https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-tynci-nad-sazavou-a-na-selmberku-muzete-o-vikendu-nahlednout-do-sveta-netopyru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: V Týnci nad Sázavou a na Šelmberku můžete o víkendu nahlédnout do světa netopýrů

V pátek a v sobotu 26. a 27. srpna se uskuteční tradiční Netopýří noci na hradě v Týnci nad Sázavou a na Šelmberku u Mladé Vožice. Akce pro veřejnost seznamující se životem, výzkumem a ochranou netopýrů organizuje Česká společnost pro ochranu netopýrů ve spolupráci s Městským muzeem v Týnci nad Sázavou, spolkem Danar a Ochranou fauny ČR.

Páteční Netopýří noc na hradě v Týnci nad Sázavou začíná již v 19 hodin a návštěvníky čeká bohatý program. „Během první části večera je připravena netopýří stezka, kde si děti i dospělí mohou vyzkoušet vyřešit různé úkoly související s životem netopýrů. Kromě toho budou mít návštěvníci možnost pozorovat letní kolonii netopýra velkého sídlící v hradní věži a dozvědět se podrobnosti o jejím životě, prohlédnout si fotografickou výstavu nebo se setkat s handicapovanými netopýry, které je možné si i pohladit,“ zve kastelánka hradu Magdalena Timplová. „Součástí programu bude i promítání dokumentárního filmu „Netopýři ve tmě“, který umožňuje nahlédnout do tajemného světa netopýrů prostřednictvím unikátních filmových záběrů a moderních metod jejich vědeckého zkoumání,“ doplňuje Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů. Na závěr je pro zájemce připravena vycházka k řece spojená s pozorováním lovících netopýrů pomocí ultrazvukových detektorů - přístrojů, které umí zachycovat a reprodukovat jejich echolokační signály.
Sobotní Netopýří noc na hradě Šelmberk u Mladé Vožice začíná ve 20 hodin. „Program zahrnuje přednášku s promítáním, ukázky ochočených handicapovaných netopýrů, ukázku práce s ultrazvukovým detektorem i doprovodné aktivity pro děti. Navíc však bude probíhat odchyt netopýrů do speciálních sítí přímo na hradním nádvoří. Odchycené netopýry si návštěvníci budou moct prohlédnout a poté je společně vypustíme zpět do přírody,“ přibližuje Schnitzerová. Zájemci mohou absolvovat také noční prohlídku hradní věže, kde lze pravidelně pozorovat netopýry ušaté, kteří tyto prostory využívají pro svoje netopýří námluvy.
Mezinárodní noc pro netopýry je celosvětová akce, jejímž cílem je upozornit na význam, ohrožení a možnosti ochrany těchto jedinečných savců. To je také hlavní myšlenkou projektu „Na půdě, tam to žije! – aneb poznejte tajemný svět netopýrů“, který finančně podpořil Státní fond životního prostředí ČR a Ministerstvo životního prostředí a na kterém hrady Šelmberk i Týnec nad Sázavou úzce spolupracují. „Kromě netopýřích nocí chystáme v rámci tohoto projektu řadu dalších aktivit, které do budoucna zpestří návštěvu obou hradů a připomenou jejich význam z hlediska ochrany netopýrů. V tisku jsou nyní například pracovní listy pro děti, připravujeme i geocachingovou hru, putovní výstavu nebo různé soutěže,“ doplnila Petra Schnitzerová. Aktuální informace lze najít na webových stránkách napude.sousednetopyr.cz. Pokud se o víkendu na některý z výletů za netopýry vydáte, nezapomeňte si vzít s sebou baterku, pohodlnou obuv a oblečení do přírody.
Petra Schnitzerová, tel: 605870323 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist