https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/afp-kuba-kvuli-nedostatku-pohonnych-hmot-zaziva-boom-elektrickych-vozidel?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kuba kvůli nedostatku pohonných hmot zažívá boom elektrických vozidel

26.6.2022 01:30 | HAVANA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | jc_cards / pixabay
Elektrické motocykly, trojkolky i čtyřkolky jsou čím dál častěji vidět v ulicích kubánské metropole, kde ale stále převažují americká auta z 50. let minulého století a jezdí také mnohé vozy značky Lada z bývalého Sovětského svazu. Důvodem, proč se movitější Kubánci uchylují k elektrickým dopravním prostředkům, je nedostatek benzínu a kalvárie, kterou představuje cestování Havanou v MHD, jejíchž 50 procent autobusů nejezdí kvůli nedostatku náhradních dílů, napsala agentura AFP.
 

"Benzin? Jen si to představ, 50 let ho sháním, už ho nemůžu ani cítit," říká Sixto González a ukazuje při tom svou modrou elektrickou čtyřkolku, s níž se rychlostí 40 kilometrů za hodinu pohybuje po Havaně. Tento osmapadesátiletý taxikář v důchodu má to štěstí, že si kromě čtyřkolky může dovolit i jedno ze 600 000 aut se spalovacími motory, které po karibském ostrově s 11,2 milionu obyvatel podle oficiálních údajů jezdí. Když ale naposledy tankoval naftu do svého auta, stál na ni ve frontě osm hodin.

Většina Kubánců však nemá na to, aby si pořídila elektrickou čtyřkolku, která tam podle AFP stojí od čtyř do osmi tisíc dolarů (asi 92 000 až 184 000 Kč). Někteří proto volí alespoň elektrickou motorku či tříkolku, které často používají jako taxi nebo pro přepravu nákladu.

Ve staré dílně ve městě Santa Clara stovka mechaniků montuje a lakuje elektromotorky, většina dílů je dovezena z Číny nebo Vietnamu. Tento rok máme cíl 10 000 motorek, říká Elier Pérez, ředitel závodu Minerva, který jich dosud ročně smontoval maximálně 5000. Kromě motorek má Pérez v plánu dodat letos na trh na dva tisíce elektrických tříkolek.

Nyní na Kubě podle místních úřadů jezdí 40 000 a 50 000 elektromotorek.

"Musel jsem si ji koupit, protože nebyl k dostání benzin, fronty na něj jsou nekonečné. Tak jsem si řekl, pořídím si něco, protože musím být mobilní," postěžoval si 52letý zaměstnanec bezpečnostní agentury Raúl Suárez, který si koupil elektrické vozidlo.

Vozidla na elektrický pohon začala kubánská vláda podporovat před třemi lety, když je začala zavádět do státních podniků pro jejich zaměstnance. "Kuba je pojízdné muzeum, řada aut je stará 35 let," říká Guillermo González z ministerstva dopravy. S elektrovozy snížíme spotřebu benzinu a nafty a zároveň omezíme emise," dodal.

Vláda se snaží zlepšit veřejnou dopravu a rozvoz potravin. Na autobus v Havaně se čeká někdy několik hodin, než nějaký přijede. Není to ale snadné, podle vlády i Gonzáleze kvůli americkým sankcím, které trvají už šest dekád.

Bývalý americký prezident Donald Trump v roce 2019 situaci ještě zhoršil, když kvůli porušování demokracie a lidských práv zavedl sankce vůči venezuelské vládě a venezuelské státní ropné společnosti. Dodávky ropy na Kubu se tak snížily z asi 100.000 barelů denně na v průměru 56.000 v loňském roce, řekl kubánský expert na energetiku Jorge Piňón, který působí na texaské univerzitě.

Kuba se potýká i s výpadky elektrické energie, podle Ramsése Calzadilly z ministerstva energetiky to ale nemá vliv na používání elektromobilů. "Elektrický motocykl můžeme ve spotřebě elektřiny přirovnat k ledničce," míní Calzadilla a s optimismem dodává, že brzy se vyřeší i problém s výpadky elektřiny.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

26.6.2022 07:08
Bohužel u nás není možné provozovat na silnici levné elektrovozítko. Legislativní požadavky jsou takové, že se z elektroauta stává luxusní zboží.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.6.2022 09:23 Reaguje na Richard Vacek
1*
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.6.2022 07:35
Tudy vede cesta především pro země třetího světa, ještě si dají za barák pár panelů a jsou v pohodě. Všichni ropní a uhelní baroni je pak můžou škrabat na zádech.
A Evropa bude stíhat za chvíli Kubu a Afganistán...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.6.2022 09:59 Reaguje na Pavel Hanzl
Výroba el. energie na Kubě je z 95% závislá na fosilních palivech. Dle plánů chtějí v roce 2030 vyrábět el. energii až 24% z OZE.
Ještě dlouho potrvá, než se budou ti vaši baroni škrabat na zádech...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.6.2022 16:22 Reaguje na Jaroslav Studnička
Kuba jako komunistický stát může kdákat, co chce a dopadne to jak dycky. Lidi se zařídí podle svého a hodně Kubánců dělá v USA a fve pro rodiny zařídí.
Myslíte si, že v Afganistánu zařídil stát těch 98% fve pro sedláky?
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.6.2022 17:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Ne, tam to zařídili pěstitelé opia😀.

Tak že jsem měl pravdu. Ještě dlouho potrvá než se ti vaši baroni budou škrábat na zádech.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.6.2022 18:12 Reaguje na Jaroslav Studnička
Píšou sedláci a nepíšou co pěstují. Afgánci taky musí něco jíst a množí se jak malý myši.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

27.6.2022 12:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Jo, jíst musí, proto taky volají o potravinovou pomoc co to jde, ale kvůli Talibánu si to každý dvakrát rozmyslí. Tam jsou ty výnosy tak mizerné, že u toho obilí to na uživení fakt moc není ... to opium holt víc nese:-).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.6.2022 18:16 Reaguje na Jaroslav Studnička
Ti baroni se nebudou sami škrábat, budou škrábat ty černoušky. Já vím, to čtení...
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

26.6.2022 19:34 Reaguje na Pavel Hanzl
No, faktem zůstává, že žádná významná změna v tomto ohledu nenastane.
Vaše příspěvky zůstanou v rámci mylné dojmologie.

Je úplně jedno, kdo koho bude kde škrábat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.6.2022 17:28 Reaguje na Jaroslav Studnička
Když se díváte jen do toho Afgánu, Kuby nebo Číny, tak tam změna skutečně nastává a to nepíšu o zemích, o kterých to nevím.
Prostě elkára a pár panelů za barákem je dnes nejjednodušší způsob se dostat k nějakému samohybu pro chudáka, který ho ale potřebuje.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

26.6.2022 17:21
Moc by mě zajímalo, kdo ty elektromobily kupuje, protože průměrný měsíční plat na Kubě je nějakých 35 eur. Většině Kubánců ten plat nestačí ani na zajištění základních potravin.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.6.2022 18:11 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Z USA tahají Kubánci neskutečné peníze, stojí na nich celá Kubánská ekonomika.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

26.6.2022 18:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste totálně mimo. V USA sice žije velká komunita Kubánců, jenže to jsou lidé, kteří z Kuby utekli nelegálně a pokud by se vrátili, skončili by buď v base, nebo před popravčí četou. Stejně tak je dost problematické posílání peněz na Kubu. Dolary na Kubu legálně poslat nelze, protože obratem je stát vymění za konvertibilní peso, přičemž tato transakce je zdaněna. Legálně dolary na Kubě taky nemůžete vlastnit, protože to je jako u nás za totáče - je to trestné. Kromě toho za dolary v běžném obchodě nenakoupíte. Pouze v takzvaných diplomatických prodejnách, do kterých běžný Kubánec nemá přístup a nebo v hotelových obchodech, kam se taky nedostanou. A pokud jede nějaký kubánský pracovník pracovat legálně do zahraničí (vysokoškolský profesor a podobně), tak mu je jeho plat v zahraniční měně poslán na jeho účet, kde mu to stát obratem ruky vymění za místní kubánskou měnu a to v hodně nevýhodném kurzu. Navíc takových lidí ven moc nejezdí. Takže zapomeňte na pendlery, jak je známe u nás a Vaše vize o významné podpoře kubánské ekonomiky jsou akorát výplodem Vašich snů. A mimochodem, nevím jak Vy, ale já jsem před časem na Kubě byl, takže tyhle informace nemám zprostředkovaně, ale viděl jsem to na vlastní oči.
Odpovědět
sv

s v

26.6.2022 21:10 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Blábol. Konvertibilní peso bylo z oběhu staženo loni. Na Kubě se dá platit Eurem, což jak se domnívám, je měně pro Kubánce žijící v USA normálně dostupná. Jinak samozřejmě lze souhlasit s tím, že většina Kubánců je na tom velmi bídně. Dobře si žijí akorát ti co se přisáli na turistický ruch a jedinci posluhující tím či oním způsobem komunistickému režimu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

27.6.2022 07:42 Reaguje na s v
Přiznám se, že to zrušení konvertibilního pesa jsem nezaznamenal, ale nic to nemění na situaci, že zahraniční měny, zejména dolar, jsou Kubáncům zapovězeny. Takže i kdyby se Kubánec k nějaké zahraniční měně dostal, legálně ji utratit nemůže. A kromě toho ani nemá za co. Zažil jsem přímo v Havaně řeznictví, kde jediný kus masa byla prodavačka. Byly tam prázdné regály, prázdné háky. To prodavačka ráno přišla do práce, otevřela krám, proseděla pracovní dobu, večer zavřela a šla domů. V městech to obvykle funguje tak, že jsou navázáni na příbuzné z venkova, kteří jim potraviny dodávají, protože kdyby byli odkázáni jenom na obchody, většina lidí ve městech by umřela hlady.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

27.6.2022 08:33 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Vykládáte nesmysly. Remitence z USA na Kuby byly a jsou možné.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

27.6.2022 11:09 Reaguje na Petr Eliáš
Výborně, tak si taky zjistěte výšku těch remitencí a veškeré další záležitosti kolem nich. Na jedné straně totiž kubánská vláda nemá zájem, aby rodinám migrantů chodily peníze ze zahraničí, čímž je trestá za to, že z jejich řad se rekrutují migranti, na druhé straně tady jsou sankce USA vůči Kubě. A mimochodem, částečné uvolnění těch sankcí podepsal Biden až v letošním roce.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

27.6.2022 12:09 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Taktéž velké uvolnění udělal Obama. Trumpeta je opět zpřísnil (1000 dolarů za tři měsíce). A Biden je zase uvolní.

Kuba není součástí mezinárodních institucí jako jsou IMF, WB, atd. a data o remitencích nezveřejňuje. Dle CSIS žilo v 2019 v USA 1,3 milionu Kubánců. A dle odhadů domů poslali 1,5-3,7 miliardy dolarů. Vyhodnotit podíl na kubánském GDP je složité, protože reálné GDP bude pravděpodobně mnohem nižší než oficiální 103 miliardy USD (ve výpočtu používali někde 1 USD = 1 CUP a jinde zase 1 USD = 24 CUP).

Dolar není, jak tvrdíte, zakázán, ale ve veřejných institucích si za něj nenakoupíte. Jinak neoficiálně tam frčí ve velkém dál.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

27.6.2022 15:00 Reaguje na Petr Eliáš
Černý trh s tvrdými měnami za totáče fungoval i u nás. Ale i u nás, pokud člověk tuto měnu vlastnil, byla povinnost nabídnout tyto měny státu. Ten je pak směnil na tzv tuzexové bony. Jinak i u nás se, v jednotlivých případech, držení těchto měn trestalo. No a na Kubě je to ještě trochu tvrdší. Sám jsem byl svědkem, kdy tajná policie vyvedla z diplomatické prodejny Kubánce, který tam nakupoval, naložili ho do auta a odvezli. A určitě ho neodvezli jenom proto, aby si s ním povykládali, jak byl s nakupováním spokojen.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.7.2022 08:10 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tohle se dnes rozjíždí zase v Rusku.
Odpovědět
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist