Jan Kubánek "> ZOO Liberec a nařízení EU o prevenci a regulaci šíření invazivních druhů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zoo-liberec-a-narizeni-eu-o-prevenci-a-regulaci-sireni-invazivnich-druhu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZOO Liberec: ZOO Liberec a nařízení EU o prevenci a regulaci šíření invazivních druhů

5. srpna 2016 | ZOO Liberec
Autor: Jan Kubánek, tel: 724 318 016
I nejstarší české zoologické zahrady se dotkne nařízení EP a Rady EU č. 1143 z roku 2014, které se zabývá prevencí a regulací zavlékání a šíření invazních nepůvodních druhů fauny a flóry. Z unijního seznamu zvířat, která jsou za invazivní na území Evropy považována, se to týká v Liberci chovaných nosálů červených, muntžaků malých a želv nádherných.

Byť se mínění veřejnosti kloní spíše proti těmto bruselským zásahům a považuje je spíše za zbytečnou byrokracii, je nutno uvést, že území Evropy bylo jedním z posledních územních celků, který nedisponoval legislativou řešící problémy invazivních druhů zvířat a rostlin – na rozdíl např. od USA či Austrálie.

Cílem nařízení je především prevence – tedy zamezení zavlečení zjevně invazních druhů a regulace šíření již přítomných druhů na území starého kontinentu. Součástí prevence je omezení či úplný zákaz dovozu, obchodu a chovu. Právě domácí chovy a obchod s živočichy byl v řadě případů významným zdrojem šíření invazních druhů.
Ke vzniku jejich soupisu dodává ředitel zoo David Nejedlo: „V seznamu invazivních druhů jsou zvířata, jejichž výskyt na našem území může mít negativní dopad na biodiverzitu – přirozenou druhovou pestrost. S tím souvisí navazující možné problémy vznikající v místních ekosystémech – např. narušení potravních řetězců v přírodě apod. V úplném důsledku mohou tyto invazivní druhy i ohrozit lidské zdraví – např. kvůli přemnožení jistých druhů zvířat schopných přenášet choroby.“

Unijní seznam je stanoven prováděcím Nařízením Komise (EU) 2016/1141 a nabývá nyní účinnosti. Na zmíněném seznamu je nyní zařazeno 22 druhů invazních živočichů a 15 druhů rostlin.

V liberecké zahradě najdeme z tohoto soupisu celkem 3 druhy – nosála červeného (malá medvídkovitá šelma žijící v Jižní Americe), želvu nádhernou (původně žijící v USA a Mexiku, díky obchodu rozšířena po celém světě) a muntžaka malého (malý jelínek obývající jihovýchodní Čínu a Taiwan).

Ke konkrétním opatřením, jež se budou těchto zvířecích druhů dotýkat uvádí hlavní zoolog zahrady Luboš Melichar: „Naše skupinka nosálů je už mimo reprodukční věk a samci jsou navíc vykastrovaní, k reprodukci tudíž dojít nemůže. Želvy chováme pouze expozičně, což znamená, že o množení a odchov neusilujeme. Jediné problémy by mohly nastat u muntžaka malého. Aktuálně držíme v zoo chovnou skupinu, pokud nebude možné provozovat jejich chov ve zvláštním výjimečném režimu, budeme nuceni oddělit chovného samce od samic.“

Většina zoologických zahrad zatím volí spíše taktiku vyčkávání. V jednání jsou další legislativní
úpravy. Měly by těmto chovatelským zařízením umožnit výjimky v pokračování chovů invazivních druhů, pokud bude zabezpečen chov tak, že zvířata nebudou moci proniknout do tuzemské přírody.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist