https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ve-hre-o-stamiliony-kopou-komunalni-politici-proti-obcanum-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Spolek přátel sídliště Prosek a Střížkov: Ve hře o stamiliony kopou komunální politici proti občanům

Několikátým měsícem pokračuje souboj občanů žijících v okolí sportoviště SK Prosek s developery a radnicemi okolních městských částí. Jde o lukrativní pozemky, na nichž se v mládí s míčem proháněl Tomáš Rosický a které více než půlstoletí patří sportu a aktivnímu životu dětí a mládeže. Petice proti dalšímu zahušťování zdejšího sídliště má už tři tisíce podpisů.

Polovinu sportoviště a přilehlé parkoviště zastavět bytovými domy, na zbytku nahradit mládežnické hřiště obří halou určenou ke komerčnímu pronájmu. Alespoň tak se dá shrnout plán, který prosazují developeři na pomezí Letňan, Střížkova a Proseka. A jsou blízko tomu, aby jim stamiliónový nápad na zpeněžení lukrativních pozemků odklepl jak místní sportovní klub, tak i okolní radnice.

„Sportoviště bývalé ČKD TJ Kompresory Praha, které bylo založeno zaměstnanci bývalého podniku před více než padesáti lety a které plní důležitou roli prvku občanské vybavenosti okolní husté zástavby, získal současný sportovní klub od státu před patnácti lety. Rozumím tomu, že jde o lukrativní pozemky, které lákají k jejich výhodnému zpeněžení. Nechápu ale, jak mohou místní politici, byť jen na chvíli, přemýšlet o tom, že jim tyto pozemky pomohou výhodně zpeněžit. Zvlášť, pokud se kasají tím, že hájí na radnicích zájmy občanů žijících v okolí,“ říká Milan Balahura, předseda petičního výboru a člen občanské komunity, která proti jakémukoliv dalšímu zastavění hustě obydlené oblasti nashromáždila za krátkou dobu bezmála tři tisíce podpisů.

Na zasedáních orgánů tří okolních městských částí je v poslední době rušněji než obvykle. Velký zájem občanů totiž vyvolala politická jednání v průběhu ledna, na nichž byli přítomni zástupci proseckého sportovního klubu. Za podpory senátorů Lukáše Wagenknechta a Davida Smoljaka zde občané a zástupci petičního výboru ve věci důrazně interpelovali komunální politiky i zástupce klubu.

„Spolek SK Prosek chce 200 000 000 na novou halu. Příklady obecních sportovišť postavených v uplynulých letech dokazují, že lze sport provozovat pro občany násobně levněji. Sport nelze financovat prodejem majetku. Takový model není udržitelný!“ rozčiluje se člen petičního výboru Ing. Josef Platil. „Co naopak potřebujeme, je koncepční péče o významná sportoviště po celé Praze. Zároveň musíme udržovat místa, kde budou moci i nadále trávit volný čas děti a mládež z okolí,“ říká.

Protiargumenty sportovního klubu, že ten nemá dostatek peněz na údržbu a rekonstrukci stávajícího sportoviště, odmítá. Podle poslední účetní závěrky za rok 2018 (dostupné na webu justice.cz) byl sportovní klub v zisku devět milionů korun. „Je možné si navíc požádat o dotace na rekonstrukce sportovišť, které vyhlašuje hlavní město a MŠMT. A pokud nemá klub ani na údržbu, může pozemky v klidu městu vrátit,“ dodává. Podle něj je navíc překvapivé, že okolní radnice samy o sobě s vedením hlavního města o sportovišti nejednaly a rovnou vycházely vstříc potřebám klubu, potažmo developerů.

A brzy může být celý lukrativní obchod ze strany Letňanské radnice zpečetěn. Už o posledním lednovém pondělí zasedá zdejší zastupitelstvo, které má schvalovat pochybnou smlouvu mezi sportovním klubem a radnicí. Předseda spolku Zdravé Letňany a člen petičního výboru Olaf Deutsch v ní vidí pouze snahu radnice a developerů naoko uklidnit veřejnost.

„Smlouva upravuje budoucí vztahy mezi radnicí a sportovním klubem, ale zkušenosti z minulosti ukazují, že podobné smlouvy jsou jen cárem papíru, které nijak nezavazují developery, tedy ty, kteří nakonec budou stavět. Zároveň je potřeba upozornit na to, že radnice cíleně zdůrazňuje onu sportovní část petice, ale hlavním cílem je zabránit nové zástavbě v areálu SK Prosek, na kterou není připravená místní občanská vybavenost. Školy, školky, místní poliklinika praskají ve švech, nemluvě o tom, že se tady již nedá zaparkovat. Nejdřív musí radnice Letňan a Prahy 9 vyřešit tyto problémy a až potom umožňovat další zástavbu, jinak se jedná o nezodpovědný přístup politického vedení,“ říká Deutsch.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist