David Grossmann "> Vzácní jasoni žijí jen pár týdnů. Právě nyní je můžete vidět v Podyjí - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vzacni-jasoni-ziji-jen-par-tydnu-prave-nyni-je-muzete-videt-v-podyji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Podyjí: Vzácní jasoni žijí jen pár týdnů. Právě nyní je můžete vidět v Podyjí

20. května 2015 | Správa NP Podyjí
Autor: David Grossmann
Pro někoho jeden z mnoha motýlů. Pro odborníky ale unikátní druh, kterého mohou vidět jen na několika místech v Česku. Ohrožený jasoň dymnivkový z Čech úplně vymizel. Na Moravě se s ním můžete setkat kromě Podyjí jen na pár místech. Například na Pálavě, v Bílých Karpatech nebo v Moravském Krasu. Nad loukami a v prosvětlených lesích létá jen par týdnů v roce. Právě nyní.

Jasoni jsou aktivní za teplého slunného počasí. Většinu času nyní tráví získáváním potravy a pářením. Milují nektar kvetoucích bylin. V Podyjí například chrastavců, hvozdíků nebo kopretin.

„Poletující motýli jsou především samečci vyhledávající druhé pohlaví. Naopak samičky jsou málo pohyblivé, zpravidla sedí na rostlinách a vyčkávají na přílet svého favorita. Jakmile se jasoni spáří, na zadečku samičky se objeví speciální voskový útvar – sphragis – který zabraňuje opakovanému páření s jiným samečkem,“ vysvětlil entomolog Správy Národního parku Podyjí Robert Stejskal.

Motýli žijí velmi krátce – jen pár týdnů v období květen až červen. Samička klade vajíčka do lesní hrabanky, na prosvětlená místa s výskytem dymnivek. Vajíčka setrvávají v hrabance až do příštího roku, kdy se z nich začátkem dubna líhnou housenky. Ty žijí jednotlivě, jsou velmi plaché a na rozdíl od motýlů je šance na jejich pozorování prakticky minimální. „Jejich potravou jsou právě dymnivky. Po konzumaci dostatečného množství potravy se housenky kuklí, zanedlouho se z nich líhnou noví motýli a cyklus se může opakovat,“ upřesnil Stejskal.

Jasoň dymnivkový, zástupce pěti našich druhů čeledi otakárkovití, létá s oblibou na údolních loukách. Častý je i na loukách v bezprostřední blízkosti turistických stezek, třeba na louce pod Šobesem, na Lipinské louce nebo na poli pod Hardeggem. Kromě luk jej ale můžete spatřit prakticky kdekoli v lese, zejména v místech, kde jsou širší lesní cesty, odpočívadla nebo osluněné lesní okraje.

Jasoň je bohužel i příkladem ohroženého motýla, postupně mizejícího z naší přírody. Jeho populace se v minulém století dramaticky snížila a tak dnes přežívá jen na zlomku původních lokalit. Kromě Podyjí se s ním může setkat třeba na Pálavě, v Bílých Karpatech nebo v Moravském Krasu. Na českých lokalitách již bohužel vymizel. Za hlavní příčinu ohrožení považují odborníci změnu hospodářského využívání lesů. Jasoň je druhem světlého lesa, kterému nevyhovují dnešní, z pohledu jasoně, příliš husté a tmavé lesy.

Vzhledem k ohrožení je jasoni v Podyjí věnována zvýšená pozornost. Důležitost záchrany jasoně v podyjské přírodě zvyšuje i fakt, že se zde vyskytuje zcela osobitá forma považovaná za samostatný poddruh Parnassius mnemosyne litavius. Tento poddruh je známý pouze z Podyjí a přilehlého Thayatalu, zatímco na okolních lokalitách v blízkosti Znojma a v Dolních Rakousech již vymizel.

„Součástí aktivní ochrany jasoně jsou opatření spočívající v prosvětlování lesních porostů na vybraných místech. V sousedství údolních luk můžete vidět prosvětlování lesních okrajů a vytváření menších i větších pasek. Lokality jako Hardeggská stráň nebo Sloní hřbet jsou udržovány jako řídké lesostepi občasným odstraňováním náletových dřevin,“ dodal Stejskal. Jasoňům také vyhovují odlesněné průseky pod elektrovody.
Podpora jasoně a dalších, opravdu velmi početných druhů vázaných na světlé lesy, byla jedním z hlavních motivů v současnosti probíhající obnovy výmladkového hospodaření nebo lesní pastvy v lesích Podyjí.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist