Filip Šebek "> Zapojte se do soutěže s projekty zaměřenými na zahraniční rozvojovou spolupráci - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zapojte-se-do-souteze-s-projekty-zamerenymi-na-zahranicni-rozvojovou-spolupraci-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: Zapojte se do soutěže s projekty zaměřenými na zahraniční rozvojovou spolupráci

12. října 2020 | Česká rozvojová agentura
Autor: Filip Šebek
V polovině září byla spuštěna soutěž s názvem Labyrint 2030 – Cesta ke globální odpovědnosti, kterou pořádá Charita ČR a je spolufinancovaná Českou rozvojovou agenturou. Studenti vysokých škol a mladí odborníci do 30 let se mohou se svými projekty zaměřenými na zahraniční rozvojovou spolupráci hlásit do soutěže až do 30.listopadu. Autoři vítězného projektu se budou moci zúčastnit rozvojové mise v zemi, kde působí Charita ČR, získají grant a budou moci svůj nápad prezentovat na konferenci Inovační fórum v květnu příštího roku.

Inovativní soutěž je určená především pro studenty nehumanitních oborů vysokých škol a mladé pracující odborníky do 30 let. Soutěžící v rámci inovativního labu pod vedením mentorů a lektorů získají znalosti a zkušenosti z psaní projektů, prezentace vlastního nápadu a dostanou se do kontaktu jak se zástupci neziskového sektoru, tak soukromé sféry a inovačních center.

„Účastníci svým nápadem na projekt, který do soutěže přihlásí, napomůžou v hledání inovativních řešení na rozvojové výzvy v prioritních zemích. Projekty mají směřovat k podpoře mezioborové spolupráce, budování partnerství a zefektivnění zahraniční rozvojové spolupráce, ale i šíření povědomí o této oblasti,“ říká Šárka Zápotocká, programová manažerka globálního rozvojového vzdělání Charity Česká republika.

Do projektu Labyrint 2030 se zapojilo i několik známých tváří. Ambasadorem projektu se stal Jan Lukačevič, kosmický inženýr, vědec a jeden z tvůrců modulu, který přistane v roce 2021 na Marsu. Vědě se nevěnuje jen v Akademii věd nebo během doktorského studia, ale úspěšně ji popularizuje i na sociálních sítích. Druhou ambasadorkou je Blanka Pilátová, ekoložka a toxikoložka studující VŠCHT, jejímž cílem je popularizovat chemii a přiblížit mladé generaci nejrůznější problematiku z oblasti ekologie a enviromentalismu. Třetí tváří projektu je známý choreograf, režisér, performer a umělec Yemi A.D., který je zároveň ambasadorem Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) za Českou republiku při OSN a jedním z Goodwill ambasadorů pod Ministerstvem zahraničních věcí.

Do soutěže se zapojí účastník tak, že na webové stránce www.labyrint2030.cz vyplní přihlášku a popřípadě připojí textovou, audiovizuální či grafickou přílohu, ve které více přiblíží a představí samotný projekt a důvody, proč se hlásí. Projekt má být zaměřený na inovativní řešení problémů v jedné z prioritních zemí zahraniční rozvojové spolupráce České republiky nebo zemi, ve které Charita Česká republika realizuje rozvojové projekty (konkrétně se jedná o Zambii, Gruzii, Moldavsko, Mongolsko a Kambodžu). Z přijatých přihlášek následně porota určená pořadatelem vybere 5 projektů, jejichž autory kontaktuje pořadatel emailem. Vybraní účastníci se následně zúčastní 4 fází Inovačního labu a závěrečné konference. Účast na všech 4 fázích je pro vybrané účastníky povinná. Hlavní vítěz bude opět vybrán odbornou porotou, určenou pořadatelem, na závěrečné konferenci.

Dvouletý projekt Labyrint 2030 – Cesta ke globální odpovědnosti podpořený Českou rozvojovou agenturou, jehož součástí je studentská soutěž, odstartoval na jaře roku 2020. Jeho cílem je zvýšit informovanost české společnosti o zahraniční rozvojové spolupráci ČR a zároveň aktivně zapojit mladé lidi do hledání inovativních řešení na aktuální výzvy v této oblasti.

Realizátorem projektu je Charita Česká republika, konkrétně sekce Globálního rozvojového vzdělávání (GRV). Ta prostřednictvím rozvojového vzdělávání a osvětových akcí šitých na míru vyzývá českou společnost ke kritickému myšlení, otevřenosti a respektu k druhým. Různorodými aktivitami, mezi které patří především semináře a diskuze s odbornými hosty, výstavy, kreativní soutěže či letní školy, představuje vzdělávacím institucím i české veřejnosti jednotlivé Cíle udržitelného rozvoje (SDGs), přináší mezi publikum aktuální témata a problémy, které zužují osoby v rozvojových zemích a upozorňuje na prvky každodenního života, díky kterým se na jejich naplňování může částečně podílet každý.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist