https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-protestovali-pred-ministerstvem-privazali-se-ke-vchodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté protestovali před ministerstvem, přivázali se ke vchodu

29.9.2020 11:29 | PRAHA (ČTK)
Protest byl součástí takzvané Velké rebelie za život, v rámci níž pražská odnož hnutí v dalších dnech hodlá uspořádat několik dalších podobných akcí.
Protest byl součástí takzvané Velké rebelie za život, v rámci níž pražská odnož hnutí v dalších dnech hodlá uspořádat několik dalších podobných akcí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Asi dvacet členů klimatického hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) dnes protestovalo před ministerstvem financí v Praze. Někteří demonstranti se nechali přivázat k vchodovým dveřím, přístup do budovy však úplně nezablokovali. ER požaduje, aby resort prosazoval ekologičtější strategii v ekonomice a dalších oblastech. Akci od počátku monitorovali policisté.
 

Aktivisté se u ministerstva začali scházet po půl deváté. Někteří demonstranti měli transparenty s fotkami svých blízkých a nápisy "Jsme tu za ně".

Své požadavky aktivisté oznámili megafonem a několikrát je zopakovali. Podle jedné z mluvčí ER Adély Hrdličkové ministerstvo "zaspalo", neposlouchá vědce a nečiní nic, co by zabránilo ekologické katastrofě. "Pokud nejste schopni zahájit radikální ekologickou transformaci ekonomiky, mohli byste aspoň rozlišit míru podpory pro znečišťovatele a ekologicky smýšlející firmy," uvedla mluvčí. "Technologie a plány pro bezemisní ekonomiku už existují, naléháme na vás, uveďte je v praxi," dodala. Aktivisté požadují konec fosilního průmyslu a uhlí. Mluvčí však zdůraznila, že je třeba zajistit lidem z těchto odvětví jinou práci. Podle prohlášení hnutí Česko potřebuje plán, koncepci a vizi. "Naše vláda to však neumí zajistit, protože řídí stát jako krachující firmu, jde slepě po penězích a vůbec nemyslí na budoucnost," zaznělo z megafonu. V závěru aktivisté žádali politiky a úředníky, ať také myslí na své blízké a změní Česko ve společnost, kde se cení spolupráce, solidarita a vzájemná pomoc a kde se "pro peníze nejde přes mrtvoly a v řekách neteče kyanid." Tím odkázali na nedávnou ekologickou katastrofu na řece Bečvě, kde únik kyanidu, z dosud neznámého zdroje, zabil desítky tun ryb.

Protest byl součástí takzvané Velké rebelie za život, v rámci níž pražská odnož hnutí v dalších dnech hodlá uspořádat několik dalších podobných akcí. Na středu například plánují recesistický průvod zvířecích masek, který má poukázat na důležitost biodiverzity. Ve čtvrtek chtějí uspořádat blokádu dosud neznámé instituce. Dnes od 17:00 pak z Klárova vyrazí cyklojízda na oslavu volného pohybu ve městě a za bezpečnější dopravu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

29.9.2020 12:53
Měli raději popojít na Malostranské náměstí a před matfyzem demonstrovat za změnu fyzikálních zákonů. Pro ty "pokrokové představy o energetice" by se nějaká změna hodila.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

29.9.2020 12:55 Reaguje na Viktor Šedivý
Trefné..:-)
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

29.9.2020 15:25 Reaguje na Viktor Šedivý
Ano, bez změny fysikálních a chemických zákonů to s těmi obnovitelnými zdroji nepůjde.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.9.2020 15:56 Reaguje na Jiří Daneš
Zase si myslím, že spíš pohnou s fyzikou, než se Schillerovou:-))).
Odpovědět

Jan Šimůnek

29.9.2020 16:59
Jenže vláda vědce poslouchá, ale ne ty z vysokých pomocných a ne ty, co jsou ve střetu zájmu (jako celý IPCC). A je zajímavé, že skuteční věci z exaktních oborů, kteří navíc nemají střet zájmu, jsou vůči tomu, co hlásají "rebelové" a podobné pochybné organizace, silně skeptičtí.
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

29.9.2020 17:18

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

29.9.2020 19:12 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Ano, v demokratické společnosti, může být i demonstrant profesí. Nemusí je policie řezat, to je neetické, spíše dohlédnout aby ten svinčik po sobě uklidili. Ono být přivázaný a nemoci se jít vyprázdnit, zanechává nejen na oděvu ale i na .... stopy. Pokud tito mají zkušenost z bezdomovectví a nezaměstnanosti tak ..... od iniciátorů a nedostanou jako to dělají při volbách ........ !
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

1.10.2020 13:34 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Sice nevím čím příspěvek porušil pravidla , ale už vím co jste zač .
Odpovědět
MJ

Milan Jirsa

29.9.2020 19:41
Je zarážející, že redakce Ekolistu (a bohužel ani ČTK a dalších médií) nedokáže odlišit ekologické organizace typu Greenpeace, Duha, Arnika či Limity jsme my od militantních bojůvek extrémní levice, které pod pláštíkem klimatického aktivismu bojují za svržení demokracie a nastolení socialismu. Důkazů, že Extinction Rebellion NENÍ ekologická organizace, za kterou se vydává, existuje celá, například:

1) Násilná blokáda tiskáren deníků the Daily Mail, the Sun, the Times and the Telegraph v noci z 5. na 6. září 2020, která znemožnila distribuci 1,5 milionu výtisků těchto deníků s odůvodněním, že podceňují klimatickou krizi, je ve skutečnosti útokem na svobodný tisk jako jeden ze základních pilířů demokracie
2) Pokus zabránit přistávání letadel na letišti Heathrow vypouštěním dronů proti přistávajícím strojům odůvodněný bojem proti emisím letecké dopravy je de facto pokusem o teroristický čin vedoucí k ohrožení stovek nevinných lidí
3) Nedávné prohlášení zakladatele Extinction Rebellion Rogera Hallama, že osoby zodpovědné za klimatickou krizi by měly být popraveny střelnou ranou do hlavy snad další komentář ani nepotřebuje

Extinction Rebellion se veřejně hlásí k boji za nastolení socialismu. Na jedné z demonstrací dokonce rozvinuli transparent s nápisem "Socialism or extinction" s rudým srpem a kladivem na bílém pozadí. Hnutí zneužívá tolerance společnosti a jejích represivních složek k nezákonným postupům ekologických aktivistů. Zásadní rozdíl mezi tímto hnutím a skutečnými ekologickými organizacemi spočívá v míře a závažnosti překračování zákona a v deklarované připravenosti přinášet lidské oběti, a to nejen z vlastních řad.

Na činy Extinction Rebellion uvedené v bodech 1 a 2 zareagovala britská policie udílením pokut do výše 10 000 liber a rozsáhlým zatýkáním členů této organizace. Proti Rogeru Hallamovi je vedeno vyšetřování. K blokádě svobodného tisku se vyjádřila ministryně vnitra Spojeného Království Priti Patel těmito slovy:
While Extinction Rebellion claim to be an environmental rights campaign group, their actions speak louder than their words, and their continued guerrilla tactics show that they do not believe in peaceful protest – but instead seek to undermine and cause damage to our society, disrupting the hard working individuals who are trying to keep this country moving forwards.

Nechápu, proč redakce Ekolistu není schopna si tyto a další informace o Extinction Rebellion dohledat a hrdinské činy těchto násilníků neustále předhazuje svým čtenářům. Patrně si dala za cíl transfomovat Ekolist na Ekoblesk.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.9.2020 20:51 Reaguje na Milan Jirsa
Já jsem rád, že se o tom tady píše. Popis je věcný, nestranný a díky tomu je jasné, co jsou ER zač.

Objektivní informování je vždy dobře, ať je o čemkoli, a tato zpráva rozhodně taková je.
Odpovědět

Jan Šimůnek

30.9.2020 08:29 Reaguje na Milan Jirsa
Problém vidím v tom, že Greenpeace, Duha, Arnika či Limity jsme my jsou také promořené levičáky a řada jejich aktivit má vysloveně neomarxistický charakter. Nehledě k tomu, že jejich obecný přístup k problému "Lidi musíme znásilnit, aby bylo zachráněno životní prostředí" je v podstatě extrémně levičácký. A to, že z toho znásilňování mají zpravidla i nějaký materiální prospěch, je už jen "třešnička na dortu".
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

30.9.2020 09:06
To je pod článkem zase blábolů zaslepených pošuků....
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.9.2020 11:12 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Taky jste byl v Letenský:-)?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist