Kateřina Procházková "> Voda a půda jsou nenahraditelné suroviny, pojďme je konečně ochránit! - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/voda-a-puda-jsou-nenahraditelne-suroviny-pojdme-je-konecne-ochranit
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Voda a půda jsou nenahraditelné suroviny, pojďme je konečně ochránit!

18. června 2020 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Lidovci předložili na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny k „suchu“ návrhy na větší ochranu vody a půdy. Pro KDU-ČSL je ochrana vody a půdy jedním z klíčových témat programu. Předseda lidovců Marian Jurečka představil návrh, podle kterého chce více chránit půdní fond. „Na nejlepší zemědělské půdě nebude už možné stavět obchodní a logistická centra, ale pouze stavby ve veřejném zájmu, jako je třeba vysokorychlostní trať,“ řekl Jurečka s tím, že by se už neměla opakovat situace, kdy se v Hněvotíně na Olomoucku prodalo 44 hektarů nejkvalitnější půdy na výstavbu průmyslové zóny.

Největším zdrojem vody v České republice je půda. „Když se podíváme na současný přístup vlády a některých ministerstev, tak to vypadá, že se spíše chrání ložiska těžby štěrkopísku než vodní zdroje a cenná zemědělská půda,“ pokračoval Jurečka.

Zářným příkladem je plánovaná těžba štěrkopísku na Hodonínsku, kde je zdroj vody pro 140 tisíc obyvatel. V souvislosti s chystanou těžbou se minulou sobotu uskutečnil protestní pochod za vodu, kterého se zúčastnilo několik tisíc lidí, mezi nimi například senátorka Anna Hubáčková, jež na půdě horní komory ostře vystoupila proti této těžbě, nebo lidovecký starosta Velatic a kandidát na hejtmana Jihomoravského kraje Jan Grolich. „Našimi návrhy bychom podobným záměrům zabránili,“ nastínil Jurečka.

Podle Jurečky jsou velkým problémem také meliorace, které odvádí vodu z krajiny pryč. V České republice zabírají meliorace asi 1,2 milionů hektarů půdy. „Předkládám návrh, aby do pěti let byly meliorační soustavy zmapovány a zaneseny do katastru nemovitostí a aby vlastník či uživatel jejich manipulací nezhoršoval půdní vláhu a úrodnost,“ dodal Jurečka, podle kterého by se o tyto záležitosti měl postarat Státní pozemkový úřad, aby nebyly k finanční tíži vlastníkům půdy.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist