https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-hostetine-slysi-i-na-hlasy-vzacnych-onemocneni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZO ČSOP Veronica: V Hostětíně slyší i na hlasy vzácných onemocnění

1. března 2016 | ZO ČSOP Veronica
Autor: Hana Machů, tel: 739569264
Na světě je více než 7000 málo známých nemocí, kterými trpí jen hrstka pacientů. Tato onemocnění se označují jako „vzácná“. Centrum Veronica Hostětín otevírá své dveře i těmto návštěvníkům, připravuje pro ně programovou nabídku a upravuje své prostory. O svých aktivitách informovali hostětínští na setkání u příležitosti Dne vzácných onemocnění. To proběhlo 29. února 2016 pod heslem: Připojte se k nám, chceme být slyšet.

V běžné praxi se pojem “handicapovaní” občané redukuje na vozíčkáře, případně na nevidomé či neslyšící. Ale skupina osob se zdravotním omezením je nesmírně rozsáhlá a zahrnuje řadu i vzácných diagnóz, u kterých je potřeba volit specifický přístup, speciální pomůcky či vybavení školícího a ubytovacího zařízení. Počínaje např. úpravou jídelníčku a zázemí vzdělávacího zařízení až po specifické nároky na program při pobytu.

Přizpůsobení ubytovacího zařízení potřebám této široké skupiny osob nemusí být složité ani finančně náročné – jde spíše o to, že o potřebách osob se zdravotním postižením není obecná povědomost. A na to se zaměřuje právě projekt Centra Veronica, podpořený z Programu švýcarsko-české spolupráce.

Hostětín byl donedávna znám svými ekologickými projekty, moštem, přírodní zahradou, vzdělávacím střediskem Veronica anebo také návštěvou britského prince Charlese. Od letošního roku může být vnímán novou cílovou skupinou – zdravotně znevýhodněnými a jejich rodinami – jako místo pro ideální dovolenou.

„Zjistili jsme, že cestovatelské možnosti zdravotně znevýhodněných jsou kvůli jejich specifickým nárokům hodně omezené. Jejich touhy jsou však stejné jako touhy zdravých lidí. Proto jsme se rozhodli přiblížit Hostětín a Bílé Karpaty těmto lidem. A to těmi nejmodernějšími metodami, zážitkem“, říká o úmyslech Centra Veronica Hostětín jeho ředitelka, Marie Křiváková a dodává „Na základě zkušeností pak zpracujeme metodiku, kterou mohou využít ostatní subjekty cestovního ruchu“.

Na zmíněném setkání vzácných onemocnění pak probíhala diskuse právě o tom, jak lze zvýšit informovanost veřejnosti o této specifické problematice a jak přiblížit běžné destinace handicapovaným občanům. Aktivity Hostětína jsou u České asociace vzácných onemocnění (ČAVO) kladně přijímány. Zpracovaná metodika Interpretace Bílých Karpat zdravotně znevýhodněným umožní, aby hostětínští měli své následovatele nejen v Bílých Karpatech, ale v celé ČR.

Bližší informace:
Marie Křiváková, marie.krivakova@veronica.cz

Supported by a grant from Switzerland through the Swiss Contribution to the enlarged European Union.
www.swiss-contribution.admin.ch
Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce.
www.swiss-contribution.cz
Hana Machů, tel: 739569264 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist