Daniel Vondrouš "> Zpráva o stavu demokracie: K rozvoji občanské společnosti a otevřené demokracie nejvíce přispěla Koalice, nejméně ODS - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zprava-o-stavu-demokracie-k-rozvoji-obcanske-spolecnosti-a-otevrene-demokracie-nejvice-prispela-koalice-nejmene-ods
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Institut demokracie pro všechny: Zpráva o stavu demokracie: K rozvoji občanské společnosti a otevřené demokracie nejvíce přispěla Koalice, nejméně ODS

10. června 2002 | Institut demokracie pro všechny
Autor: Daniel Vondrouš
Zpráva o stavu demokracie - zveřejněná koncem minulého týdne - konkrétními příklady parlamentních hlasování dokládá, kteří politici výrazně zasáhli ve prospěch či naopak v neprospěch rozvoje občanské společnosti a otevřené demokracie. Z analýzy vyplývá, že demokracii nejvíce prospěli zákonodárci Koalice, následováni ČSSD a KSČM. Opačný postoj nejčastěji zaujímali poslanci a senátoři ODS (1).

Zprávu o stavu demokracie vydal "Institut Demokracie pro všechny" (2) na svých webových stránkách www.institut-demokracie.ecn.cz. Experti z neziskového sektoru ve Zprávě analyzují témata klíčová pro kvalitu demokracie - média, lidská práva a práva menšin, účast veřejnosti na přípravě rozhodnutí, kultura, školství, přímá demokracie (poslední téma bude dokončeno později). Analýza obsahuje přehled zákonů, vládních usnesení a postojů, které k nim v minulém volebním období zaujímaly politické strany. Nastiňuje přetrvávající klíčové problémy a předpokládaný vztah politiků k nim v následujícím volebním období.



Kontakt: Mgr. Jakub Dürr, ředitel Institutu Demokracie pro všechny, T: 0607 108998
e-mail: institut.demokracie@nextra.cz
Mgr. Daniel Vondrouš, redaktor Zprávy o stavu demokracie, T: 0728 831150




Poznámky:

(1) V jednotlivých analyzovaných tématech vystupovaly politické strany následovně:

Média
Mediální politiku výrazně ovlivňovala skupina poslanců soustředěná především ve Stálé komisi pro sdělovací prostředky Poslanecké sněmovny. Politika řady z nich je více poznamenána osobním vztahem k médiím než jasnou vizí (např. v případě Ivana Langera, Kateřiny Dostálové a Petra Plevy z ODS, Miloslava Kučery z ČSSD).
ODS se podílela na prosazení sporných bodů mediálních zákonů: volba televizních a rozhlasových rad pouze Poslaneckou sněmovnou a prodlužování licencí komerčních vysílatelů. Její poslanci většinou odmítali diskusi s občanskými a profesními sdruženími o řešení problémů v oblasti médií.
ČSSD úspěšně prosazovala připojení ČR k audiovizuálnímu konceptu EU včetně nových mediálních norem. Regulace médií v zájmu zlepšení jejich kvality však v některých případech ohrozila jejich nezávislost. ČSSD podpořila nezbytnost existence veřejnoprávních médií, ale v době její vlády se nezlepšily podmínky jejich financování. Většina jejich poslanců se v prosazení sporných bodů mediálních zákonů přidala k ODS.
Koalice prosazovala důslednou nezávislost médií na vládě a na politických stranách. Chtěla změnit způsob volby tzv. mediálních rad - Rady pro rozhlasové a televizní vysílání i Rady České televize a Českého rozhlasu. Proti smluvně opoziční většině však neuspěla.
Zřetelnou mediální politiku neměla KSČM.

Lidská práva
Obecně pozitivně vystupovala ČSSD a KDU-ČSL. V oblasti práv sociálních (a blízkých témat) a při přijímání institucionálních záruk právního státu s nimi hlasovala také KSČM. Naopak negativně působila ODS, v některých případech také část US a někteří poslanci KDU-ČSL. Poslanci ODS a US hlasovali pozitivně pouze o návrzích týkajících se ochrany soukromí a majetku. V otázkách odporu proti zvyšování zásahů státu do soukromí lze za negativní označit postoj ČSSD.

Účast veřejnosti
Účast veřejnosti na přípravě rozhodnutí je jedním z klíčových nástrojů boje proti korupci na úřadech. Otevřené a veřejné rozhodování nejvíce podporovala Koalice, následována ČSSD a KSČM. Výrazně nejhůře se k problému stavěla ODS. Její poslanci stáli za snahou omezit účast veřejnosti při přípravě rozhodnutí o projektech vážně poškozujících životní prostředí, při povolování geneticky modifikovaných organismů či při posuzování vlivů staveb na životní prostředí. ODS lze připsat k dobru pouze hlasování pro zamítnutí vládního návrhu správního řádu, který by výrazně omezil práva veřejnosti ve správních řízeních.

Kultura
Vláda ČSSD přijala strategický materiál - Kulturní politiku. V její aktualizované verzi ale vypustila několik důležitých oblastí, mimo jiné záměr financovat kulturní činnosti a projekty veřejnoprávními fondy a transformovat některé příspěvkové organizace na veřejnoprávní instituce. Rozpočet ministerstva kultury vláda snížila na jedno z nejnižších procent v poměru ke státnímu rozpočtu od roku 1993. Klíčové legislativní návrhy podporovaly všechny strany - pouze proti zákonům autorskému a knihovnímu hlasovali někteří poslanci ODS.

Školství
Povaha analyzovaných problémů umožnila hodnotit spíše přístup k problematickým bodům, než jednotlivá řešení. ČSSD byla méně přístupná hledání společného konsensu než strany Koalice a ODS. Sociální demokraté nabízeli paternalistický přístup státu, US a ODS naopak liberální řešení. KDU-ČSL vkládala do návrhů US a ODS žádoucí kontrolní mechanizmy.



(2)
Institut demokracie pro všechny (www.institut-demokracie.ecn.cz) je nevládní nezisková organizace, která zahájila svou činnost v září roku 2001. Institut formuluje a prosazuje základní principy rozvoje otevřené občanské společnosti. Hledá hlavní překážky tomuto rozvoji a cesty k jejich překonání. Snaží se také zlepšit vzájemnou komunikaci aktivních občanů a veřejně prospěšných organizací.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist