Hana Blaha Šilarová, Lukáš Vedral "> Vlci jsou zpět! Dokument „Vlci na hranicích“ sbírá ocenění a chystá se do českých kin - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlci-jsou-zpet-dokument-vlci-na-hranicich-sbira-oceneni-a-chysta-se-do-ceskych-kin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Frame Films: Vlci jsou zpět! Dokument „Vlci na hranicích“ sbírá ocenění a chystá se do českých kin

5. května 2021 | Frame Films
Autor: Hana Blaha Šilarová, Lukáš Vedral
Do české přírody se po dlouhé době začali vracet vlci, místo oslav s sebou ale přinesli emoce a hádky o svůj další osud. Film Vlci na hranicích režiséra Martina Páva sleduje konflikt o jejich nelehkém přijetí a vypráví tak příběh o rozdělené společnosti. Dokážeme vlky přijmout zpět?
Film čeká na otevřená kina, mezitím se ale stačil představit na několika festivalech, kde sklízí výborné ohlasy a hodnocení. Má za sebou světovou premiéru na festivalu Visions du Réel ve Švýcarsku a představil se na filmových přehlídkách ve Francii, Německu, Polsku, Rumunsku, Estonsku nebo v Jižní Koreji. Získal Cenu antropologie a životního prostředí na Jean Rouch International Film Festivalu a na podzim na MFDF Ji.hlava obdržel Zvláštního uznání poroty. Asociace českých kameramanů ocenila kameramana filmu Petra Racka za vynikající kameramanské dokumentární dílo.
„Podzimní premiéru jsme museli zrušit. Teď čekáme na zlepšení koronavirové situace, film chceme uvést do kin co nejdříve po jejich otevření,“ potvrzuje plány producentka Zuzana Kučerová.
Snímek Vlci na hranicích ukazuje dění na Broumovsku, kam se v roce 2016 po dvou stech letech vrátila první smečka. Zdejší krajina se tak změnila – přestala být zcela předvídatelná, což značně ovlivňuje životy místních obyvatel, především chovatelů dobytka. Režisér sleduje celkem pět protagonistů přímo z Broumovska s různými postoji k životu i k vlkům. Zatímco pro jedny znamenají naději na ozdravení české krajiny, pro jiné ztělesňují nepřítele vraždícího bezbranná zvířata chovatelů, proti kterému není možné se účinně bránit.
„V kouzelné broumovské krajině se odehrává lokální a zároveň celospolečenský archetypální konflikt: člověk vs. příroda. Zatímco farmářka Lenka přistupuje ke krajině tak, aby nasytila sebe, své děti a pár dalších známých, velkostatkář Jan má velké hospodářství, kterým sytí velké množství lidí, nás v Praze nevyjímaje. Do prvního příběhu vlk zapadá, do druhého ne. Jen těžko se hledá kompromis,“ říká k tématu filmu režisér Martin Páv, jenž na sebe před časem upozornil ceněným dokumentem Kibera: Příběh slumu.
Film vznikl v koprodukci s Českou televizí a za podpory Státního fondu kinematografie. Na podzim 2019 pak úspěšně dokončil crowdfundingovou kampaň na webu Hithit.cz, která podpořila postprodukční práce.
Distributorem je Bontonfilm.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist