https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-obsadili-na-protest-proti-prodlouzeni-tezby-rypadlo-v-dole-bilina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté obsadili na protest proti prodloužení těžby rypadlo v dole Bílina Aktualizováno

22.6.2023 21:05 | BÍLINA (ČTK)
Organizace dlouhodobě kritizuje plány na těžbu až do roku 2035 a označuje je za klimatický zločin.
Organizace dlouhodobě kritizuje plány na těžbu až do roku 2035 a označuje je za klimatický zločin.
Zdroj | Greenpeace
Sedm aktivistů z Česka, Polska a Německa dnes na několik hodin obsadilo rypadlo v hnědouhelném dole Bílina na Teplicku. Protestovali tak proti prodloužení těžby, které mají Severočeské doly, jež patří pod skupinu ČEZ, od Obvodního báňského úřadu do roku 2035. Původně chtěli na rypadle zůstat minimálně 24 hodin, nakonec ho opustili už odpoledne kvůli hrozbě extrémních bouřek. Policie nikoho nezadržela, báňský úřad ale aktivistům uložil pokutu. Důl nejprve přerušil činnost, čímž mu vznikla finanční ztráta. Postupně ale provoz obnovil ještě před tím, než aktivisté velkostroj opustili.
 

Povrchový hnědouhelný důl leží na hranicích okresů Most a Teplice. Dvě ženy a pět mužů obsadilo kolesové rypadlo časně ráno. Policie přijala oznámení ve 3:30. Policisté poté na místě opakovaně vyzývali osoby na stroji, aby ho opustily. "Kolem 15:00 slezli aktivisté z rypadla. Na místě byly všechny osoby zkontrolovány a ztotožněny, nikoho jsme nezadrželi. Obvodní oddělení v Litvínově ještě bude prověřovat obrazový materiál," uvedla mluvčí policie Ilona Gazdošová.

Podle báňského úřadu šlo o přestupek, který jeho pracovníci na místě s aktivisty hned projednali. Pokuta může činit až 15.000 korun. "Všichni zaplatili na místě, věc je ukončena," řekl ČTK mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek. Uložené pokuty byly v řádech tisíců, ale i 10.000 korun.

Rypadlo v době, kdy na něj aktivisté vylezli, nepracovalo. Byla na něm ale jeho posádka. Důl po zjištění, že do prostoru vnikly neoprávněné osoby, přerušil činnost. "Nebyli jsme si jisti, jestli se tu nepohybuje ještě jiná skupina aktivistů," řekl mluvčí společnosti Lukáš Kopecký. Pracovníci dolu zkontrolovali celou oblast a každý stroj. Po zjištění, že žádný už není obsazen a v areálu nejsou další nepovolaní lidé, postupně provoz obnovili. V areálu je dalších šest skrývkových rypadel, několik zakladačů a uhelných rypadel.

ktivisté obdobně protestovali už několikrát.
ktivisté obdobně protestovali už několikrát.
Zdroj | Greenpeace

Greenpeace dlouhodobě kritizuje plány na těžbu až do roku 2035 a označuje je za klimatický zločin. Proti povolení o prodloužení těžby se odvolalo. "Před valnou hromadou skupiny ČEZ chceme upozornit na klimatický zločin, ke kterému se schyluje na hnědouhelném dole Bílina," uvedl za ekologickou organizaci Jaroslav Bican. Severočeské doly podle něj požádaly o časově neohraničené prodloužení těžby. "Hrozí tak pokračování těžby i ve 40. letech. Nikdo přitom neřeší dopady, které vytěžené uhlí bude mít na klima. Tímto společnost ČEZ vyzýváme, aby od svého záměru prodloužit těžbu na Bílině ustoupila," dodal. Akcionáři ČEZ se sejdou v pondělí 26. června, akciový podíl 69,78 procenta drží ve firmě stát.

Vláda se svým programovým prohlášením hlásí k odklonu od uhlí do roku 2033. "Ministerstvo životního prostředí dělá vše pro to, aby Česko urychlilo především rozvoj obnovitelných zdrojů energie. Povolení těžby pro důl Bílina do roku 2035 nijak nepředjímá způsob, jak bude případně vytěžené uhlí využito a ani to, zda by vůbec mohlo být využito ve zdrojích elektřiny nebo tepla na území ČR," uvedla v reakci na výzvu aktivistů mluvčí ministerstva Lucie Ješátková.

Hnutí Greenpeace kromě povolení k těžbě také napadlo kladné stanovisko, které k rozšíření těžby vydalo ministerstvo životního prostředí po vyhodnocení vlivu na životní prostředí (tzv. proces EIA) v době, kdy ho vedl bývalý ministr Richard Brabec (ANO). Greenpeace kritizuje především fakt, že nikdy nebyly posouzeny negativní dopady spálení bílinského uhlí na klima. Záměr počítá s vytěžením téměř 50 milionů tun uhlí, podle posudku MŽP má mít na svědomí v průměru 11,5 milionu tun CO2 ročně. Greenpeace tvrdí, že v době klimatické krize není možné povolit projekt, který má na svědomí tolik emisí skleníkových plynů, a vyzývá ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL), aby kladné stanovisko k další těžbě změnil a prodloužení těžby v dole Bílina zastavil.

Aktivisté obdobně protestovali už několikrát. Například v červnu 2021 obsadili dvě skrývková rypadla v uhelných dolech Bílina na Teplicku a Nástup Tušimice na Chomutovsku. Z velkostroje v Bílině skupina slezla ve stejný den odpoledne, rypadlo na Chomutovsku opustili čtyři lidé druhý den ráno.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

22.6.2023 13:25
Už sen vzdali všech současných vymožeností civilizace, aby bylo potřeba méně elektriky a tepla, co ?
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

22.6.2023 14:15 Reaguje na smějící se bestie
to už je dost trapný a ohraný argument. Jde jen o dodržení slibu, že ta těžba v roce 2035 skončí. A náš bezzubý stát neumí nahradit hnědé uhlí.
Ale ty goráčové bundy co mají, to muselo znečistit spoustu přírody, ta výroba. Goretex je pěkné svinstvo.
Odpovědět

Viktor Šedivý

22.6.2023 14:20 Reaguje na Michal Uhrovič
A ono snad je ČÍM nahradit hnědé uhlí? Leda jádrem, to ale také není zrovna na výsluní popularity.

Ten "slib" je samozřejmě nesmyslný, termín musí být dán dostupností alternativ, ne vřeštěním aktivistů.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

22.6.2023 14:31 Reaguje na Viktor Šedivý
pokud naše civilizace neumí nahradit hnědé uhlí, zasloužíme si konec. Hnědé uhlí tady taky nebude navždy.
Odpovědět

Viktor Šedivý

22.6.2023 16:19 Reaguje na Michal Uhrovič
Umí.
Ale nahradit ho jádrem nesmí.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

22.6.2023 16:55 Reaguje na Viktor Šedivý
OK, kolik reaktorů se za posledních 15 let v EU postavilo? Když to tak umíme
Odpovědět

Viktor Šedivý

22.6.2023 20:55 Reaguje na Michal Uhrovič
Nikdo to neumí. Kdo by se věnoval oboru, který byl z čistě ideologických důvodů zaříznut?
Dokud budou mít zelení teroristé možnost šířit svoje zhoubné myšlenky bez rizika přiměřené reakce (oprátka atp.), půjde energetika a s ní celá ekonomika blbější části Evropy do kytek.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

22.6.2023 22:07 Reaguje na Michal Uhrovič
Ano, vy si konec zasloužíte. Vy zelení dezolati byste měli jít příkladem, a ukázkové a přednostně zdechnout.
Odpovědět
va

vaber

23.6.2023 08:20
za takové zcela úmyslné aktivity, kdy je nutná přítomnost policie ,by se měly náklady na policejné akci vyúčtovat viníkům
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist