https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zacina-platit-nova-zonace-narodniho-parku-sumava-na-rade-cennych-mist-se-vsak-stale-smi-kacet
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Začíná platit nová zonace Národního parku Šumava, na řadě cenných míst se však stále smí kácet

2. března 2020 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Od 1. března vstupuje v platnost nová zonace největšího českého národního parku Šumava, stěžejní dokument pro ochranu přírody v tomto přírodně cenném území. Ta určí, kde bude v národním parku chráněna divoká příroda bez lesnických zásahů, nebo kde bude vymezen prostor pro udržitelný rozvoj obcí.

Podoba zonace je dohodou a výsledkem jednání mezi Správou parku, místními obcemi, vědci i ochránci přírody. Hnutí DUHA tuto dohodu podporuje, avšak upozorňuje, že zonace v příštích letech nezajistí ochranu řady cenných míst před kácením.

Bez potřebné ochrany a vystaveny hrozbě kácení zůstávají lokality, které nebyly zařazeny do nejpřísněji chráněné zóny přírodní, nýbrž jen do zóny přírodě blízké či zóny soustředěné péče o přírodu, kde jsou zásahy umožněny. Mezi tato ohrožená místa patří například cenné rašelinné smrčiny v oblasti Zhůřských, Horskokvildských a Kvildských slatí, které jsou v majetku města Kašperské Hory. Zde Správa parku v průběhu jednání o zonaci ochranu na žádost města dokonce snížila, takže v této oblasti může i nadále pokračovat komerční těžba dřeva v režii vlastníka.

Bez potřebné ochrany zůstávají také mnohá další cenná místa: např. smrkové a bukové lesy na svazích Smrčiny, některé části divokého kaňonu řeky Křemelné, smíšené porosty v okolí Velkého Boru či Slučího Tahu, část jádrového území tetřeva ve svazích Jezerního hřbetu a Oblíku, východní svah Čertova vrchu nebo srázy nad Otavou.

Hnutí DUHA a vědci před rokem při veřejném projednávání zonace předložili vlastní návrh vymezení zón podložený odbornými argumenty. Ten navrhoval, aby přírodní zóna s divokou přírodou zabírala 53 % území národního parku [1]. Takto vymezená přírodní zóna by výše zmíněné lokality i řadu dalších cenných míst uchránila před možným kácením. Tento návrh však Správa parku neakceptovala.

Čerstvě platná zonace vymezuje přírodní zónu, kde bude chráněna divoká příroda bez lesnických zásahů, na 27,7 % území národního parku. Na dalších 24,6 % vymezuje zónu přírodě blízkou, která má být v příštích 15 letech, po které se zonace podle zákona nebude moci měnit, připravována na možný převod do zóny přírodní. Na 46,6 % se rozkládá zóna soustředěné péče o přírodu. Zóna kulturní krajiny určená mj. k trvale udržitelnému rozvoji obcí zabírá 1,2 %.

Příprava a přijetí zonace přímo navázaly na schválení novely zákona o národních parcích v roce 2017. Novela kompletně změnila pravidla péče o české národní parky a přiblížila je moderním světovým standardům. Zejména nově platí, že dlouhodobým cílem je dle zákona ochrana samovolného vývoje přírody na nadpoloviční většině území každého z národních parků.

Martin Voráč, expert na ochranu přírody Hnutí DUHA, řekl:
"Přijetí nové zonace národního parku Šumava je bez přehánění přelomovým úspěchem, a to minimálně ve dvojím smyslu. Šumava má závazný dokument, který stanovuje stabilní pravidla a posiluje ochranu její divoké a nespoutané přírody. Ještě hodnotnější však je, že zonace po dlouhých jednáních vzešla ze společné většinové dohody Správy parku, místních starostů, vědců i ekologů. Právě odborné i politické konflikty mezi nimi a vzájemná nedůvěra po mnoho let znemožňovaly nalezení rozumné dohody v péči o národní park. Povedlo se to až nyní a za to je třeba všem zúčastněným upřímně poděkovat. Věřím, že atmosféra konstruktivní diskuze a důvěry a zlepšující se vzájemné vztahy na Šumavě vydrží i nadále.

V žádném případě však nelze opomenout, že nově platná zonace je kompromisem, v rámci něhož přišla zkrátka přísná ochrana řady cenných přírodních míst. Všude tam v příštích letech hrozí kácení a lesnické zásahy. Apelujeme na Správu parku i MŽP, aby ochránily i tato místa, která nová zonace chrání nedostatečně."


Kontakty:
Martin Voráč, expert na ochranu přírody Hnutí DUHA, 778 704 678, martin.vorac@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] http://hnutiduha.cz/aktualne/v-narodnim-parku-sumava-muzeme-uz-dnes-polovinu-jeho-uzemi-ponechat-divoke-prirode-0

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist