https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-muzeu-stavime-hnizdo-pro-dusi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi: V muzeu stavíme Hnízdo pro duši

25. února 2020 | Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi
Autor: Břetislav Oliva, tel: +420 778 712 531

V pátek 6. března otevírá Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi novou výstavu nazvanou Hnízdo pro duši: umělecká tvorba lidí s postižením. Výstava, která vznikla ve spolupráci MLK a pražské DAMU, dokumentuje uměleckou tvorbu lidí s mentálním znevýhodněním, s nimiž v tzv. specifických divadelních skupinách pracují zkušení pedagogové z vysokých uměleckých škol.


Výstava Hnízdo pro duši vychází z dvacetileté divadelní praxe, která integruje herce s mentálním i jiným postižením s herci profesionály na jednom jevišti v tzv. specifických divadelních skupinách. Na tento typ divadla se u nás zaměřují hlavně projekty Výzkumného pracoviště Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU v Praze, Divadla VZHŮRU NOHAMA, Jiného jeviště nebo Ateliéru výchovné dramatiky pro Neslyšící na JAMU v Brně. Snahou tvůrců výstavy v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi je podat ucelený obraz umělecké (divadelní) tvorby lidí se znevýhodněním s cílem pomoci lidem s jinakostí k integraci do společnosti a veřejného života. Součástí výstavy jsou loutky a masky z integrovaných inscenací, fotografie z procesu tvorby, workshopů a divadelních integrovaných inscenací, ale také videodokumenty zachycující uměleckou práci ve specifických divadelních skupinách. Část výstavy rovněž prezentuje odborný výzkum v oblasti specifických integračních skupin, který realizuje Výzkumné pracoviště Katedry loutkového divadla DAMU v rámci projektu Výzkum umělecké tvorby ve specifické integrační skupině (s lidmi se znevýhodněním).
Výstavu v Muzeu loutkářských kultur v Chrudimi také doprovodí, vedle divadelních představení, odborné semináře a praktické workshopy zaměřené na danou problematiku, a to nejen pro odbornou veřejnost, ale i pracovníky v sociálních službách a pomáhajících profesích. V říjnu 2020 pak bude MLK hostit odborné symposium Výzkum umělecké tvorby ve specifických skupinách prezentující a reflektující výzkumnou práci a projekty profesionálních divadelníků v různých specifických skupinách (s lidmi s různým mentálním postižením, s Downovým a Aspergerovým syndromem, s lidmi s bipolární poruchou nebo Neslyšícími). K výstavě rovněž vznikl kritický katalog obsahující studie umělců a odborníků, kteří se specializují na práci v oblasti specifického divadla.
Výstava Hnízdo pro duši, která ukazuje, jak lidé s různými druhy postižení dokáží prostřednictvím umělecké tvorby nalézat cestu k sobě i druhým, bude pro návštěvníky přístupná od 6. března do 1. listopadu 2020. Pro veřejnost je tentokrát otevřena i vernisáž výstavy, která se uskuteční 5. března od 17 hodin a na kterou všechny tímto srdečně zveme.
Břetislav Oliva, tel: 420 778 712 531
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist