Filip Šebek "> V Moldavsku se s podporou ČRA rozšiřují služby center denní péče pro uprchlíky z Ukrajiny - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-moldavsku-se-s-podporou-cra-rozsiruji-sluzby-center-denni-pece-pro-uprchliky-z-ukrajiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: V Moldavsku se s podporou ČRA rozšiřují služby center denní péče pro uprchlíky z Ukrajiny

V rámci klíčové oblasti zahraniční rozvojové spolupráce, na kterou se Česká republika v Moldavsku zaměřuje, funguje již deset center denní a domácí péče. Ta poskytují klientům především sociální a zdravotnické služby. Ve spolupráci s moldavským partnerem, Asociací Homecare, jsou nyní tyto služby nabízeny i uprchlíkům z Ukrajiny.

Moldavsko od počátku ruské agrese nepřestává přijímat lidi z válkou zasažené Ukrajiny. V současnosti se zde nachází zhruba 100 000 ukrajinských uprchlíků (z nichž zhruba 48 500 jsou děti), kteří se rozhodli alespoň dočasně zůstat v Moldavsku, dokud se situace neuklidní. Mimo to již více než 383 055 Ukrajinců uprchlo do Moldavska od začátku ruské invaze. Charita Česká republika společně s partnery z Asociace Homecare pomáhá tisícům uprchlíků v Moldavsku a poskytuje jim přístřeší, hygienické potřeby a další služby. Charita Česká republika tak poskytla například 3000 balíčků se základními zdravotnickými a dalšími potřebami napříč uprchlickými centry v Moldavsku. Pro pomoc uprchlíkům z Ukrajiny jsou využívána i centra denní a domácí péče podpořená Českou rozvojovou agenturou.

Mnoho lidí, kteří museli opustit své domovy kvůli válce, si nestihli vzít dostatek léků, které potřebují kvůli svému zdravotnímu stavu. Celá řada uprchlíků jsou staří lidé s chronickými nemocemi, velmi často kardiovaskulárního charakteru. Je proto nezbytné poskytnout těmto lidem zpočátku alespoň základní zdravotnické vybavení a léky na snížení krevního tlaku, horečku, střevní problémy atp. V rámci pomoci uprchlíkům z Ukrajiny je připraveno k distribuce téměř čtyři a půl tisíce speciálně připravených „balíčků první pomoci“. Aby se v centrech dokázali o všechny uprchlíky se zdravotními problémy náležitě postarat, je nutné posílit zdravotnický personál, ať už jde o zdravotní sestry, sociální pracovníky, a především lékaře nejrůznějších specializaci, kteří budou své služby poskytovat buď osobně přímo v centrech nebo vzdáleně pomocí konceptu telemedicíny. Více se o tomto projektu podporovaném Českou rozvojovou agenturou můžete dočíst zde.

Další důležitou službou, kterou centra denní péče lidem z Ukrajiny poskytují, jsou hygienické služby. Ať už jde o osobní hygienu či možnost praní a sušení oblečení. Vybavení center proto bude posíleno o pračky i další bojlery, aby zde byl dostatek teplé vody po celý den.

Charita ČR a Asociace Homecare mají také k dispozici mobilní kliniku s názvem „Family Peace“, se kterou, na základě spolupráce s veřejnou asociací „Family Peace Clinic“, poskytují podporu uprchlíkům na hraničních přechodech. Jedná se o větší dodávku, v níž nechybí nádrž na vodu, toaleta a základní vybavení pro urgentní lékařské zákroky i běžná vyšetření. Tato mobilní klinika již byla využita k cestám na hranice s Ukrajinou, kde poskytovala uprchlíkům nejnutnější pomoc. Pro její další provoz je nutné vybavit jí ještě generátorem. V rámci projektů podporovaných ČRA Asociace Homecare a Charita ČR mohou zakoupit zdravotnické přístroje potřebné pro plné využívání této mobilní kliniky pro konkrétní potřeby uprchlíků.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR v souvislosti s pomocí lidem prchajícím z válkou zasažené Ukrajiny proto flexibilně zprocesovalo v rámci humanitární pomoci poskytnutí vázaného peněžního daru v hodnotě 388 428 Euro, které Asociace Homecare využije na vše potřebné pro zdravotní péči o uprchlíky z Ukrajiny, čímž doplní úspěšné fungování projektu podpořeného Českou rozvojovou agenturou s názvem Zajištění kvality a dostupnosti zdravotně sociálních služeb v Moldavsku.

Cílem tohoto projektu, který má být ukončen v letošním roce je zvýšit kvalitu a dostupnost služeb domácí péče v Moldavsku. Projekt podporuje místní neziskové organizace v rozvoji jejich kapacit a přípravě legislativních změn ve veřejné správě v souladu s potřebami starších osob. Projekt spolupracuje s členskými organizacemi Asociace Homecare na zvýšení kapacit odborného personálu v poskytování kvalitních a dostupných sociálních služeb občanům. Pomocí otevření dvou nových center ve městech Vulcănești a Ocnița a novým vybavením 8 stávajících center je zvyšováno pokrytí služeb domácí péče. V rámci projektu je také vypracován koncept pro novou profesi pro domácí péči a nová metodika výpočtu sociálního tarifu. Služby se tak stávají finančně i místně dostupnější i pro nejvíce zranitelné skupiny obyvatel v odlehlých regionech. Prostřednictvím projektu partnerské organizace vytvářejí odbornou advokační skupinu pro zajištění udržitelných a systematických změn. Projekt zapojuje všechny relevantní aktéry v neziskovém i státním sektoru a iniciuje změny na různých úrovních.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist