Václav Pošmurný "> V Praze bylo podepsáno memorandum Venkov jako místo pro rozvoj podnikání - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-praze-bylo-podepsano-memorandum-venkov-jako-misto-pro-rozvoj-podnikani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Národní síť Místních akčních skupin České republiky, o.s.: V Praze bylo podepsáno memorandum Venkov jako místo pro rozvoj podnikání

Předseda Národní sítě Místních akčních skupin ČR Ing. František Winter, předseda představenstva Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR Bedřich Danda a předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA podepsali memorandum Venkov jako místo pro rozvoj podnikání. Jeho cílem je zajistit vyvážený a udržitelný rozvoj venkovského prostoru. Podle signatářů memoranda je proto nutné, aby na rozvoj obcí zejména v oblasti občanské vybavenosti, podpory služeb a rozvoje podnikatelských aktivit zemědělského či nezemědělského charakteru na venkově směřovalo nejméně 50 % prostředků z budoucího Programu rozvoje venkova (2014–2020). Současně požadují, aby se sjednotily a zjednodušily žádosti o finanční prostředky z fondů EU a aby bylo DPH uznatelným nákladem při jakémkoli čerpání prostředků z fondů EU pro všechny subjekty, které nemají nárok na odpočet DPH.

„S pohledu rozvoje aktivit drobných podnikatelů je třeba podpořit v následujícím plánovacím období EU projekty, které by umožnily obnovit a zmodernizovat technické zařízení ve školách vyučujících odborné předměty a řemesla. V současné době se pro výuku používají staré metody a mnohdy i velmi zastaralé stroje nebo stroje úplně chybí. Bez těchto návyků a zkušeností s novými stroji se absolvent nemůže uplatnit na trhu práce“ řekl předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA. „Nezapomínejme, že řemeslníci a drobní zemědělci jsou velmi důležití z pohledu rozvoje infrastruktury a udržení sociálního prostředí v mikroregionech. Ve venkovském prostoru je třeba více propagovat úspěchy drobných řemeslníků a živnostníků tak, aby se staly vzorem pro začínající podnikatele, pro mladé lidi i rodiče. K tomu je třeba zlepšit propagaci cechů, která je ve srovnání s okolními zeměmi žalostná, a provázat je s aktivitami místních akčních skupin.“ deklaroval stanovisko asociace.

"V rámci přípravy programovacího období 2014–2020 je třeba vyčlenit větší prostředky na podporu drobného podnikání, služeb, cestovního ruchu a vzdělávacích akcí sloužících k propagaci regionů, tradičních řemesel a výrobků, a to i z ostatních programů, které v uplynulém období provázely problémy s účelností a transparentností vynaložených prostředků.“ řekl Bedřich Danda, předseda představenstva Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR. „Jsme si společně vědomi potřeby partnerství a spolupráce s ohledem na nezbytnost vymezení priorit pro příští programovací období. Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR vítá iniciativy pro vytvoření dalšího rozvoje řemesel a učňovského školství na našem venkově, a proto jsme přistoupili k podepsání Memoranda. Úroveň učňovského školství se dostala za posledních 20 let na kritický bod, který může mít fatální důsledky pro naši ekonomiku v současném globálním světě, a může dojít k nevratnému stavu, kdy se mladí lidé v blízkém budoucnu nedostanou k základním informacím a zkušenostem v řemeslech.“ pokračoval.

Podle předsedy Národní sítě Místních akčních skupin Ing. Františka Wintera by měli o rozvoji venkovských regionů rozhodovat hlavně ti, kteří tam žijí. „Právě proto se snažíme diskutovat se všemi zájmovými skupinami, které na venkově pracují. Podpis memoranda je stvrzením spolupráce s organizacemi, které zastupují podnikatelský sektor. Slibujeme si od toho užší propojení našich pracovních týmů a rychlejší předávání informací, které povede ke společnému cíli, kterým je rozvoj venkova,“ dodal František Winter. Budeme také rádi, pokud se k tomuto Memorandu, a potažmo také ke spolupráci, přidají další podnikatelské asociace, svazy a komory.

Podle signatářů memoranda prokázala metoda Leader v minulosti svou akceschopnost a adresnost. Na rozdíl od ostatních programů není zmítána skandály z neprůhledného hospodaření, či neúčelného nebo nadhodnoceného čerpání finančních prostředků. Podporují partnerství a spolupráci mezi podnikateli, samosprávou a dalšími subjekty, jak je to běžné při distribuci prostředků pro rozvoj venkova metodou Leader. Jednotlivé organizace při tom vzájemně konzultují své postoje a hledají
stanoviska, která pak společně prosazují. Pro podporu metody Leader je třeba ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou vytvořit zdroje pro předfinancování schválených projektů a tím umožnit podnikatelům snadnější přístup k financování projektů a usnadnit tak čerpání finančních zdrojů z EU.
Václav Pošmurný, tel: 604 890 190
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist