https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-zambii-podporuje-cra-projekt-zamereny-na-zvyseni-povedomi-o-prevenci-a-ochrane-pred-covid-19
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: V Zambii podporuje ČRA projekt zaměřený na zvýšení povědomí o prevenci a ochraně před COVID-19

29. června 2021 | Česká rozvojová agentura
Autor: Filip Šebek
Světová zdravotnická organizace (WHO) již varovala před dopady pandemie COVID-19 na státy s málo kvalifikovaným zdravotním personálem, jako je např. Zambie. I když Zambie uvádí velmi nízká čísla případů nákazy koronavirem, existují obavy, že číslo nemocných by reálně mohlo být mnohem vyšší, jelikož velká část obyvatel se neorientuje v doporučeních stanovených Ministerstvem zdravotnictví, nebo je z různých důvodů není schopná dodržet. Česká rozvojová agentura zde proto podpořila projekt cílící na prevenci šíření COVID-19 v exponovaných lokalitách a zvyšování odolnosti místních komunit, který v Zambii úspěšně realizuje Humanitární organizace ADRA.

Humanitární organizace ADRA Česká republika působí v Zambii již od roku 2006. V loňském roce se její aktivity soustředily mimo jiné na boj proti onemocnění COVID-19 prostřednictvím zajištění nezávadné vody. Za podpory České rozvojové agentury a ve spolupráci s Fakultou tropického zemědělství České zemědělské univerzity zde podpořila tři nemocnice mobilní laboratoří pro testování nakažlivých nemocí a vybudovala čtyři studny.

V současnosti je riziko nákazy onemocněním COVID-19 v Zambii obzvláště vysoké v regionu Lusaka, ve kterém žije necelá třetina obyvatel celé země. Problém vysoké zalidněnosti (a s tím spojeným rizikem) je i v regionu Chirundu či v regionu Kaoma, který slouží jako dopravní křižovatka pro řidiče kamionů a spolu s regionem Kalabo patří do jedné z nejchudších provincií v Zambii. Právě v těchto oblastech probíhá projekt zaměřený na zvýšení povědomí o prevenci a ochraně před COVID-19, možnostech testování a dostupné léčbě mezi ohroženými komunitami.

„V Zambii jsme v rámci projektu vedli osvětovou kampaň zaměřenou na dodržování nám známých 3R: rozestupy, roušky a čisté ruce. Za tímto účelem jsme vybavili místní školy, autobusová nádraží a zdravotní kliniky umyvadly a mýdlem. Zvýšit povědomí mezi obyvateli Zambie o ochraně před COVID-19 se snažíme pomocí kombinace TV a rádiových spotů, plakátů, letáků, školení zaměřených na dobrovolníky, zástupce komunit a veřejných institucí v tzv. první linii či okružních jízd s megafony přímo v rámci ohrožených komunit. Dále probíhá distribuce balíčků obsahujících ochranné a hygienické prostředky, které budou distribuovány do ohrožených komunit a institucí v první linii,“ přibližuje koordinátorka projektu Lenka Kostelecká z Humanitární organizace ADRA .

Experti z České zemědělské univerzity v Praze navíc sestaví a dodají do zambijských nemocnic tři mobilní laboratoře, které umožní testování rozšířit i na odlehlé lokality. Laboratoř je unikátní ve své velikosti, vejde se např. do kufru auta… U zrodu této zřejmě nejmenší mobilní laboratoře světa, která umí v odlehlém terénu rozpoznat infekční choroby včetně nového koronaviru, stojí vědecký tým z Fakulty tropického zemědělství ČZÚ. „Jsme nesrovnatelně menší a levnější než obdobné projekty,“ říká Dr. Hynek Roubík, spoluautor projektu CZU mobiLAB. Experti a expertky z České zemědělské univerzity na místě školí místní personál pro obsluhu mobilní laboratoře a vytváří příručky a video manuál na používání a údržbu laboratoře. Probíhají také online přednášky odborníků z univerzit a nemocnic. Více informací o těchto unikátních „minilaboratořích“, sestavených ze součástí dodaných českými firmami Merci, Gumotex a SVEN Biolab, se můžete dočíst zde.

Součástí projektu je také zvýšení přístupu k vodě pomocí vyhloubení čtyř hloubkových vrtů poháněných solárním panelem a distribucí zařízení na mytí rukou a rozvodům vody v oblastech Chirundu, Kalabo, Kaoma a Lusaka. Letošní projekt navazuje na aktivity z roku 2020. Cílem je do konce roku 2021 rozšířit povědomí o onemocnění COVID-19 a jak se mu místní lidé mohou bránit. „V rámci projektu dále navýšíme dostupnost hygienických pomůcek tím, že vyškolíme ženy a mladé lidi v jejich výrobě. Prevenci šíření koronaviru pomohou i školení ohledně spořivého nakládání s čistou vodou a školení zaměřená na zdravé stravování. To podpoří i dodaná semena a hospodářská zvířata, díky kterým budou moci okolo zavedených vodních systémů z minulého roku vzniknout zeleninové zahrady a malá hospodářství,“ dodává Lenka Kostelecká.

Cílenými aktivitami v oblasti prevence onemocnění bude podpořeno téměř 10 000 lidí. Součástí projektu je také vyškolení personálu ve třech zambijských nemocnicích zaměřených na to, jak pracovat s mobilní laboratoří. Navíc dobrovolníci budou šířit osvětu na téma budování odolnosti vůči onemocnění COVID-19. Ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a dalšími partnery již ADRA distribuovala 2400 plakátů a 2600 letáků o COVID 19 na veřejná místa ve 4 okresech.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist