https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/verejnost-ma-poslednich-par-dni-na-nominovani-nejvetsich-slidilu-na-ceny-velkeho-bratra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iuridicum Remedium, z. s.: Veřejnost má posledních pár dní na nominování největších slídilů na Ceny Velkého Bratra

17. ledna 2017 | Iuridicum Remedium, z. s.
Autor: Jan Vobořil, tel: 728937902
Výsledky již dvanáctého ročníku Cen Velkého Bratra, které od roku 2005 pořádá organizace Iuridicum Remedium, budou vyhlášeny 16. února 2017. Vítězové anticen, které upozorňují na nebezpečí hrozící našemu soukromí zejména v souvislosti s rozvojem nových technologií, budou vybráni odbornou porotou z nominací, které může veřejnost zasílat až do pondělí 23. ledna přes web www.slidilove.cz. Ceny se udělují v pěti kategoriích: Dlouhodobý slídil, Firemní slídil, Úřední slídil, Výrok Velkého Bratra a Cena Edwarda Snowdena za ochrana soukromí.

V loňském roce získala anticenu například za dlouhodobé slídění Policie ČR za provoz systému Automatická kontrola vozidel. Ten Policie provozuje minimálně od roku 2001 na cca 250 místech v Praze, Moravskoslezském, Ústeckém, Plzeňském a Karlovarském kraji. Systém funguje tak, že na vybraných místech pomocí kamer plošně zaznamenává průjezdy všech vozidel, takže se uchovávání SPZ, místa a data průjezdu a fotografie auta s řidičem neváže na žádný přestupek nebo jiné nezákonné jednání řidiče, uchovávány jsou záznamy o každém vozidle. Další anticeny pak dostala společnost Mattel za špírovací panenku Hello barbie, Ministerstvo financí za slídění ve zdravotnických datech občanů nebo ministr Chovanec za své výroky o sledování internetu.

“V letošních nominacích se vedle stálic, které se nám následkem delšího legislativního procesu objevily již minulý, nebo dokonce předminulý rok, jako je třeba EET, domovní kontroly kotlů nebo registr hazardních hráčů, objevila i řada novinek. Zmínil bych třeba nominaci ministerstva obrany za návrh na posílení pravomocí Vojenského zpravodajství, nominaci ministerstva školství za dotační programy na šmírovací opatření ve školách nebo několik zajímavých nominací na Výrok Velkého bratra – například pro několik poslanců v souvislosti s výroky týkajícími se zdravotních registrů nebo pro mluvčí společnosti T-Mobile v souvislosti s únikem klientských dat.”, uvedl ředitel Iuridicum Remedium Jan Vobořil.

Ceny Big Brother Awards, nazvané podle postavy z románu George Orwella „1984“, byly poprvé udělovány ve Velké Británii v roce 1998. V České republice byly předávány poprvé 28. října 2005 v divadle Na zábradlí a od té doby opakovaně každý rok.
Jan Vobořil, tel: 728937902 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist