https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-v-lisabonu-postrikali-ministra-barvou-pri-diskusi-o-ciste-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté v Lisabonu postříkali ministra barvou při diskusi o čisté energii

27.9.2023 10:10 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Klimatičtí aktivisté včera v Lisabonu napadli portugalského ministra životního prostředí Duarteho Cordeira, jehož postříkali zelenou barvou, když hovořil ve studiu televize CNN Portugal na téma "nová energie je zelená". CNN pořádala tento diskusní panel spolu s energetickou společností GALP a distribuční společností EDP. Agentura EFE v této souvislosti napsala, že incident se stal den před začátkem procesu ve Štrasburku, kde u Evropského soudu pro lidská práva (ECHR) šest portugalských nezletilých a mladých žaluje vlády 32 zemí, včetně ČR, kvůli tomu, že podle nich nedostatečně bojují proti klimatickým změnám.
 

Cordeiro hovořil ve studiu o energetické transformaci, když na něj několik mladých lidí začalo házet kuličky se zelenou barvou, která postříkala ministrovu košili i velkoplošnou obrazovku za ním. Organizátoři akce a členové ochranky okamžitě zakročili a mladé lidi ze sálu vyvedli.

"Tyto formy protestu nemají šanci na úspěch a jen odrazují lidi, kteří by pokojné demonstrace za tuto věc podpořili," řekl Cordeiro.

Agentura EFE připomněla, že právě z Portugalska je šest mladých lidí, kteří v roce 2020 podali na tři desítky zemí, včetně všech členských zemí EU, klimatickou žalobu k ECHR. Viní v ní vlády, že porušují jejich práva tím, že nedělají dost v boji proti klimatickým změnám. Přímým podnětem k žalobě byly ničivé lesní požáry z roku 2017, při nichž v Portugalsku zemřely desítky lidí a k jejichž šíření podle některých expertů přispěly klimatické změny.

Soud v této kauze, která je podle deníku El País první svého druhu, začne ve středu ve Štrasburku. Žaloba se původně týkala 33 zemí, ale po invazi Ruska na Ukrajinu stěžovatelé rozhodli, že Ukrajinu ze žalovaných států vyškrtnou, napsal španělský deník.

Podle Gerryho Listona, který je jedním z advokátů stěžovatelů, by pozitivní verdikt štrasburského soudu v této věci otevřel dveře ke stížnostem klimatických aktivistů k národním soudům. Deník El País ale napsal, že verdikt evropského soudu lze očekávat za devět až 18 měsíců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

27.9.2023 12:57

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
RA

Rostislav Adam

28.9.2023 09:21
Chápu důvod, proč to ti lidé udělali. Bohužel, změna přístupu společnosti je dost pomalá.
Aktivismus je jistě potřeba, ale aktivismus bez násilí. Sice je to jen barva, ale pořád jde o jistou formu násilí. Daleko lepší je 'utlouct' oponenty argumenty.
Obávám se, že bohužel často aktivisté nemají úplně mezi sebou odborníky, kteří by dané problematice rozuměli. Pokud aktivistům jde skutečně o změnu, měli by podporovat tyto oddborníky, nebo se jimi stát, třeba studiem. Tyto odborníky je třeba dostat na potřebná místa, protože tito lidé nebudou plnit funkci jen podle formálních pravidel.
Zároveň je třeba si uvědomit, že u spousty lidí je třeba počítat, že změna pro ně nebude snadná. Proto je třeba prosazovat i dočasná opatření, která budou mít alespoň částečně zlepšující efekt. Náhrada aut na fosilní paliva elektromobily není výhra, ale je to alespoň možnost, jak vyřešit alespoň část problému. Jaderné elektrárny nejsou výhra, ale je to řešení, které nám pomůže odstranit horší elektrárny na bázi fosilních paliv. S tím jsou spojena úložiště radioaktivního odpadu. V ČR je to pořád prosazováno silou, místo aby úřady vnímaly obavy lidí a snažili se je zapojit do řešení. Aktivisté by si zase měli uvědomit, že nejde všechno prosadit hned.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist