https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/agrarni-komora-vyzyva-k-predlozeni-dopadovych-studii-pred-prikazem-snizeni-hnojiv
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Agrární komora vyzývá k předložení dopadových studií před příkazem snížení hnojiv

7.5.2021 02:31 | PRAHA (ČTK)
Spotřeba přípravků na ochranu rostlin, jako jsou pesticidy, loni klesla o 1,7 procenta na 11,5 milionu kilogramů. V posledních letech se stále snižuje, předloni byl pokles o 8,8 procenta.
Spotřeba přípravků na ochranu rostlin, jako jsou pesticidy, loni klesla o 1,7 procenta na 11,5 milionu kilogramů. V posledních letech se stále snižuje, předloni byl pokles o 8,8 procenta.
Agrární komora ČR vyzývá Evropskou komisi k předložení dopadových studií k tzv. Green Dealu (Zelená dohoda). Obdobný požadavek měl již na podzim také Zemědělský svaz ČR. Evropské zemědělské cíle předpokládají, že do roku 2030 sníží každý z evropských států spotřebu přípravků na ochranu rostlin o 50 procent a minerálních hnojiv o 20 procent. Dopadovou studii k evropským cílům zveřejnily zatím jenom Spojené státy americké.
 

"Neexistuje posouzení dopadů k ani jednomu z cílů strategie. Evropská komise jejich předložení plánuje, ale pouze k jednotlivým navazujícím iniciativám, a až v době, kdy budou tyto iniciativy aktivně diskutovány, tedy v průběhu následujících tří až čtyř let. Komise ale již nyní tlačí na to, aby členské státy zahrnuly cíle strategie do svých strategických plánů Společné zemědělské politiky, které musí být dokončeny do konce letošního roku," řekl prezident komory Jan Doležal. Podle něj není jasné, jak by měli zemědělci cílů dohody při současných cenách a úrovni podpor dosáhnout.

Předseda svazu Martin Pýcha již dříve připomněl, že ČR v posledních letech spotřebu pesticidů snížila, zatímco jinde v Evropě se naopak zvedala. "U nás spotřeba pesticidů za poslední roky klesla o 27 procent, ve Francii vzrostla ve stejném období skoro o 40 procent, a třeba v Rakousku dokonce o 53 procent. Spolu s Portugalskem a Irskem patříme mezi ty unijní země, kde objem prodaných prostředků proti škůdcům klesá nejvíce," uvedl již dříve ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Podle ministra se už nyní v ČR používá méně pesticidů a umělých hnojiv, než je průměr EU, a také méně než v některých západních evropských státech.

Spotřeba přípravků na ochranu rostlin, jako jsou pesticidy, loni klesla o 1,7 procenta na 11,5 milionu kilogramů. V posledních letech se stále snižuje, předloni byl pokles o 8,8 procenta. V posledních letech podle zjištění Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského se nesnižuje pouze spotřeba přípravků, ale výrazně klesá i jejich uvádění na český trh. Mezi lety 2011 až 2019 kleslo množství prostředků pro ochranu rostlin uvedených na trh o 27 procent. Spotřeba za stejné období se propadla o 22 procent.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

7.5.2021 07:16
za nás se mrva vyvážela na pole, co se používají v chovech hormony, antibiotika a další úžasnosti, tak se už nic nevyváží a jen se stříká chemie...krátkozraká hloupost
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.5.2021 07:21 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Vyjadřujete se k něčemu, čemu ale evidentně nerozumíte.
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

7.5.2021 10:23 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Mrva se na pole nevyvážela ani za vás. Mrva jsou výkaly hospodářských zvířat smíchané s močí, podestýlkou a zbytky krmiva a pole by se vám za ni moc nepoděkovalo. Ke hnojení se používá až hnůj, což je mrva uzrálá delším uložením na hnojišti. Ke hnojení se hnůj vždy používal a používá. Bohužel, jelikož jsme si jako občané nezodpovědně téměř zlikvidovali živočišnou výrobu (nezájmem o české potraviny), tak je hnůj vzácný a v nejprodukčnějších oblastech ČR je málo dostupný. Má ho jen ten, kdo dosud drží živočišnou výrobu.
Hormony se v chovech zvířat používají jen indikovaně k léčbě nebo regulaci reprodukčního cyklu plemenic, růstové hormony se nevyužívaly a nevyužívají, což je patrné i z každoročních kontrol cizorodých látek. Antibiotika se používají, ale jejich objem klesá. Bez nich se nikdy úplně neobejdeme, vždycky budou případy, kdy bude jejich použití nezbytné.
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

7.5.2021 10:51
Zuřivé odmítání dopadových studií Zelené dohody a dalších strategií považuji za naprosté selhání komunikace Evropské komise s občany. Pokud zpracuji dopadovou studii, ze které uvidím, že mé návrhy přinesou části obyvatel zvýšení nároků na ně, zároveň zhoršení jejich situace a snížení příjmů, mohu těmto občanům navrhnout řešení a kompenzace + přidat pochopení pro jejich problémy a ocenění jejich práce. Tím budou návrhy radikálních změn pro občany přijatelnější.
Pokud ale tuším (a všichni politici v EK nejsou tak hloupí, aby jim nebylo jasné, že vymysleli těžký průšvih), že realizace strategie přinese části lidí problémy, ale nehodlám se o tom bavit, dávám těmto lidem najevo, že mi nestojí za zájem ani za námahu, a že je považuji za otroky, kteří mají jen povinnost plnit moje rozkazy. Opravdu si takhle představujeme přístup vedení EU a souhlasíme se ním?
Nehledě na to, že nezajímat se o důsledky rozhodnutí považuji za naprosto nezodpovědné a žádného politika by takový přístup neměl ani napadnout.
Odpovědět

Viktor Šedivý

7.5.2021 13:48 Reaguje na Marcela Jezberová
To jste si nevšimla, že z brusele chodí jen rozkazy, proti kterým je odpor nepřípustný? A když náhodou existuje metoda, jak nějakou zhůvěřilost neakceptovat, najdou jinou cestu, jak ji vnutit.

Nejsou hloupí, jsou si ale vědomi toho, že jsou prakticky neodvolatelní, proč by se tedy měli o náš názor zajímat?
(A na britském příkladu jsme viděli, jak se dokážou mstít těm, kdo nemají o další bruselské dobro zájem.)
Odpovědět
PB

Petr Blažek

7.5.2021 17:06
Zelená ideologie, která ovládla politiku občanům buď přímo lže, a nebo jim neříkají úplnou pravdu. Ať už se to týká energetiky, automobilového průmyslu nebo zemědělství všude je to prakticky stejné. Zrušíme, zakážeme, omezíme - ale co dál ono se to samo od sebe nevyrobí ani nevyroste. Energii budeme nejdražší na světě a naše drahé výrobky z této energie nekoupí. To jsem zvědav za co si budeme v budoucnosti kupovat potraviny z Brazílie, když naše zemědělství bude sice ekologické, ale nebude produkovat prakticky nic a to ještě za obrovské státní dotace.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.5.2021 18:53
Že klesla spotřeba pesticidů nic nevypovídá o tom, jaká je síla těch utrejchů. Pokud se nezmění celková koncepce zemědělství ve smyslu mj. údržby krajiny (10% mezí s keři a jinou zelení), hovoří tento ukazatel spíše o schopnostech chemiků, než snaze vrátit krajině život. I kvůli omezení eroze je třeba hony zmenšit, a na těch zasakovacích mezích a údolnicích určitě nebude pusto a prázdno. Viz. např níže.

49.2241075N, 17.5719431E
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

7.5.2021 19:18 Reaguje na Karel Zvářal
Máte pravdu. Takový Spintor proti mandelince v bramborách, je čistě ekologický produkt, určený i do ekologického zemědělství. A jaký je to jed! Já bych to nepila.
A 10 % keřů a jiné zeleně už také máme. Například máme více než 33 % lesů. Na orné půdě se mají pěstovat potraviny, třeba řepka.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.5.2021 19:29 Reaguje na Katka Pazderů
Jestliže pokape veškerý hmyz v té kultuře, tak v okolí hnízdícím ptákům pojdou mláďata hlady, včetně samozřejmě rodičů. Ekologický zabiják hmyzu - i proto ho je méně!-( A když naučíte koroptve a skřivany hnízdit v lese, navrhnu Vás na Nobelovku za ekologii:-))
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

7.5.2021 19:12
Je nesmysl snižovat množství pesticidů a minerálních hnojiv plošně o 50% podle států. Protože každý stát má jiné zemědělství a jiný výchozí stav. V Belgii například mají spotřebu pesticidů více než dvojnásobnou proti České republice a o více než 20 % větší spotřebu minerálních hnoji. Vůči Belgii jsme tedy vlastně už splnili.
Odpovědět
JO

Jarka O.

7.5.2021 19:43 Reaguje na Katka Pazderů
Jo. A nejen vůči Belgii. Podobně to bylo s Holandskem. V mnozstvi nitratu v zelenine byla predminuly rok podle jakési kontroly kvality česká zelenina méně zatížená než polska, německa, holandská. Tak at se chytnou za nos a neradi.
Odpovědět
os

orb slavík

8.5.2021 20:44 Reaguje na Jarka O.
Nevím, jak jinde, ale já denně chodím kolem jezedáckých polí, na jejich polích nic nežije, není vidět zajíc, kdybych uviděl koroptev,křepelku nebo bažanta, tak z toho budu mít vánoce. Slámu prodávají do spalovny po polích věčně lítají postřikovače. Když zaprší tak na polích stojí voda, půda je tak ubitá, že se prostě nevsákne. Když chtěli prodat sladovnický ječmen, tak pivovar udělal rozbor a zjistil, že je plný dusíku, proto koupili ječmen od jiného zemědělce, který byl v pořádku, obilí na sušce promíchali, aby byli v limitu a pak se jim ječmen podařilo prodat. Zažil jsem, že jejich pole smrděla, jako skladiště chemikálíí, kamarád co bydlí u pole, říkal, že na pole v noci vozili nějaké kaly a hned je zaorávali, aby si lidé neztěžovali. Neříkám, že takhle hospodaří všichni, v televizi jsem viděl opravdové zemědělce, kteří nejdou jen po prachách, ale v globále je to bída.
Odpovědět
ag

agrice

10.5.2021 08:54 Reaguje na orb slavík
To nesmíte tak dupat. :)
A v mobilu je taky neuvidíte.
U mne doma se po letech znovu objevují zajíci a bažanti, o srnčím nemluvě. A to je pozoruji zásadně z okna v kuchyni. Ovšem stejně tak NEPOZORUJI prasátka, taktéž z okna v kuchyni.
Nemůže to čirou náhodou soviset?
Za mne ANO!
VIVAT MYSLIVCŮM.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

12.5.2021 10:20 Reaguje na orb slavík
Váš názor je typickým projevem laika.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

12.5.2021 10:23 Reaguje na Jarka O.
Tyto státy mají oproti nám permanentně překročené limity již od konce 70. let, Polsko v poslední době.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist