Matěj Kastner "> Vzpomínková akce na 11. tibetského pančhenlamu v Ostravě, Opavě a Olomouci - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vzpominkova-akce-na-11-tibetskeho-panchenlamu-v-ostrave-opave-a-olomouci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Malé Občanské Sdružení Tolerance (M.O.S.T.) : Vzpomínková akce na 11. tibetského pančhenlamu v Ostravě, Opavě a Olomouci

17.5.2007 uplyne 12 let od doby, kdy byl příslušníky čínských ozbrojených složek unesen 11. tibetský pančhenlama Gendün Čhokji Ňima a je dodnes držen čínskou vládou na neznámém místě. K tomuto datu chystá Malé Občanské Sdružení Tolerance (M.O.S.T.) vzpomínkovou akci, která přináší vyjímečný koncert, projekci dokumentů, besedu i veřejné setkání se svíčkami. Přidá se tak k celosvětové akci za jeho svobodu.

Podobná akce proběhne také v Praze – předání petičních archů za propuštění pančhenlamy čínské velvyslankyni v ČR a svíčková vigilie. Připravuje Občanské sdružení Lungta (více na www.lungta.cz/panchenlama).

Pančhenlama je po dalajlamovi druhou nejvýznamnější osobou duchovního i světského života v Tibetu. Současný 11. pačhenlama Gendün Čhokji Ňima byl 3 dny po svém vyhledání a potvrzení dalajlámou 17.5.1995 ve svém rodném městě Žikace unesen a dosud je držen na neznámém místě. Setkání s letos 18-ti letým pančhenlamou dosud nebylo umožněno žádným zástupcům vlád ani nezávislých mezinárodních organizací. Peticí apelujeme na významné světové i české instituce (OSN, EU, vláda ČR) a žádáme po čínské vládě jeho bezpodmínečné propuštění.

Na akcích bude možné se více dozvědět o pančhenlamovi, aktuální situaci v Tibetu, rozjímat při koncertu na japonskou flétnu v sakrálním prostoru, podepsat petici nebo zapálit svíčku na jeho propuštění.

Nejvýznamnějším hostem bude Vlastislav Matoušek – hudebník, přední český zástupce tzv. „tiché alternativy“, který se již od 80.let zabývá hrou na etnické hudební nástroje. Hru na tradiční japonskou bambusovou flétnu šakuhači vystudoval v roce 1996 u Kifu Mitsuhashiho v Tokiu. Přednáší etnomusikologii na hudební fakultě AMU a FF UK v Praze. Na koncertu v sakrálním prostoru kostela, bývalém klášteře a v čajovně zazní jak tradiční skladby zenových mistrů, tak autorovy vlastní skladby.

Více se dozvíte na www.ProTibet.org, www.lungta.cz nebo www.shakuhachi.cz

Program akcí:

so 12.5.2007 – 17:00 - projekce dokumentárních filmů o pančhenlamovi + beseda o akt.situaci v Tibetu
- Sdružovna M.O.S.T., Poděbradova 97a, OSTRAVA

so 12.5.2007 - 18:30 – Vlastislav Matoušek - koncert na japonskou flétnu šakuhači
- Refektář domu umění, Pekařská 12, OPAVA

ne 13.5.2007 - 16:00 – Vlastislav Matoušek - koncert na japonskou flétnu šakuhači
- Husitský kostel, RYCHVALD U OSTRAVY

ne 13.5.2007 - 20:00 – Vlastislav Matoušek - koncert na japonskou flétnu šakuhači
- Té a café Kratochvíle, Sokolská 36, OLOMOUC

čt 17.5.2007 – 19:00 - svíčková vigilie a pochod za pančhenlamu
- Jiráskovo nám. (Kuří rynek), OSTRAVA

Program akcí v Praze:

čt 17.5.2007 - 16:00 až 17:00 - předání petičních archů velvyslankyni ČLR
- Velvyslanectvím ČLR, Pelléova 18, Praha 6

čt 17.5.2007 - 18:00 – svíčková vigilie
- Památník obětem komunismu, Újezd, Praha 1

Ohledně akcí v Praze bude rozesílána podrobná tisková zpráva občanským sdružením Lungta.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist