Filip Šebek "> V Gruzii byly za účasti ředitele ČRA Jana Slívy zahájeny nové projekty a předána zdravotnická technika - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-gruzii-byly-za-ucasti-reditele-cra-jana-slivy-zahajeny-nove-projekty-a-predana-zdravotnicka-technika
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: V Gruzii byly za účasti ředitele ČRA Jana Slívy zahájeny nové projekty a předána zdravotnická technika

Třetí dubnový týden proběhla pracovní cesta ředitele České rozvojové agentury Jana Slívy do Gruzie. V Tbilisi proběhl s náměstkyněmi Ministerstva zdravotnictví a sociálních věcí podpis dvou memorand o porozumění v souvislosti s projekty podpory rozvoje primární zdravotní péče v Gruzii a rozvoje alternativních sociálních služeb pro dospělé. V nemocnicích v Rukhi a Batumi byla předána zdravotnická technika a po návštěvě screeningového centra v Zugdidi bylo v Tbilisi inaugurováno regionální včelařské centrum Bagebee.

„Úvod pracovní cesty do Gruzie se nesl v duchu podpisu dvou memorand o porozumění, respektive zahájení druhé fáze projektů Podpora rozvoje primární zdravotní péče v Gruzii a Cesta domů: Rozvoj alternativních sociálních služeb pro dospělé v Gruzii. Oba projekty realizuje Charita Česká republika, která díky podpoře České rozvojové agentury pracuje již pátým rokem na zlepšení gruzínského systému primární zdravotní péče. Vhledem k jejímu dlouhodobému angažmá na poli rozvojové spolupráce v Gruzii nepochybuji o tom, že oba tyto projekty budou úspěšné. Svědčí o tom i skutečnost, že se vzhledem k pozitivnímu vývoji předešlého projektu primární zdravotní péče koncem loňského roku rozhodl připojit k partnerství UNICEF a rozšířit tak původní projekt s intervencemi do zdraví matek a dětí,“ říká ředitel ČRA Jan Slíva.

Dalším cílem pracovní cesty byla nemocnice v Rukhi. Zde došlo za účasti techniků z českých firem Linet a MZ Liberec k předání zdravotnické techniky pořízené z vázaného peněžního daru. Chybět nemohla ani návštěva screeningového centra v Zugdidi, kde zástupce ČRA a Charity ČR provedli místní primátor a ředitelka nemocnice. Zugdidské screeningové centrum (Zugdidi screening centre) bylo v rámci projektu ČRA slavnostně otevřeno 22.10. 2019 a od té doby poskytuje kvalitní diagnostiky rakoviny prsu, tlustého střeva, děložního čípku a prostaty a zároveň slouží k podpoře včasné léčby pozitivně diagnostikovaných pacientů. Součástí projektu je i zpřesnění diagnostiky a zefektivnění léčby u dětí trpících leukémií. Díky dodanému zdravotnickému vybavení a školení lékařů českými experty dochází k přesnější identifikaci typu leukémie a nastavení vhodné léčby.

„V rámci projektu byl vyškolen zdravotnický personál v oblasti prevence, diagnostiky a léčby, pořádány osvětové kampaně a dodány zdravotnické přístroje jako mamograf či ultrazvuk. Centrum ženám bezplatně poskytuje preventivní vyšetření prsu a děložního čípku i další preventivní vyšetření a jednoduché chirurgické zákroky,“ říká Petra Mojžíšová z České rozvojové agentury, která má projekty v Gruzii na starosti. Součástí cesty zástupců ČRA do Gruzie byla i návštěva Republikánské nemocnice v Batumi, které byla taktéž předána zdravotnická technika pořízená z vázaného peněžního daru. Během následného jednání s předsedou vlády Autonomní republiky Adžárie Tornikem Rižvadzem došlo k podpisu memoranda o porozumění s názvem Kvantifikace zdravotních a ekologických rizik a podpora rehabilitace areálu bývalé rafinerie v Batumi.

Závěrem pracovní cesty do Gruzie, které se účastnili i náměstkyně MZV Michaela Marksová a velvyslanec ČR v Gruzii Petr Mikyska, se v jejím hlavním městě uskutečnila inaugurace regionálního včelařského centra Bagebee za účasti zástupce primátora Tbilisi. Vhledem k tomu, že je včelařství v Gruzii jednou z nejvýdělečnějších zemědělských aktivit, podporuje zde už od roku 2016 Česká rozvojová agentura projekt udržitelného včelařství, jehož cílem je přispět ke zvýšení produkce kvalitního medu a podpořit zavedení efektivních postupů a správné výrobní praxe. V letošním roce byla navíc dokončena výstavba a vybavení regionálního vzdělávacího a poradenského včelařského centra Bagebee v Tbilisi, v němž budou probíhat školení o základní analýze medu či nových efektivních postupech.

„Klíčovou součástí projektu na podporu gruzínských včelařů, který realizuje společnost Člověk v tísni, je právě zřízení regionálního vzdělávacího střediska Bagebee pro včelaře v Tbilisi. Česká rozvojová agentura také spolupracuje přímo s laboratoří gruzínského ministerstva zemědělství na zavedení sedmi nových metod určených pro sledování kvality produktů. Pracovníci laboratoře též procházejí potřebným školením. Aby laboratoř mohla aplikovat nové metody a provádět tak přesnější analýzu kvality včelích produktů, získala v rámci projektu i lepší vybavení,“ dodává Petra Mojžíšová.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist