https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/workcamp-pro-teenagery-v-liberci-letos-poprve-navstivi-ho-i-partnerska-firma-z-usa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Workcamp pro teenagery v Liberci letos poprvé. Navštíví ho i partnerská firma z USA

Ve dnech 10. – 23. července se v Liberci a jeho okolí uskuteční mezinárodní dobrovolnický projekt, tzv. workcamp, určený pro mládež od 15 do 17 let – Teens in green world. Projekt je pořádán ve spolupráci neziskových organizací INEX - Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA) a Čmelák – Společnost přátel přírody a za finanční podpory americké firmy Johnson Controls, Inc. (JCI). Zástupkyně JCI Karen Sommer z USA liberecký workcamp 13. července osobně navštíví.

Americká návštěva

Firma JCI je dlouholetým sponzorem workcampů v ČR, Německu i na Slovensku a aktivně se zajímá, jak jsou věnované finance využity. Zástupkyně JCI Karen Sommer v červenci přiletí navštívit podpořené projekty ve všech třech zemích. Na své české zastávce navštíví společně s ředitelkou INEX-SDA Martinou Ekrtovou také teenagery v Liberci. „JCI letos finančně podporuje šest našich workcampů s ekologickou tematikou a aktivně se zajímá o jejich průběh. Je též skvělé, že díky této spolupráci se mohou do workcampů zapojit příbuzní zaměstnanců této firmy z různých částí světa, třeba i z Latinské Ameriky,“ vysvětluje Renata Míchalová, koordinátorka workcampů z INEX-SDA.
„Je skvělé, že díky spolupráci s JCI máme možnost podpořit více ekologických projektů a zároveň rozvíjet dobrovolnictví a setkání různých kultur u lidí v již takto mladém věku. Vážíme si i toho, že paní Sommer osobně zavítá do ČR, aby se pozdravila s dobrovolníky a prohlédla si konkrétní projekty,“ dodává Martina Ekrtová, ředitelka INEX-SDA.

Mladí dobrovolníci z celého světa

Dobrovolníci z Kolumbie, Mexika, Itálie, Francie, Turecka, Slovenska, Polska, Litvy a České republiky budou v prvním týdnu pracovat v Liberci a jeho okolí. Náplní práce bude starost o lesní školky a lokalitu Nového lesa, který patří organizaci Čmelák. Dobrovolníci budou například sázet nové stromy a starat se o již zasazené. Na začátku druhého týdne workcampu se skupina přesune do Mokřad Jablonné, kde bude pomáhat s čištěním lokality nebo vysekáváním orobince a rákosí z tůní. Ve volném čase dobrovolníci navštíví Rozhlednu Ještěd, ZOO Liberec nebo IQ Park. V plánu jsou také sportovní aktivity a návštěva místní čajovny. Ve spolupráci s místní farou se odehraje tradiční nedělní mezinárodní snídaně.

První workcamp ve spolupráci s INEX-SDA a Čmeláka proběhl již v roce 2006. Dobrovolníci pracují především na lokalitách Nový prales a Mokřady Jablonné. „Projektem Mokřady Jablonné chceme ukázat, že na relativně malé ploše mohou vedle sebe existovat místa s výskytem vzácných mokřadních druhů živočichů i rostlin a park sloužící místním lidem i dalším návštěvníkům. Ze zanedbaného místa s černými skládkami na okraji historické části města Jablonné v Podještědí, v těsné blízkosti zámku Nový Falkenburk, vzniklo i díky práci dobrovolníků osm tůní, útočiště pro chráněné rostliny a živočichy, místo s vysokou ekologickou, estetickou a rekreační hodnotou,“ říká Hana Brodská z Čmeláka.

Kontaktní osoby:
INEX-SDA, z. s.
Michaela Löfflerová, vedoucí workcampu
Telefon: +420 725 864 190
E-mail: teens.workcamp@gmail.com
Web: www.inexsda.cz

Nezisková organizace INEX-SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. Letos tedy slaví čtvrtstoletí existence. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo právě obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak během sezony vyjíždí průměrně sedm set českých dobrovolníků.

Čmelák – Společnost přátel přírody se již 22 let, ve snaze o obnovu harmonické krajiny okolo nás, věnuje praktické ochraně přírody, zapojování veřejnosti a ekologické výchově. Ekologicky narušené nebo zanedbané pozemky mění v místa atraktivní pro lidi i pro přírodu. Zapojováním co nejširší veřejnosti podporují pozitivní vztah obyvatel k přírodě a životnímu prostředí. Otevřeli dvě lesní naučné stezky, organizují workcampy, terénní a tematické akce pro firmy, akce pro dobrovolníky i exkurze pro veřejnost.
Monika Urbášková tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist