https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zahranicni-dobrovolnici-opet-prijeli-pomoci-s-rekonstrukci-zamku-veseli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Zahraniční dobrovolníci opět přijeli pomoci s rekonstrukcí zámku Veselí

Do západočeské obce Veselí nad Úhlavou (okres Klatovy) zamířila skupina devíti dobrovolníků z různých částí Evropy. Cílem workcampu, který se koná ve dnech 4. 8. - 17. 8. 2019, je pomoc při rekonstrukci zámku Veselí. O záchranu zámku usiluje místní spolek Tvrz Veselí, dobrovolníky pak zajišťuje nezisková organizace INEX - Sdružení dobrovolných aktivit.

Letní workcamp na zámku Veselí je možné považovat už za tradiční akci. Díky spolupráci místního spolku Tvrz Veselí s neziskovou organizací INEX-SDA se letos koná po čtvrté. Na dobrovolníky čeká údržba zámeckého parku a vyvážení suti ze spadlé hlavní střechy. Z vyvezené suti se pokusí vytřídit použitelný stavební materiál, jako jsou trámy, desky a břidlicové střešní tašky.

Mimo to se dobrovolníci zapojí do místního dění. „Během workcampu se na zámku bude konat představení pro děti, přičemž dobrovolníci nám pomůžou s přípravou. Dál se můžou místní děti těšit na den mezinárodních her,“ upřesňuje Marta Tomanová, předsedkyně spolku Tvrz Veselí. Věkové i národnostní složení dobrovolníků je poměrně pestré. „Jsou tu lidé ze Španělska, Francie, Německa, Ruska, Běloruska a České republiky. Nejmladšímu je 18 a nejstaršímu 52 let,“ říká Tereza Plachká, jedna z vedoucích dobrovolníků.

Na workcamp dobrovolníci přijíždějí nejen kvůli práci, ale také proto, aby se seznámili s historií a kulturou naší země a poznali nové přátele. Ve volném čase se chystají navštívit Domažlice, Plzeň, poutní místo Dobrá voda nebo jen tak vyrazit do přírody. Artemij z Německa k tomu říká: „Workcamp vidím jako skvělou příležitost naučit se něco nového a seznámit se s novými lidmi.“

Nejstarší záznam o tvrzi ve Veselí je z roku 1524, současnou novogotickou podobu získal zámek až v 19. století. Jeho zabavení v roce 1940 a následné znárodnění v roce 1948 byly hlavními příčinami postupného zchátrání ve druhé polovině 20. století. V roce 2014 se ale skupina místních nadšenců rozhodla zámek zachránit a založila spolek Tvrz Veselí.

Cílem spolku je nejen zámek zrekonstruovat, ale také do něj vnést život. V budoucnu by měl sloužit ke kulturním, společenským a vzdělávacím akcím. O tom, jakými opravami zámek za posledních pět let prošel, se lze přesvědčit na webových stránkách spolku www.tvrzveseli.cz. Na stejné adrese najdou případní zájemci o finanční podporu veškeré potřebné informace.

Nezisková organizace INEX-SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak během sezony vyjíždí průměrně pět set českých dobrovolníků.

Ilustrační fotografie (realizace workcampu v minulém roce, archiv INEX-SDA):
https://drive.google.com/drive/folders/1rA4u4cS00HBiqorsYIzzwFjBJjwHPyUn?usp=sharing
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist