https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-upozornuji-na-spatne-podminky-chovu-kurat-ktera-prodava-albert-v-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté upozorňují na špatné podmínky chovu kuřat, která prodává Albert v ČR Aktualizováno

27.3.2024 13:35 | PRAHA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obránci zvířat poukazují na špatné podmínky chovu kuřat, která do svých obchodů odebírá řetězec Albert v Česku. Přitom v Belgii a Nizozemsku podle nich prodává kuřata odchovaná v lepších podmínkách. Ve svých reklamách tak není Albert vůči spotřebitelům transparentní, řekl ČTK Radim Trojan ze spolku obránců zvířat Obraz. Na problém dnes aktivisté upozorňovali i příchozí na pražskou konferenci obchodníků a výrobců, Retail Summit. Obchodní řetězec Albert ČTK sdělil, že farma, ze které mají aktivisté záběry, zásobuje kuřaty většinu velkých obchodů v Česku. Minimální standardy požadované od dodavatelů má řetězec podle mluvčího Jiřího Marečka na webu.
 

Drůbeží maso řetězec Albert podle mluvčího nedováží ani z Polska, ani z Německa, ani z jiných zemí. Dodal, že jejich dodavatelé zaručují nejen český původ, ale také plné dodržování všech legislativních požadavků, včetně ohledu na pohodu zvířat, takzvaný animal welfare.

Avšak podle Trojana supermarket Albert v Česku vydělává na utrpení zvířat. "Zákazníkům nabízí kuřata z těch nejkrutějších chovů. Žijí namačkaná na promáčené podestýlce plné výkalů. Často se nemohou dostat k vodě a potravě, mají bolestivé popáleniny na nohou a na břiše a trpí řadou nemocí. Jsou šlechtěna tak, aby rostla co nejrychleji. Zaživa se jim lámou kosti, protože se jejich mladé tělo nemůže přirozeně vyvinout," řekl Trojan.

Svou kampaň Albertova krutost obránci zvířat zahájili na základě videí pořízených z chovů firmy Rabbit Trhový Štěpánov, od kterého Albert odebírá kuřata. Podle Trojana ale podmínky v jiných farmách nemusí být o tolik jiné.

Ani v jednom ze třech chovů, z nichž údajně pocházejí záběry na zaslaných videích, neprokázaly kontroly Státní veterinární správy (SVS) v posledních letech porušování legislativy, uvedl její mluvčí Petr Vorlíček . "Způsob chovu, ustájovací prostory i vedená evidence chovatele odpovídají požadavkům příslušné legislativy. V chovech v rámci kontrol proběhlo v uplynulých letech i měření zoohygienických podmínek jako relativní vlhkost vzduchu, teplota vzduchu, intenzita osvětlení, koncentrace amoniaku, koncentrace oxidu uhličitého a vše odpovídalo standardům," dodal.

Na zaslaných záběrech úřední veterinární lékaři SVS neshledali možné porušování legislativy. "Pochopitelně chápeme, že některé detailní záběry nemocných a mrtvých kusů nepůsobí dobrým dojmem. Při chovu obdobného množství brojlerů přirozeně může být zdravotní stav některých kusů zhoršený a pochopitelně dochází i k určitým úhynům," řekl Vorlíček. Všechna kuřata chovaná na maso musí být v souladu s příslušnou vyhláškou alespoň dvakrát denně kontrolována.

Mimo jiné Vorlíček dodal, že ošetřovatelé sbírají a odstraňují uhynulé kusy, kontrolují stav krmítek či funkčnost napáječek. Pokud úmrtnost v chovu přesáhne tři procenta týdně, je chovatel povinen nahlásit tuto skutečnost příslušné krajské veterinární správě.

Podnikový ředitel společnosti Rabbit Trhový Štěpánov Tomáš Fulín ČTK sdělil, že pořízené záběry jsou z farmy, kde jsou produkována takzvaná konvenční kuřata, která jsou následně zpracovávána v jejich výrobních závodech a uváděna napříč celou tržní sítí v ČR. Chov kuřat, jejich transport a zpracování se podle něj řídí platnými právními předpisy, konkrétně veterinárním zákonem, zákonem na ochranu zvířat, směrnicí rady o minimálních pravidlech pro ochranu kuřat chovaných na maso. Za poslední tři roky na jejich farmě nebyla zjištěna žádná provinění, uvedl.

"Chovy kuřat v České republice jsou pod přísnou kontrolou Státní veterinární správy a splňují všechny požadavky evropské i české legislativy. Pokud má někdo podezření na porušování zákonů, může se obrátit na Státní veterinární správu nebo příslušnou Krajskou veterinární správu. Zásadně ale odmítáme lživá obvinění, že by tuzemští dodavatelé dodávali kuřata v rozporu se všemi pravidly péče o životní pohodu zvířat," řekla Gabriela Dlouhá, předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie.

Proti obvinění ze špatných podmínek chovu kuřat, které prodává Albert, se ohradil také Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR). "Obránci zvířat by si měli uvědomit několik věcí. Obchodníci nemají na konvenční chovy přímý vliv a mají své dodavatele. Podmínky chovu jsou dané zákonem a samotný chov průběžně kontroluje Státní veterinární správa," uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR. Také upozornil na to, že záběry z haly byly pořízené nelegálně, neboť se dotyčný do těch míst musel vloupat. "Předpokládám, že se tímto činem bude zabývat policie. S obránci zvířat jsme se několikrát pokoušeli nalézt společnou řeč a vysvětlit jim celou problematiku, ovšem bez jakéhokoli výsledku. Neměli totiž zájem na řešení celé situace, ale jen o možnost vést kampaň, na kterou budou vybírat peníze, z nichž platí své manipulativní aktivity," dodal.

Při dnešním happeningu obránci zvířat v oblecích a kostýmcích rozdávali návštěvníkům summitu a kolemjdoucím letáky, případně s nimi vedli diskuse. "Formálním oblečením chceme ilustrovat kontrast toho, jak se Albert v reklamách prezentuje, ale za tím obchodem se skrývá něco takového. Někteří účastníci summitu s námi souhlasí a říkají, že je třeba něco změnit," řekl Trojan. Cílem kampaně obránců zvířat podle něj je, aby se Albert zavázal, že skončí s prodejem znetvořených kuřat, a přijal tak mezinárodní závazek European Chicken Commitment (ECC) k lepším podmínkám chovu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

27.3.2024 15:34
Spíše bychom již konečně měli při medializaci nastavit mantinely různým aktivistům, schovávajícím své zájmy za ochranu planety, přírody, zvířat, broučků, atd.
Za nic nezodpovídají, jen vznáší své požadavky, skandalizují, a škodí.
Pokud již zjistí pochybení, třeba v chovu kuřat, místo svého mediálního aktivismu a pomluvám namířeným proti obchodnímu řetězci, můžou podat podnět podpořený důkazy, Státní veterinární správě a nechat bez dalšího zasahování a zviditelňování se, ve věci jednat kompetentní instituci.
Nevím proč zrovna ekolist, musí zveřejňovat kdejakou neprověřenou informaci od anonymních aktivistů.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

27.3.2024 18:14 Reaguje na Tonda Selektoda
Vy zcela zjevně nevíte co je ekolist.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.3.2024 20:18
Jen hlupák by choval kuřata na promáčené podestýlce plné výkalů. Tak, aby se nemohla dostat k vodě a potravě, měla bolestivé popáleniny na nohou a na břiše a trpěla řadou nemocí.
Protože by taková kuřata špatně prosperovala a zkrachoval by.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

27.3.2024 23:30
Myslím, že pro mnoho českých zákazníků (hlavně těch starších) je hlavní co nejnižší cena, i za cenu horšího zacházení se zvířaty. Ve skandinávských zemích si spotřebitelé zřejmě více potrpí na dobré životní podmínky hospodářských zvířat. Vypadá to, že praxe významně zaostává za tím, co se píše v Prohlášení o dobrých životních podmínkách zvířat - strategie Společnosti Albert Česká republika, na které spolek obránců zvířat Obraz v článku dává odkaz.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

28.3.2024 12:44 Reaguje na Majka Kletečková
Neustálé zlepšování wellfare zvířat je zcela závislé na ceně za produkt. Pokud chovatel dostává za kilo kuřete 28 Kč, rozhodně z té ceny nedokáže zainvestovat změnu technologie a zvýšené náklady při extenzivnějším výkrmu. Nemá smysl zemědělce neustále pranýřovat, je potřeba jim za produkci dostatečně zaplatit. Ono to holandské kuře v obchodě také stojí několikanásobně víc, než klasické konvenční u nás. Dokud to spotřebitelé nebudou ochotní zaplatit, nemohou žádat pro kuřata luxusní prostředí.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

27.3.2024 23:32
Pokud by byla pravda, že v Belgii a Nizozemsku prodává tento nizozemský obchodní řetězec kuřata odchovaná v lepších podmínkách než u nás, tak by bylo legitimní požadovat, aby prodával kuřata odchovaná v lepších podmínkách i v ČR.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

28.3.2024 08:59
Kolik kuřat je v té hale a kolik kuřat je ve špatném stavu, jak je vidět na záběrech? Co když je na všech záběrech stejné kuře? Tmavé a špatně větrané haly? V takovém prostředí rychlokuře nevykrmíte, protože v něm prostě neporoste. Pokud od zvířete chcete, aby rostlo rychle, musíte kromě krmení zajistit co nejlepší prostředí. Řízený denní režim a klimatizace je v těchto chovech standardem. I v ekologickém chovu se najdou kuřata ve špatném zdravotním stavu. Jsou to živé bytosti a ty někdy onemocní a někdy i umírají. Možná by se s tím ochránci měli konečně psychicky vyrovnat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist