https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-jiz-obarvili-vodu-v-benatkach-dostali-pokutu-nekteri-i-zakaz-pobytu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté, kteří obarvili vodu v Benátkách, dostali pokutu, někteří i zákaz pobytu

11.12.2023 23:15 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Italské úřady potrestaly klimatické aktivisty, kteří v sobotu vodu ve Velkém kanále (Canal Grande) v Benátkách obarvili nazeleno. Osmadvacet lidí dostalo pokutu 1250 eur (přes 30 400 korun) pro každého, bylo na ně podáno trestní oznámení kvůli narušení veřejného pořádku, protože na hodinu byl zastaven provoz lodí na kanálu a nakrátko policie preventivně uzavřela okolí mostu Ponte di Rialto, napsala agentura APA.
 

Pět lidí dostalo čtyřletý zákaz v Benátkách pobývat, informovala v neděli policie. Někteří z aktivistů jsou přitom studenty benátské univerzity Ca' Foscari a podle APA kvůli zákazu už nesmějí do univerzitních prostor vstoupit. Zodpovídat se budou také z uspořádání neohlášené demonstrace a z vypouštění nebezpečných látek. Demonstranti ale tvrdí, že barva, kterou použili, "neškodí životnímu prostředí, lidem nebo zvířatům a nejdéle do 48 hodin se rozplyne".

Skupina Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí), ke které aktivisté patří, považuje tresty za nepřiměřené. Trestnímu oznámení čelí i ti, kteří jen rozdávali letáky nebo protest fotografovali a filmovali.

Starosta Benátek Luigi Brugnaro ale připomíná, že město muselo zastavit veřejnou dopravu a provoz lodí po Velkém kanálu, nechat udělat rozbor vody a zkontrolovat nedávno zrestaurované části mostu Rialto. "Benátky jsou křehkým městem, které je třeba milovat a respektovat," uvedl starosta.

Aktivisté z Extinction Rebellion obarvili vodu nejen ve Velkém kanálu, ale i v několika italských řekách. Protestovali proti jednáním v rámci klimatické konference OSN COP28 v Dubaji, která označili za směšná a neúspěšná. Někteří z protestujících se také pomocí lan zavěsili z mostu Rialto a na tuto známou stavbu vyvěsili transparent s nápisem kritizujícím italskou vládu.

COP28 má skončit v úterý. Centrálním tématem letošní konference je konec využívání fosilních paliv.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist