https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zamek-ve-veseli-chatra-pomuzou-dobrovolnici-z-celeho-sveta-letos-poprve
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Zámek ve Veselí chátrá, pomůžou dobrovolníci z celého světa. Letos poprvé

Tento rok se v obci Veselí na Úhlavou poprvé v historii sejdou mezinárodní dobrovolníci, aby svým úsilím podpořili projekt záchrany momentálně opuštěného zámku, o který se snaží Spolek Tvrz Veselí. Ve dnech 14.-26. srpna bude osm nadšenců z Belgie, Kanady, Španělska, Itálie, Taiwanu, Hongkongu a Běloruska čistit zámeckou záhradu a okolí. Projekt je organizovaný v spolupráci s neziskovou organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA).

Spolek vznikl, aby pomohl obnovit zámek ve Veselí

Spolek Tvrz Veselí byl založen v roce 2014 za účelem obnovy zámku ve Veselí nad Úhlavou, jeho zpřístupnění veřejnosti a využití ke kulturním, společenským a vzdělávacím účelům. Samotná historie zámku se datuje už od 14. století, kdy na jeho místě existoval samostatný statek a předpokládá se, že i tvrz. Zjištěné pozůstatky obvodového zdiva, které jsou součástí zámku, se datují do 16. století. Budovu zámku dal v roce 1863 postavit Fridrich Stadion-Thannhausen. Jeho majitelé se měnili až do druhé světové války, kdy zámek a celý statek zabavili Němci. Po roce 1948 se stal majetkem československého státu. Byl využívaný jako kanceláře, později byl upravený na byty. Dnes je zámek v zahraničním vlastnictví, je ve špatném stavu a doslova se rozpadá.

Pomoct dobrovolníkům ve Veselí může každý

Nelichotivý stav zámku tak tento rok budou mít šanci změnit i zahraniční dobrovolníci. Vedoucími toho mezinárodního dobrovolnického projektu, tzv. workcampu, budou dva mladí muži z východu Slovenska, Viliam Vateha a Jakub Andor, kteří mají s vedením podobných projektů v České republice bohaté zkušenosti. „Už sa veľmi teším na tento projekt. Miesto som si bol obzrieť už v júli a veľmi sa mi páčilo. Ohromilo ma najmä nadšenie ľudí, ktorí venujú energiu obnove tohto zámku v tak krásnom prostredí. Dúfam, že im našou prácou pomôžeme,“ říká Vilo Vateha, rodák ze Stropkova, který ale žije a pracuje v Brně. Pomoct skupině dobrovolníků může každý z vás, čistit zámeckou zahradu budou v průběhu dvou týdnů vždy od deváté ráno do třetí hodiny odpolední. Každá pomoc je vítaná.

Organizace se dobrovolnictví věnuje čtvrt století

INEX-SDA, pod jehož záštitou budou dobrovolníci na místě pomáhat, je neziskovou organizací, která v oblasti dobrovolnictví působí již od roku 1991. „Zprostředkováváme dobrovolnické projekty po celém světě a pro zahraniční zájemce též organizujeme pobyty na území České republiky, jako je tento. Každým rokem vysíláme na krátkodobé či dlouhodobé projekty do zahraničí kolem 700 dobrovolníků a pro 400 zahraničních zajišťujeme program v Česku tak, aby pomáhali, kde je třeba a aby vyvíjenou činností přispěli nejen k dobré věci, ale obohatili i sebe samotné,“ představila INEX-SDA ředitelka Martina Ekrtová.

Kontaktní osoba na místě:
INEX-SDA, z. s.
Jakub Andor, vedoucí workcampu
Telefon: +420 777 089 192
E-mail: jakubandor@gmail.com
Web: www.inexsda.cz
Monika Urbášková tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist