Zpráva IPCC zřejmě chybuje v otázce tání himalájského ledovce
Pohled na nejvyšší horu Bhútánu Gangkhar Puensum.
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Foto: Rhion/Wikipedia Commons |
Panel IPCC se už před nedávnem octl v terči kritiky poté, co ruský server zveřejnil ukradené emaily z univerzity ve Východní Anglii. Tentokrát ale jde o tvrzení zveřejněné ve čtvrté zprávě IPCC z roku 2007, píše agentura AFP.
O víkendu přišly britské noviny Sunday Times s tvrzením, že tento údaj pochází od organizace WWF. Ta jej měla citovat z rozhovoru s odborníkem na ledovce zveřejněném v roce 1999 v časopise New Scientist. Podle listu není jasné, zda byl tento údaj podroben vědecké kritice. „O problému s údaji kolem himálajského ledovce jednáme a během několika dní příjmeme stanovisko,“ odpověděl v emailu AFP ředitel IPCC Rajendra Pachauri. Citovaný odborník na ledovce v rozhovoru pro AFP prohlásil, že jde o chybu, a že na to upozornil již v roce 2006, tedy několik měsíců před zveřejněním čtvrté zprávy.
Podle Georga Kasera z geografického ústavu na univerzitě v Innsbrucku by roztání ledovce v roce 2035 znamenalo, že se otepluje dvakrát až třikrát rychleji, než se dnes předpokládá. Podle něj je to pořádně velká chyba, muselo by prý dojít k oteplení nejméně o 12 stupňů Celsia, aby došlo k takové rychlosti odtávání. Podle Kasera je ale jádro zprávy v pořádku, toto byla jen ojedinělá chyba, která navíc neprošla recenzním řízením, na rozdíl od celkových závěrů zprávy. Prý šlo jen o špatná číslo, které se týkalo roku 2035. Odhady do roku 2035 byly zveřejněny v druhém díle 4. hodnotící zprávy v dubnu roku 2007.
Podle Kasera vznikl celý problém tím, že všichni byli zvědaví na první díl této zprávy, zveřejněný v únoru roku 2007, který se týkal důkazů o změnách klimatu, zatímco druhá část se už věnovala dopadům. Podle rakouského vědce se odborníci prostě zaměřili na práci na první části, která byla pro glaciology mnohem víc zajímavá, a přehlédli tak chybu zveřejněnou v druhé části.
Přitom roztávání himalájského ledovce je důležitou otázkou pro celou jihovýchodní Asii, může přímo ovlivnit životy milionů lidí, upozorňuje agentura AFP.
Podle článku agentury AFP UN climate body to probe Himalayan glacier forecast zveřejněném v deníku Khalej Times 19. 01. 2010.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Fuj! - 19. 1. 2010 - Pavel CinceraJak se k tomu postavil Ekolist? Otiskl zpravu mezi prvnimi! Hned jak ji vydaly agentury a byla k mani legalne v tisku, objevila se zprava v Co pisi jini na strane Zpravodajstvi.A co myslite vetou: Jo ekobussiness se strachem,to je jistý a řádně dotovaný kšeft.Zvláště když je k dispozici tolik idealistického kanonenfutru,který to šíří zadarmo,viďte Pavko. :((((( Placate nesmysly a jeste jste anonym! Kdyby bylo na tenhle server dost penez, vysla by i tahle prelozena zprava driv. Ale on ji take nekdo musi prelozit a napsat, zeditovat a zverejnit a to stoji penize. Do prcic! Nacpal jsem do vydavani tohohle serveru loni nekolik set tisic ze mnou provedenych studii a seminaru v zahranici a ted tady dela chytreho nejaky anonym o tom jaky je to skvely kseft. Boze muj ty anonymni diskuse! :( Co jste vubec zac? Nechtel byste se predstavit? Kdyz uz urazet, tak se zvednutym hledim, prosim. |