https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-podaji-ve-stredu-klimatickou-zalobu-na-ceskou-vladu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté podají ve středu klimatickou žalobu na českou vládu

15.4.2021 15:01 | PRAHA (ČTK)
Podobné žaloby byly podány i v dalších zemích. Spolek se už dříve odkázal například na Nizozemsko, kde soud předloni rozhodl, že stát musí do konce roku 2020 snížit objem emisí skleníkových plynů o 25 procent, původní plán byl 17 procent.
Podobné žaloby byly podány i v dalších zemích. Spolek se už dříve odkázal například na Nizozemsko, kde soud předloni rozhodl, že stát musí do konce roku 2020 snížit objem emisí skleníkových plynů o 25 procent, původní plán byl 17 procent.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | BMJ / Shutterstock
Spolek Klimatická žaloba ČR chce 21. dubna podat správní žalobu na českou vládu. Cílem je přimět stát řešit klimatickou krizi, uvedli zástupci spolku. Aktivisté, kteří se inspirovali v zahraničí, podají žalobu k Městskému soudu v Praze. Spolek o její přípravě informoval loni v létě, původně ji chtěl podat na podzim. Vyjádření ministerstva životního prostředí ČTK shání.
 

Podle mluvčího spolku, právníka Martina Madeje, podá žalobu šest žalobců naráz. "Prvním z nich je spolek jako právnická osoba zastupující v současnosti 218 členů, společně s obcí Svatý Jan pod Skalou a dalšími čtyřmi konkrétními občany, kteří nepříznivé důsledky změny klimatu pociťují ve svém osobním životě, ve své práci a v některých případech utrpěli i vyčíslitelnou materiální škodu," uvedl Madej. "Pokud žalobci uspějí, soud může státu nařídit, aby začal příčiny a dopady klimatické krize skutečně aktivně řešit," doplnil.

Podle Madeje česká vláda nepřikládá změně klimatu dostatečnou vážnost, odkládá nezbytné zákony, neřídí se vlastními strategickými dokumenty a "zdráhá se" významně investovat do čistých technologií. Právník míní, že rozsudek může být jediný způsob, jak přimět vládu jednat. Aktivisté konkrétně kritizují například posun zákazu skládkování na rok 2030, udělování výjimek z emisních limitů pro některé uhelné elektrárny a intenzivní zemědělství. Spolek zastupuje kancelář Frank Bold Advokáti.

Podobné žaloby byly podány i v dalších zemích. Spolek se už dříve odkázal například na Nizozemsko, kde soud předloni rozhodl, že stát musí do konce roku 2020 snížit objem emisí skleníkových plynů o 25 procent, původní plán byl 17 procent. Pařížský správní soud také letos v únoru rozhodl, že francouzský stát je spoluodpovědný za pochybení v rámci boje proti globálnímu oteplování.

V rámci Pařížské dohody se Česko přihlásilo s ostatními státy EU k cíli snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů nejméně o 40 procent ve srovnání s rokem 1990. Zavázalo se i přispět k udržení nárůstu průměrné globální teploty výrazně pod hranici 2°C proti období před průmyslovou revolucí. Aktivisté však již dříve upozornili, že emise skleníkových plynů v Česku se v posledních letech naopak zvýšily.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (84)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

15.4.2021 14:43
především by měl někdo podat žaloby na AOPK,Greenpeace,hnutí duha a další obskurní spolky žíjící z naších dani.Za tajné vysazení vlku likvidujících chovy ovcí za vysazení vyder likvidujících populaci pstruha a lipana.Za branění v téžbě smrku napadených lýkožroutem a tím podporující jeho nasledné šíření
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.4.2021 18:03 Reaguje na karel krasensky
Včera bylo pozdě, dalo by se přidat i vše kolem sabotáží při stavbě dálnic.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.4.2021 19:38 Reaguje na karel krasensky
A za tajné vysazování divočáků likvidujících úrodu zemědělců a za bránění v odstřelu černé zvěře.
A za globální oteplování.

Možná byste se podání žaloby měl ujmout sám. On to asi nikdo jiný za Vás neudělá.
Odpovědět
kk

karel krasensky

15.4.2021 15:18
Doporučuji.Napište si na youtube Beskydská televize-vlci v Bystřici.Stojí to za shlednutí
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

15.4.2021 20:34 Reaguje na karel krasensky
Viděl jsem a mám k tomu tohle - vlk by měl být chráněn, ale pouze na území, kde nedělá škodu. Plně souhlasím s tím, že vlci, kteří vniknou do ohrady k dobytku, by měli být zlikvidováni. Jednak se tím zredukuje počet vlků a za druhé se zbylí vlci naučí lovit to, co mají - přemnoženou divokou zvěř.
Odpovědět
kk

karel krasensky

15.4.2021 21:23 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Zdravím.Hlavně mě zaujalo to.že Bartošova z CHKO řekla nevolejte na ně a nekrmte je.Dalši jak seděl beze strachu u cesty.Jsou vypuštění.Jen by mě zajímalo kde je ekoteroriste odchovali když se v česku všechno vykeca.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

15.4.2021 21:26 Reaguje na karel krasensky
Jakékoliv divoké zvíře, které dojde pár metrů k člověku, je buď odchované člověkem, nebo nemocné. V obou případech může být nebezpečné a musí být zlikvidováno.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

15.4.2021 21:29 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ještě dodatek. V Německu žije Češka, která chová vlky profesionálně. Nepamatuji si jméno, ale předloni měla dokonce nějakou akci v bývalém DK Vítkovic. Dokonce o chovu vlků vydala knížku. Možná je ten původ vlků tam.
Odpovědět
kk

karel krasensky

15.4.2021 21:52 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Ještě jsem uvažoval jestli nejsou přivezení z nějakého slovenskeho chovu. Je to kousek na Slovensko.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

15.4.2021 22:11 Reaguje na karel krasensky
Těžko říct. V každém případě je pitomost odchovávat tyto šelmy a pak je vysazovat do přírody, pokud je možnost rozšíření díky divoké populaci. Šelma odchovaná v zajetí nemá ty instinkty a tytéž zkušenosti jako divoké zvíře a nemá velkou šanci obstát v přírodě. Takže buď chcípne hlady, nebo se orientuje na dosažitelnější zdroje - chovy domácích zvířat.
Odpovědět
kk

karel krasensky

15.4.2021 22:18 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Slyšel jsem,že udajně byla vypuštěna i ta medvědice,která se pohybovala v okolí Lysé hory.Chování tomu napovidalo.Beze strachu se potulovala je hodně fotek i video jak se bez respektu pohybuje u silnice a pak až na Hukvaldech
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

15.4.2021 22:33 Reaguje na karel krasensky
Jestli máte na mysli toho předloňského prcka, tak to si spíše myslím, že se jednalo o nějakého medvědího puberťáka, kterého staří vytlačili ze svých revírů na Slovensku a on se hledal. Jinak v okolí Lysé Hory jeden až dva medvědi pořád vegetují. Jeden z nich, to byla medvědice, dostal sledovací obojek a ten nádherně ukázal, že medvědi nejsou žádní blbci. Do léta se vyskytovala v okolí Lysé, jak začaly prázdniny, přešla na slovenskou stranu a po prázdninách se vrátila. Prostě chtěla mít svůj klid.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.4.2021 21:05 Reaguje na karel krasensky
Potěšilo mne, že si protagonisté pořadu - chovatelé napadených stád - pořídili pastevecké psy (a od té doby neměli téměř žádné ztráty).
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

15.4.2021 16:08
To ma fakt zaujíma, čo urobia ak sa začne ochladzovať tak, že už to nebude možné popierať? Všetky tie nezmyselné žaloby, agendy, celé to klimatické šialenstvo? Celý ten klimatický byznis s povolenkami na CO2, nefunčné elektromobily, šialené solárne elektrárne? Niečo sa snažil predovedať Michael Crichton v knižke "Říše strachu" Stojí za to si ju prečítať, hlavne doslov. Zaujímavé, že tá kniha s je tiež o klimatickej žalobe. Časť doslovu si tu dovolím pridať:
"Proč je zpolitizovaná věda nebezpečná Představte si, že se objeví nová vědecká teorie, která varuje před blížící se krizí a ukazuje cestu z potíží. Tato teorie si rychle získá podporu předních vědců, politiků a celebrit z celého světa. Výzkum je financován význačnými filantropy a prováděn prestižními univerzitami. O krizi se často hovoří v médiích. Vědecká teorie je vyučována na vysokých i středních školách. Nemám na mysli globální oteplování. Mluvím o jiné teorii, jež se na výsluní dostala před sto lety.
Mezi její příznivce patřili Theodore Roosevelt, Woodrow Wilson a Winston Churchill. Schválili ji soudci amerického nejvyššího soudu Oliver Wendell Holmes a Louis Brandeis, kteří rozhodli v její prospěch. Mezi její slavné zastánce náleželi Alexander Graham Bell, vynálezce telefonu, aktivistka Margaret Sangerová, botanik Luther Burbank, Leland Stanford, zakladatel Stanfordovy univerzity, romanopisec H. G. Wells, dramatik George Bernard Shaw a stovky dalších. Podporovali ji nositelé Nobelovy ceny. Bádání financovaly Carnegieho a Rockefellerova nadace. Kvůli výzkumu byl postaven Cold Springs Harbor Institute, ovšem mnoho práce odvedly také Harvard, Yale, Princeton, Stanford a Johns Hopkins. Zákony reagující na krizi byly přijímány ve státech od New Yorku po Kalifornii.
Tyto snahy měly podporu Národní akademie věd, Americké lékařské asociace a Národní výzkumné rady. Říkalo se, že kdyby žil Ježíš, rovněž by přiložil ruku k dílu.
Sečteno a podtrženo, výzkum, přijímání legislativy a ovlivňování veřejného mínění ve prospěch teorie pokračovaly téměř půl století. Ti, kteří se postavili proti ní, byli překřičeni a označeni za reakcionáře, netečné k realitě nebo prostě za obyčejné ignoranty. Při zpětném pohledu je překvapivé, jak málo lidí odporovalo.
Dnes víme, že slavná teorie, která si získala obrovskou popularitu, byla ve skutečnosti pavěda. Krize, před níž varovala, se nedostavila. A skutky podnikané ve jménu této teorie byly pochybné z morálního i trestního hlediska. V konečném důsledku vedly ke smrti milionů lidí.
Touto teorií byla eugenika a její dějiny jsou natolik otřesné - a pro ty, kteří se do nich zapletli, natolik zahanbující -, že se o nich v současné době mluví málokdy. Je to však příběh, který by měli znát všichni lidé, aby se hrůzy neopakovaly." doslov pokračuje, nechcel som aby bol príspevok príliš dlhý.
Odpovědět
ig

15.4.2021 16:20 Reaguje na Vladimir Mertan
Jenže ono je to přesně obráceně. Nezačali pošahanci propagovat pavědu (a nebo i klidně skutečnou vědu, podloženou důkazy - v tomto kontextu je totiž fuk, jestli mají pravdu nebo ne). Oni se chtěli zmocnit vlády, stát se vládnoucí třídou a proto si našli nějaké argumenty, na které nalákají lidi, kteří je vytáhnou k moci. Přesně takhle se dostali k moci komunisti se svými ekonomickými teoriemi (které byly pro leckoho napohled lákavé a v době, kdy byly vysloveny, je nebylo možné pomocí zjevných důkazů vyvrátit - to až později, po hromadném bankrotu jimi ovládaných ekonomik). Málo lidí odporovalo, většinou jen kulaci a tlustí továrníci s kubánskými doutníky v ústech, ale rozumný lid a chudý proletariát je překřičel, spousta oportunistů to vycítila jako životní příležitost a přidala se k nim, ač neovládali ani trojčlenku, natož ekonomické teorie.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 17:15 Reaguje na
Dnes jsou na vše velmi pádné a zcela nevyvratitelné důkazy.
Kdysi jsem četl Modrou planetu od pana Václava Klause a připadalo mi tam dost věcí rozumných a byl jsem zvědavý, jak to dopadne, protože ten spor byl tehdy velmi aktuální.
Asi v roce 2019 pan Klaus prohlásil: "další debata na téma klimatické změny je zbytečná. Prohráli jsme".
Jeho formát velmi uznávám.
Odpovědět
li

15.4.2021 20:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Tím ale nepřiznal klimatickou změnu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 21:15 Reaguje na
Přiznal. Tvrdil, že se žádná nekoná.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

16.4.2021 06:09 Reaguje na Pavel Hanzl
To je klamstvo, povedal iba že prehral v diskusiach nie že nemá pravdu.
Odpovědět
li

16.4.2021 19:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak píše pan Mertan-přiznal,že prohrál v diskuzi o klimatické krizi.Takže to vychvalování Klause se moc nepovedlo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.4.2021 21:14 Reaguje na
Kdo dokáže něco takové přiznat?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 17:04 Reaguje na Vladimir Mertan
Eugenika je hezká teorie, ale není možno ji jakkolik dokázat. Archeologické nálezy ze starého Egypta, které dokazují (na kostrách faraonů), že tenkrát duchovní dokázali šlechtit lidi, se ještě neznaly. S dnešní klimatologií se to srovnávat nelze.

Historicky mi to spíš připadá na astronomii, která se snažila dokázat, že Země je kulatá a obíhá kolem Slunce. Důkazů bylo daleko méně, než mají naši klimatologové, ale byly stejně pádné.
A zastánci placatosti země vypadali jak idioti, úplně stejně, jak dnešní klimaskeptici.
Odpovědět
ig

15.4.2021 19:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Alternativně se dá použít analogie s nástupem socialismu. Bylo prokazatelné (dnes používáme "vědecky naměřené hodnoty"), že existují chudí lidé. A byl jasný i viník - kapitalismus, protože v každé zemi, kde byl kapitalismus, byli i chudí lidé. Proto bylo úkolem pokrokových lidí kapitalismus zrušit :-) Slibovali konec chudoby, konec tříštění sil mezi vzájemně si konkurujícími firmami a naopak spojení odborníků pod jedinou státní firmou, která tak logicky vbrzku předstihne rozhádané a škodící si kapitalistické podniky, k čemuž se (alespoň mezi prostým lidem) nedala vznést jediná námitka...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 20:43 Reaguje na
Máte chybu už ve třetí větě. Chudoba je prokazatelná veličina, ale viník nikoliv. Ta může vznikat z desítek důvodů (neúrodná země, mentálně postižené obyvatelstvo, rodové války, bigotní náboženství, útlak šlechty atd. atd.), takže další vývody jsou chybné. Navíc v té době bylo nejvíc států feudálních.
Odpovědět
ig

16.4.2021 08:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Já tam nemám chybu, já poukazuju na chybu :-) A to chybu stejné kategorie, jakou dělají klimaalarmisti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.4.2021 16:19 Reaguje na
Astronomové taky pořád prudí s tím, že země je kulatá a obíhá kolem Slunce! Je to evidentní pitomost, pohledm z okna, natož z kopce, jasně vidíte že je placatá. Taky tam mají chybu, že??
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

15.4.2021 16:13
Pamatuji dobu, kdy si svazáci dávali nesmyslné závazky, které pak neplnili. Neslyšel jsem ale, že by je za neplnění někdo zažaloval.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 17:08 Reaguje na Karel Tejkal
Já se jen učil o době, kdy Karel Čapek zoufale sepisoval Válku s Mloky a Bílou Nemoc a nechumelisti se mu smáli a považovali ho za svazáka.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

15.4.2021 17:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Karel Čapek psal o nacismu, ne o počasí. Dnes, stejně jako koncem 30. let minulého století, se zde rozmachuje ideologie nepřátelská racionální technické civilizaci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 18:14 Reaguje na Karel Tejkal
Jistě, nacismus, komunismus a fašismus jsou sice rozdílné, ale v praktické rovině velmi blízké ideologie.
Proto se taky soudruh Putin, komunista a kágébák zcela nenápadně prekabátil na klerofašistu, aniž by si toho nikdo všiml. Taky našim komunistům nedělalo žádný problém držet vládu třídního nepřítele, miliardáře kapitalistu.

Klimatická tragédie je až tvrdě racionální, stačí se podívat někam do lesa.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

15.4.2021 18:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Progresivismus, jehož nedílnou součástí je zelená agenda, je jen další ideologií v řadě vámi jmenovaných ismů. Zakážeme uhlí, zakážeme automobily, zakážeme maso, zakážeme kapitalismus...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 20:53 Reaguje na Karel Tejkal
Musíte začít od začátku.
Tím je klimatická změna, to je tvrdě prokázaný materiální fakt. Z něho vychází výhled do budoucnosti ve variantách, jaké zvolíme. Opět pouze tvrdá data.
A tady máme teprve možnost volby, což je už názorová pluralita.
Samozřejmě je to především racionální zvážení možností a schopností, finanční a sociální dopady atd.
Tady se samozřejmě názory liší a cesty jsou různé, některé jsou samozřejmě dost emotivní.

Samozřejmě ropáci, kteří jsou fatálně závislí na vývozu fosilních paliv to sabotují a nakecávají lidem různé "zelené ideologie" a "diktáty z Bruseli" atd. atd. Normálka.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 20:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Když ale domyslíte celou situaci do konce, tak vám zcela logicky vychází kapitalismus jako systém přinášející největší materiální bohatství, ovšem za cenu devastace zdrojů a tím celé planety.
To není žádná ideologie, ale logika.
Zrušení kapitalismu je samozřejmě už ideologicky nesmysl, ale vyřešit tento rozpor nebude snadné.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

16.4.2021 09:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Dobrá, otočíme tedy kolo dějin. Vrátíme se k feudalismu, který planetu tolik nedevastoval, ovšem za cenu zotročení většiny lidí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.4.2021 15:42 Reaguje na Karel Tejkal
Proč? Co je to za nesmysl?
Proč má někdo někoho pořád zotročovat?
Stačí si přece ekologické chování přidat do nrmálního běžného chování civlizovaného člověka, ne?
Už dnes přece nevyléváte vyjetý olej do řeky, nezapalujete lesy, nesypete popelnice odpadků do lesa atd. atd. nevyměšujete na náměstí.
Odpovědět
li

15.4.2021 20:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Prosim vás,ty zbytky našich komunistů jsou jen manásci snažící se udržet ve sněmovně co nejdéle.Je jim jasný,že začal jejich poslední půlrok.Až Piráti podle mně začnou třídní boj.
Odpovědět
MG

Milan G

15.4.2021 20:55 Reaguje na Pavel Hanzl
soudruhu pokud říkáte, že fašismus a nacismus je v podstatě totéž, jste buď hlupák nebo manipulátor. V obdobě fašismu žijeme nyní. Fašismus je postaven na principech státu, který ekonomicky, nařízeními, regulacemi a policejně řídí celou společnost nyní v podobě EU.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 21:04 Reaguje na Milan G
Vy fakt neumíte číst?
Píšu, že tyhle idologie jsou rozdílné.
Nacismus je levicový a rasistický, fašismus je pravicový a nadnárodní - ekonomický.
Žijeme skutečně v jakémsi light - fašismu, ale ten je založen na Mussoliniho heslu "řídit stát jako firmu" a je to korporátní systém. To znamená, že ministři vlády nejsou politici, ale manžeři vekých korporací (Havlíček, Schillerová, Brabec).

V EU funguje demokracie, která tyhle postupy (třeba střet zájmu a tím korupci) trestá vězením.
Odpovědět
MG

Milan G

15.4.2021 21:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Soudruhu, vy ani nevíte co píšete, napsal jste toto....Jistě, nacismus, komunismus a fašismus jsou sice rozdílné, ale v praktické rovině velmi blízké ideologie....

Tak jsou rozdílné nebo velmi blízké, obojí nelze, soudruhu
a nezamlouvejte to soudruhu, já jsem napsal, že máme fašismus v podání EU, nedělejte ze sebe hlupáka, navíc fašismus není až tak ideologie, ale to vy jako bolševik musíte vědět ne.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 22:10 Reaguje na Milan G
Dobře, tak polopatě:
Ideologie jsou rozdílné, ale když se aplikují v paxi, vedou všechny ke kruté totalitě, úpadku země a agrisivním válkám.

Přečtěte si napřed definici fašismu (stačí na Wikipedii), než začnete zase teoretizovat.
Odpovědět
MG

Milan G

16.4.2021 15:03 Reaguje na Pavel Hanzl
...Ideologie jsou rozdílné, ale když se aplikují v paxi, vedou všechny ke kruté totalitě, úpadku země a agrisivním válkám.... jsem rád soudruhu, že jsi konečně napsal pravdu. V jaké fázi fašizmu pod vedením EU se nyní nacházíme? Můžete nám to osvětlit, soudruhu?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.4.2021 15:51 Reaguje na Milan G
Nejsem žádný soudruh, ale vysvětlím:
nacházíme se ve fázi babišismu, který je po některých stánkách dotaženější. Například ekonomicky tu nevládnou korporátní firmy, ale jedna centrální (obsazuje celou vládu) a moc je soustředěna do rukou jediného diktátora, To je pokročilejší fáze, tzv. ruská. Taky v Kremlu se už rozhoduje vše důležité.
Odpovědět
MG

Milan G

18.4.2021 21:08 Reaguje na Pavel Hanzl
Ne, zblitky jako dycky soudruhu. Otázka zněla jinak. V jaké fázi fašizmu se pod vedením EU nacházíme. Takže žádný babišismus, hanzlismus. Odpovězte, soudruhu.
Odpovědět
LS

Lukas Spitzer

15.4.2021 17:20
Tak u Městského soudu v Praze je to jisté.
Odpovědět
MG

Milan G

15.4.2021 17:30 Reaguje na Lukas Spitzer
No chce se mi souhlasit, ale ještě větší šanci by měli v Ostravě. Koukal jsem, že Patrik tam v poslední době směřoval všechny žaloby.
Odpovědět

Jirka Černý

15.4.2021 17:46
Zajímá metoda jak obejít demokratické principy.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.4.2021 17:55
Než dojde na soud, tak už tu ta vláda nebude a ta nová je určitě ve všem
poslechne a okamžitě splní všechny jejich požadavky. Co tak se probudit
ze snu aktivisté a začít realisticky uvažovat, zda je to splnitelné?
Takže pouhý výkřik do tmy bez náležitého efektu a významu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

15.4.2021 18:18
Snaha o jarmareční trik přitáhnout na sebe pozornost a vyhřívat se na stránkách novin,případně TV obrazovkách. Stejné racionální jako nosit světlo v pytli do sklepa.

Jinak mi radost dělá počasí, které napříč Evropou,tedy od Skotska do Řecka, přináší podruhé za sebou arktický vzduch a láme teplotní rekordy do mínusu.

O tom v mainstreamech nenajdete ani čárku, protože se máme péci a žíznit, jak pravila Uršula s Grétou. Potvrzeno i ideovým spiskem klimaalarmistů European Green Deal.
Také rádio "U Hanzlů" utichlo a vysílá pouze smuteční pochody.
Odpovědět
li

15.4.2021 21:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
Krásně napsáno.Ty jejich modely o oteplení do konce století o 1,5 nebo 5 stupňů jsou k smíchu.Nikdo nic neví,jen super byznys.Stačí se podívat na obyčejnou předpověď počasí,která nesedí ani na 10 dní dopředu.A pohádky o roztání Antarktidy-Před hodinou na stanici Concordia naměřeno krásných minus 70 stupňů.Zdroj Windy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 21:12 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, fakt si myslíte, že když proudí do Evropy arktický vzduch, že se na celé Zeměkouli ochlazuje?? Kde by ta energie mizela???
Fakt si nemyslíte, že je to úplná pitomost, protože na místo, odkud proudí studený vzduch k nám, zase proudí odjinud teplý??
Když na Šimůnkovic dvorku pršelo, tak nám pan bot tvrdil, že prší na celém světě, možná je to tím, že Němčouři zbourali všechny větřáky v Severním moři, které blokovaly vodonosdné proudění k nám.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

15.4.2021 21:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, ve škole jsem dával ve fyzice pozor, nebojte se.
Otázka stojí jinak. Je CO2 skutečně oním "oteplovačem" ?

Gréta i vy říkáte ano, můj názor je odlišný a odkazuje na změny radiačního příkonu od zdroje Slunce.
Také nezfalšovatelná data udávají, že zde byla koncentrace CO2 podstatně vyšší a život šel dál.
Spolehlivým rozhodčím bude čas, který ukáže kdo kázal bludy a kdo měl pravdu.
Zatím, míněn rok 2020 a 1/4 roku 2021 vysoce prohráváte na body.
Legrace bude jestli se odstaví fosilní a jaderné zdroje,ale místo oteplování se začne ochlazovat.
Jsem zvědav, jaké budou vaše příspěvky na Ekolistu.
Tip: můžou za to Rusové a nebýt jich tak se otepluje. :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 22:27 Reaguje na Miroslav Vinkler
CO2 JE tím oteplovačem, stačí porovnat křivku koncentrací CO2 a teplot za poslení cca milión let (to se ví přesně z ledovcových vývrtů). Navíc existuje několik zcela nezávislých důkazů (už snad z 19. století).

Nejvyšší koncentarce je dnes (přes 400 ppm) za posledních 23 miliónů let (Cílek). Někdo tvrdí 15 mil.

Zásadním vlivem je 40 mld. tun CO2 emitovaného do atmosféry KAŽDÝ ROK. Radiační změny atd. se měří dlouho a přesně a tuhle razanci nemají ani omylem.

Pokud se otepluje rychlostí +1°C za 100 let (což je nejvyšší rychlost za milióny let) tak desetiletí dělá +0.1°C, což neprokážete. Natož půlrok na jednom místě Země.

Bohužel, je to asi ještě horší:
"Podle Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) a NASA byla globální průměrná teplota nejteplejší od počátku měření v roce 1880 v letech 2016 a 2020.[19] Celkem 20 z 21 nejteplejších let se objevilo od roku 2000.[20)"
https://cs.wikipedia.org/wiki/Instrument%C3%A1ln%C3%AD_z%C3%A1znamy_teplot

Odpovědět
V

Vladimir Mertan

16.4.2021 06:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Ibaže momentálne poklesla globálna teplota a to výrazne.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.4.2021 06:20 Reaguje na Vladimir Mertan
O tom nic nevím. Dejte link.
Odpovědět
va

vaber

16.4.2021 09:28 Reaguje na Vladimir Mertan
nevím jak se globální teplota měří,představuji si,že teplota se musí měřit na mnoha místech světa ,polednících a rovnoběžkách každou hodinu, udělat průměr a tuto teplotu zaznamenat do grafu,
jak dlouho se takové množství měření na různých místech světa dělá?
skutečnost je ,že léto v Austrálii bylo chladější oproti předešlým a naše jaro je taky studené, to ale nemusí nic říkat o teplotě planety a pokud je opravdu nějaký pokles teploty planety ,je otázka proč?
když jsou odborníci, co říkají že umí modely klimatu ,měli by mít i vysvětlení
Odpovědět
va

vaber

16.4.2021 09:32 Reaguje na vaber
jen bych dodal ,že měření teplot by mělo být prováděno rovnoměrně po celé planetě ,tedy i nad oceány
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.4.2021 15:59 Reaguje na vaber
Samozřejmě měření teploty se provádí na tisících míst, především ze satelitů (tj. i nad oceány). Historicky se počítají všechny datové záznamy ze všech míst Zeměkoule, kde se vůbec měřilo, dále se používají proxydata, což jsou poměrně velmi přesné informace z vývrtů ledovců, sahající asi milión let pozpátku. Amalyzují se taky dřevěné historické stavby, v geologii se pužívají "dalové banky" což jsou mocné vrstvy sedimentů. Za posledníc třeba 150 let jsou k dispozici fotografie nebo nákresy ledovců, na nich se to pozná nejnázorněji.
Odpovědět
va

vaber

16.4.2021 19:31 Reaguje na Pavel Hanzl
znáte přesný způsob jak se vyhodnocuje teplota planety i jaká jsou historická data teplot ze všech míst světa?, rád bych věděl kdo si dal takovou práci ,vše to dal dohromady a spočítal každoročně teplotu planety,taková teplota se dá počítat každý den, ale pokud neměl dostatek měření v každou dobu a pro různá místa planety ,vylezou z celého výpočtu jen bludy
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.4.2021 21:28 Reaguje na vaber
Tohle je přece celý vědní obor, který se jmenuje klimatologie a pracuje v tom tisíce (statisíce?? fakt netuším) vědců na celé Zeměkouli a to minimálně od války.
Právě dnes, kdy jsme vydráždili netvora tak, že si už protahuje drápy, je tento obor velmi důležitý a lidstvo se snaží jakýmkoliv způsobem té katastrofě zabránit.

Samozřejmě to nemá cenu vysvětlovat ropákům, ti neví nic o ničem, protože v hlavě mají převážně koblihu.
Odpovědět
MG

Milan G

18.4.2021 21:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Soudruhu, vysvětlete to! Jinak tady reprezentujete stranu do velmi špatného světla.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.4.2021 06:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle, zcela určitě nechápete rozdíl mezi hypotézou a důkazem.

Slavné scénáře oteplování díky antropogenním emisím CO2 nejsou nic jiného než pravděpodobnostní výpočty. Jde o odhady,nikoli důkazy. Navíc i tyto odhady byly,a to je prokázáno, v minulosti několikráte "upraveny" ve prospěch hypotézy o CO2.

A na základě takto vetchých základů se mění pravidla žití společnosti a zasahuje se do práv občanů.

Toto jednání skutečně má jisté podobné symptomy jako počínající diktatura, nacistická nebo komunistická.
Doslova pavědecké šílení po OZE a ostrakizace JE pak připomíná davovou hysterii,zcela iracionální.

Na rozdíl od vás jsem se alespoň seznámil
s argumentací klimaalarmistů a shledal ji vadnou. Nikoli na základě víry ale racionální a logické úvahy.

Můžete se vztekat jako každý věřící ,ale duben 2021 bude vyhodnocen téměř určitě jako jeden z nejchladnějších dubnů za posledních 50 let. Rok 2021 pak bude chladnější než rok 2020.


Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.4.2021 06:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
Scénáře oteplování jsou zcela tvrdá data s milióny přesných měření. Graf vývoje teplot je prakticky jen jeden, najdete ho prakticky v každé seriózní publikaci.

Klimatologové začali vývoj teplot předpovídat už v 60. letech s minimem údajů, ale za těch 60 let do dnešní doby se právě ty alarmistické modely prakticky vyplnily (jenom se podařilo částečně zacelit ozónovou díru, ovšem dnes se zase otvírá).

Z toho je jasně vidět, že metodika těch výpočtů je správná a největší pravděpodobnost mají právě ty nejalarmističtější prognózy. Není na tom nic "vetchého" ani "upraveného", ropáci jsou zvyklí běžně lhát.

Tím, že tato změna má celoplanetární charakter se stává zcela fatální a zdánlivě "neodvratnou" a její důsledky přece vidíte denně i u nás (smrkové porosty).

Nikdo není omezevón na právech (chovat se jak dobytek není žádné občanské právo), žádná diktatura se nekoná (o všem se stále diskutuje) a hlavně Evropa bojuje, snižuje emise, buduje OZE a někdo to sabotuje.
Tady je všechno logické a ideologii vytváří pouze sabotéři a vy tomu věříte.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.4.2021 06:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy tady bedákáte nad "vetchými základy" a věštíte nesmysly naprosto z ničeho.
Duben bude možná nejchladnější v ČR, ale ne na světě a jaký bude rok 21 netuší ani vypnutý pan bot Šimůnek.
Klima předpovídat umíme velmi přesně, počasí nikoliv.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.4.2021 07:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Tímto výrokem jste prokázal, že jste nejen nepoučitelný již zcela oddán své víře .
Přesně tyto typy z lidí dělá vymývání mozků establishmentem . Poslušní, nemyslící, nepochybující a hlavně sami se sebou spokojení.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

16.4.2021 07:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Mám za to, že se v posledních dekádách prokazatelně otepluje. Příčina je méně zřejmá a jsem ochotný uvažovat o teorii, ve které je původcem oteplování spalování fosilních paliv. Zdá se mi dost pravděpodobná a dobře vyargumentovaná. Ale tvrdit, že klima umíme předpovídat "velmi přesně"(!). To se nezlobte. Je to plácnutí do vody. My ani neznáme příčiny střídání glaciálů a interglaciálů (!!!) a to byly nejvýznamnější klimatické změny minulosti. Všechny současné klimatické modely nejsou, přes ohromný pokrok v poznání, dostatečně komplexní aby podle nich bylo možné spolehlivě něco predikovat a možnost, že nám nějaký opravdu důležitý faktor uniká zůstává vysoká. Stačí třeba odchylka ve složení vulkanických emisí způsobená "horninovým cyklem" a můžeme se velice divit. Určitě je dobré takové věci zkoumat a zlepšovat naše poznání. Netvrďte ale, že klima lze "přesně předpovídat".
Odpovědět
ig

16.4.2021 08:44 Reaguje na Dalibor Motl
Ten matematický model klimatu přece už existuje, viz teorie chaosu :-)
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

16.4.2021 11:01 Reaguje na
Nejsem nějaký specialista matematik. V podstatě jsem ty nezbytné semestry matematiky nějak přetrpěl... Jak to chápu já, tak pokud by jste chtěl modelovat budoucí klima i na základě teorie chaosu budete bojovat s četnými netriviálními "podivnými atraktory". Jejich mechanizmy jsou zřejmé pouze částečně a část klimatického "systému" planety leží mimo naše dosavadní znalosti (dopady asteroidů, sluneční cykly, horninové cykly...). Malé nepřesnosti ve výpočtech nebo odhadech mají významné důsledky na výsledek. Délky klimatických "cyklů" nebo fází navíc přesahují významně délku lidské civilizace a informace o nich získáváme zprostředkovaně (geologické vrstvy a mnohem mladší ledovce, ještě mnohem mladší rašeliniště nebo letokruhy).
Odpovědět
MG

Milan G

16.4.2021 15:55 Reaguje na Dalibor Motl
Napsal jste to dobře, klima je komplikovaný nelineární systém, a stačí jedna malá nepřesnost zadaná v modelaci a výsledek je prostě jinde. Proto je ta modelace obtížná a nedůkazná bez ohledu na to co béká s. Hanzl.

Jednodušeji tu chybovost lze připodobnit k efektu motýlích křídel, mávnutí křídel vyvolá jen nepatrné změny v atmosféře, které ale v běžícím čase mohou vést až k tak dramatickým změnám, jako je výskyt tornáda.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.4.2021 16:10 Reaguje na Milan G
Dokud nepochopíte rozdíl mezi klimatem a počasím, tak nemá cenu cokolit tu plodit.
Odpovědět
MG

Milan G

18.4.2021 21:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy, soudruhu, jste ten poslední kdo může někoho poučovat jak vypadá rozdíl mezi klimatem a počasím. Ten poslední.

Když jste to tady minule vysvětloval, tak to bylo špatně, tak bude lepší soudruhu, když zavřete zobák.
Vy vůbec nechápete, soudruhu, co to je nelineární systém, vy vůbec nechápete, že vždy co je země zemí, šla nejdříve teplota nahoru a až pak CO2, jenom nás tady zahrnujete těmi vašimi zblitky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.4.2021 21:33 Reaguje na
To jste si spletl s marx- leninismem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.4.2021 16:08 Reaguje na Dalibor Motl
To, že vy nevíte neznamená, žer "my nevíme". Klimatologové ví.
Tohle je velmi stručný a souhrnný článek velmi doporučuji.

https://www.czechsight.cz/co-vime-o-zmene-klimatu-zadna-alternativni-teorie-nedokaze-soucasne-otepleni-vysvetlit/?fbclid=IwAR1SAwsg7V66pKgf63_aJx8WFw463pCH51GIpE2zr4PAzKoNH9swwzwVXP4
Odpovědět
An

Antioxid

16.4.2021 10:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Nevadí vám pane Hanzle, že popíráte fyzikálně-chemické zákony? Koukněte na Henryho zákon a zjistíte. že se prvně oteplí a pak se zvýší koncentrace CO2. To je doloženo i z naměřených dat vývoje teploty a CO2 (finští vědci). Porovnání křivkek T a CO2, které zmiňujete nějak neřeší hostorické propady teplot za současného růstu CO2, zatímco se solární iradiací to sedí skvěle.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.4.2021 16:14 Reaguje na Antioxid
Historicky se vždy oteplilo (rychlostí asi +1°C za 10 tisíc let) a tím, že rozmrzaly permafrosty, stoupala koncentace CO2.
Dnes napřed stoupá CO2 (dnes dosáhla neskutečné výše přes 400 ppm) a teplota jde za tím. To je jen další důkaz, že to není nic přirozeného ani cyklického
Odpovědět
An

Antioxid

17.4.2021 19:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Vidím, že jste si ten Henryho zákon nepřečetl. Ten stanovuje jaké množství plynu bude v atmosféře a jaké ve vodě (oceány, řeky rybníky..). To množství je přímo úměrné parciálnímu tlaku dotyčného plynu a nepřímo úměrné Henryho konstantě. Ta konstatnta platí pro 25°C. Je ale teplotně závislá a se stoupající teplotou koncentrace plynu ve vodě klesá. To by vám řekli i rybáři bez znalosti toho zákona, že ryby v nízké vodě za tepla lapají po dechu, protože z vody utíká kyslík a samozřejmě i ostatní plyny. No a oceány tvoří 2/3 zemského povrchu a obsahují obrovské množství rozpuštěného CO2. Tak si domyslete, co se asi stane s tostoucí teplotou, když se voda v oceánu oteplí. Je to i logické, kinetická energie molekuly je rovna 3/2 kT, kde k je Boltzmanova konstanta a T je teplota. S rostoucí teplotou roste energie molekuly plynu, její pohyb se zrychlí a nakonec překoná i povrchové napětí hladiny vody a unikne do atmosféry. Stačí to? Navíc teplota v historii vždy nestoupala, co takhle malá doba ledová. To asi taky neznáte.
Odpovědět
MG

Milan G

16.4.2021 15:06 Reaguje na Pavel Hanzl
Soudruhu, jedna připomínka. Otepluje se kompletně celý vesmír a to celkem dost. Co navrhujete, něco vás na aktivech museli naučit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.4.2021 21:32 Reaguje na Milan G
Ten "vesmír" je asi mezi vaší ledničkou a kotlem na plyn.
Dejte link.
Odpovědět
MG

Milan G

18.4.2021 21:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Já nejsem vy, soudruhu. To neznamená, že když vy tady vylepujete vaše zblitky, že to musí dělat ostatní. Takže se zeptejte ducka a on vám to najde.
Odpovědět
MG

Milan G

15.4.2021 21:46 Reaguje na Pavel Hanzl
soudruhu, nebude-li pršet, nezmoknem.

můžete mi potvrdit, že v osmdesátých letech jak jste jezdil na ty montáže, všechny platby které jste jako člen KSČ dostával byly v bonech?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 22:33 Reaguje na Milan G
Nikdy jsem nebyl členem žádné politické strany (natož KSČ) a na zahraničních cestách člověk dostával diety. Půlku si mohl naspořit a dostal za ně muhehhehehe fakt BONY!!!
Moje žena za to nakoupila oblečení a hračky děckám, to jsme si fak pomohli! Jezdil jsem jen na krátké cesty, ale bylo to dost dobrodrůžo, (kvůli tomu jsem tam jezdil), teď bych to už nedal ani omylem.
Odpovědět
MG

Milan G

16.4.2021 15:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale soudruhu, já myslím, že pamětníci potvrdí, že pokud jel někdo na montáže do ciziny musel být v KSČ. Pokud to bylo do tehdejšího SSSR tak už jen kovaní komunisti, takže se nestyďte za to že jste byl komundíra. Ale nynější výčitky už to nespraví.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

16.4.2021 17:32 Reaguje na Milan G
Ti co spolupracovali s STB nemuseli být ani
v KSČ a bývali daleko horší. Po revoluci
převlékli kabáty a členům KSČ nadávali za
jejich řadové a často existenčně vnucené
členství. Raději je ani neznat, neboť už
bohatě stačí zase ti noví hajzli a jiní
ideologové hájící jedinou správnou cestu.
Odpovědět
MG

Milan G

18.4.2021 21:24 Reaguje na Břetislav Machaček
Nezamlouvejte to soudruhu. Vám se ten komunismus řádně zadřel za nehty.
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.4.2021 18:40
A kruci. Penezite tresty za neplneni parizske dohody. Kdo bude inkasovat? Trump byl chytrej, ze se z toho vyvlekl, ale cr tam vlezla dobrovolne. Ti 4 obcani s materialni ujmou je vzdycky dobry argument. Neprselo, zhorkly jim okurky a muze za to ceska vlada a bude jim platit. A ja myslela, ze za to muze Putin.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist