https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zaci-navrhuji-chytrejsi-opatreni-pro-zivotni-prostredi-mesta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

01/71 ZO ČSOP Koniklec, p. s.: Žáci navrhují: chytřejší opatření pro životní prostředí města

20. června 2016 | 01/71 ZO ČSOP Koniklec, p. s.
Autor: Barbora Týcová, tel: 608148794
Žáci, rozdělení do skupin představujících vědecké týmy, mají za sebou např. průzkumy znečištění ovzduší a prašnosti, hustoty dopravního provozu v různých denních dobách. Mapovali rovněž vlhkostní a teplotní poměry, zhoršené vyšším zastoupením povrchů jako je asfalt a beton a naopak nižším zastoupením zeleně a vodních ploch. Děti si letos vybraly ke zkoumání např. křižovatku Národní a Spálené, Dvořákovo nábřeží u Štefánikova mostu, křižovatku Olšanská, křižovatku Prosecké a Vysočanské, ulici Argentinská nebo okolí metra Křižíkova. „Projekt staví na badatelském vyučování přímo v terénu, při kterém žáci zákonitosti spíše sami objevují, než aby jim byly předkládány jako pravda k zapamatování“, říká vedoucí projektu Lenka Winterová z Ekocentra Koniklec.

A jaká tedy jsou doporučení žáků pro města a jejich části? Žákovská měření a zjištění ukázaly, že je potřeba zejména:
• omezování individuální automobilové dopravy ve městech
• větší zastoupení vodních a vegetačních ploch a prvků, které příznivě ovlivňují městské mikroklima a snižují teplotu ve městě
• udržitelné hospodaření s vodou – zejména v oblastech úspor a zasakování vody ve městě
• budování systému zeleně
Není náhodou, že opatření v podobném duchu navrhuje i připravovaná strategie adaptace na klimatickou změnu hl. m. Prahy.
Více informací o projektu a jeho výsledcích můžete najít na webových stránkách http://www.mestodokapsy.cz/. Finančně projekt podporuje hl. m. Praha.
Barbora Týcová, tel: 608148794 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist