Aktivisté, kteří obarvili vodu v Benátkách, dostali pokutu, někteří i zákaz pobytu
Pět lidí dostalo čtyřletý zákaz v Benátkách pobývat, informovala v neděli policie. Někteří z aktivistů jsou přitom studenty benátské univerzity Ca' Foscari a podle APA kvůli zákazu už nesmějí do univerzitních prostor vstoupit. Zodpovídat se budou také z uspořádání neohlášené demonstrace a z vypouštění nebezpečných látek. Demonstranti ale tvrdí, že barva, kterou použili, "neškodí životnímu prostředí, lidem nebo zvířatům a nejdéle do 48 hodin se rozplyne".
Skupina Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí), ke které aktivisté patří, považuje tresty za nepřiměřené. Trestnímu oznámení čelí i ti, kteří jen rozdávali letáky nebo protest fotografovali a filmovali.
Starosta Benátek Luigi Brugnaro ale připomíná, že město muselo zastavit veřejnou dopravu a provoz lodí po Velkém kanálu, nechat udělat rozbor vody a zkontrolovat nedávno zrestaurované části mostu Rialto. "Benátky jsou křehkým městem, které je třeba milovat a respektovat," uvedl starosta.
Aktivisté z Extinction Rebellion obarvili vodu nejen ve Velkém kanálu, ale i v několika italských řekách. Protestovali proti jednáním v rámci klimatické konference OSN COP28 v Dubaji, která označili za směšná a neúspěšná. Někteří z protestujících se také pomocí lan zavěsili z mostu Rialto a na tuto známou stavbu vyvěsili transparent s nápisem kritizujícím italskou vládu.
COP28 má skončit v úterý. Centrálním tématem letošní konference je konec využívání fosilních paliv.
reklama