https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-kambodzi-uspesne-pokracuje-projekt-cra-vedouci-ke-snizeni-novorozenecke-umrtnosti-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: V Kambodži úspěšně pokračuje projekt ČRA vedoucí ke snížení novorozenecké úmrtnosti

V úterý 9. února byla Národní pediatrické nemocnici v Phnompenhu předána další část zdravotnického vybavení. Slavnostní předání, jehož se osobně účastnili ministr zdravotnictví Kambodže Mam Bunhenga či Štěpán Vojnár, chargé d´affaires, a.i. z Velvyslanectví ČR v Phnompenhu, je součástí projektu zaměřeného na zkvalitnění zdejšího oddělení neonatologie. Vybavení dodané českou stranou, které zahrnuje výukové modely, trenažéry či resuscitační systém, bude sloužit pro nácvik vedení porodu a zvládání porodních či adaptačních komplikací. Tyto pomůcky pomohou při výuce zdravotníků v oblasti porodnictví a péče o novorozence a stanou se součástí nového vzdělávacího centra neonatologie.

Hlavním pilířem kambodžského zdravotnictví ve všech oborech je nejvyšší stupeň nemocnic tzv. National Hospitals, kde je snaha o koncentraci nejtěžších případů. V případě neonatologie působí v Phnompenhu čtyři nemocnice včetně Národní pediatrické nemocnici (National Pediatric Hospital – NPH), která však nemá vlastní porodnici. „Pacienti jsou sem sváženi z okolních oblastí a z jiných nemocnic, které nedokážou poskytnout celý rozsah péče o nedonošené a vážně nemocné novorozence. Transport nemocných novorozenců se realizuje nejen pomocí sanitních vozů, ale často svépomocí rodin pacientů. Není neobvyklé, že otec po porodu matky v okresní či provinční porodnici přiváží nemocného novorozence vozem taxi či jinými zde dostupnými dopravními prostředky. Dodávky zdravotnického vybavení jsou proto pro tuto nemocnici velmi důležité,“ říká Lucie Chudá z Velvyslanectví ČR v Phnompenhu a dodává: „Díky projektu a zvýšené odbornosti místního personálu se na NPH obracejí nejen provinční nemocnice či univerzity zajímající se o praktické vyškolení lékařů, ale získává i větší důvěru veřejnosti. Vybavení dodané českým projektem bude NPH využito i ke zvyšování kapacit jak odborného personálu NPH, tak i provinčních lékařů, kteří by měli být díky trenažérům vyškoleni v základní péči o vážně nemocné novorozence a jejich stabilizaci v případě převozu do národní nemocnice. NPH jedná s WHO a Ministerstvem zdravotnictví Kambodže o zavedení celostátních neonatologických metodik, na jejichž revizi se podíleli v rámci projektu čeští odborníci. Díky této synergii tak know-how předávané českými odborníky pomůže ke zlepšení neonatologie ve velké části země.“

V rámci projektu Rozvoj oddělení neonatologie v rámci Národní pediatrické nemocnice bylo loni prostřednictvím ČRA dodáno nemocnici 31 zdravotnických přístrojů, zahrnující mimo jiné fototerapeutické lampy, monitory životních funkcí, výhřevná lůžka, ventilátory pro mechanickou ventilaci novorozenců a neonatologické inkubátory v celkové hodnotě 7 900 000 Kč. Současná dodávka obsahuje pomůcky pro zajištění výuky pracovníků v perinatologii. Vybavení bude sloužit pro nácvik vedení porodu a zvládání porodních komplikací, dále pro nácvik zajištění novorozence bezprostředně po porodu, včetně zvládání adaptačních komplikací, jako jsou např. intubace či resuscitace. Vzhledem ke komplikacím, které se u pacientek nejčastěji vyskytují, je sestava výukových pomůcek doplněna o model kojence pro potřeby nácviku kompletní resuscitace a zajištění intenzivní péče. Vedle výukových modelů pro demonstraci porodu či pro nácvik kojenecké kardio-pulmonální resuscitace byly dodány i trenažéry intubace a nápichové trenažéry. Součástí dodávky je také pneumatický resuscitační systém.

„S ohledem na pandemii Covid-19 a na nemožnost českých realizátorů projektu dostat se osobně do Kambodži bylo nutno zajistit ke všem vzdělávacím trenažérům podrobné video manuály v anglickém jazyce a online školení. V rámci projektu bude i v několika následujících měsících k dispozici expert pro online poradenství v případě dalšího proškolování. Navíc byl v souvislosti s proškolením klíčových pracovníků nemocnice ke každé položce zpracován podrobný video průvodce v anglickém jazyce, v němž je názorně předvedeno, jak se figurína zprovozní, k čemu slouží a jak se na ní školí další osoby. Také je u každé položky uvedeno, jak se případně vymění náhradní díly. Některé tréninkové pomůcky jsou i díky podpoře ve formě tabletu plně mobilní a v budoucnu tak v NPH vznikne certifikovaná školící jednotka, která bude jezdit školit po provinčních nemocnicích,“ vysvětluje Barbora Žáčková z České rozvojové agentury, která má projekty v Kambodži na starosti.

Podpora z české strany bude i v následujícím období založena především na podpoře vzdělávání lékařů a sester, konzultaci provozních opatření a postupů, dodávce zdravotnických technologií a pomoci s organizací pravidelného servisu, údržby a metrologických aktivit. Lepší péče přispěje ke snížení novorozenecké úmrtnosti a zlepšení zdravotního stavu novorozenců. Součástí přirozeně navazujících aktivit ČRA v sektoru zdravotnictví v Kambodži je i zavedení oboru biomedicínského inženýrství, o kterém si můžete přečíst zde a z něhož bude mimo jiné profitovat i Národní pediatrická nemocnice.

V souvislosti s pandemií Covid-19 byly také 9. února předány zdravotníkům Národní pediatrické nemocnici v Phnompenhu prostředky osobní ochrany a vybrané zdravotnické vybavení pro péči o infekční pacienty. Tento projekt v gesci Ministerstva zahraničních věcí ČR s názvem Posílení připravenosti a kapacit kambodžských veřejných zdravotnických zařízení ke zvládnutí pandemie Covid-19 byl podpořen v rámci oficiálního programu Humanitární pomoci České republiky.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist