Agentura sbírá nominace na cenu za pomoc přírodě
„V České republice sice máme jen málo míst, která se dají označit přímo za divočinu, ale hodně míst, kde se dá pro přírodu leccos udělat,“ říká František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Příkladů kroků vedoucích k větší rozmanitosti přírody je celá řada – počínaje obnovováním mokřadů a potoků, které zničilo socialistické zemědělství, přes péči o lesy, aby byly pestřejší a věkově rozrůzněnější, po kosení luk, které pomáhá ohroženým druhům rostlin a živočichům. Může sem patřit i výsadba alejí, remízků, nebo to, že některé plochy ponecháme přírodě, ať se na nich samovolně vyvíjí.
„Víme, že podobných cen je několik. My se ale chceme zaměřit především na konkrétní projekty a ukázat, že to jde. Mnohdy stačí drobnost, nebo zajímavý nápad,“ uvádí František Pelc. Ocenění se uděluje v kategoriích počin a osobnost.
V roce 2020 získalo Cenu AOPK ČR Povodí Moravy za některé revitalizační a renaturační projekty v povodí řek Morava a Dyje. V kategorii Osobnost to byly Jarmila Kubíková a Dana Bartošová.
V předchozích letech bylo oceněno například Arcibiskupství pražské a firma ZEMSPOL za šetrné lesní hospodaření.
Světový den divoké přírody si připomíná 3. březen roku 1973, kdy vstoupila v platnost Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).
reklama