabriela.kurkova@p-p-p.cz
Web: www.p-p-p.cz a www.ceske-socialni-podnikani.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist