Aktivisté žádají, aby budoucí vláda měla klima jako prioritu, plánují stávku
Petr Doubravský z FFF představil hlavní požadavky hnutí na budoucí vládu. Podle Doubravského je třeba, aby se Česko podílelo na udržení globálního oteplení pod 1,5 stupně Celsia proti teplotám před průmyslovou revolucí a tvorbě klimaticky i sociálně spravedlivé společnosti. Podotkl, že zatímco část lidí na klimatické změně profituje, například zisky z fosilního průmyslu, její dopady pociťují všichni, včetně lidí, kteří jsou už tak znevýhodněni.
Žádost hnutí cílí také na to, aby se Česko orientovalo na udržitelnější způsob života a po volbách vznikla funkce nadstranického ministra či ministryně pro klima. K demonstraci aktivisté uvedli, že součástí bude například průvod městem, další informace a požadavky zveřejní později.
Mluvčí FFF Klára Bělíčková podotkla, že nová vláda by měla dělat vše pro to, aby byla v zemi klimatická krize náležitě reflektovaná. Z činnosti současného kabinetu jsou podle ní členové hnutí zklamaní. Připomněla, že na konci června FFF symbolicky ohodnotilo činnost většiny stran, v tématu ochrany klimatu, špatnými známkami.
Doubravský také vyzval k solidaritě s členy Fridays For Future v Afghánistánu. Uvedl, že tamní aktivisté jsou nyní terčem radikálního islamistického hnutí Tálibán. Mezinárodní krizový štáb hnutí podle Doubravského zahájil akci, která je má dostat do bezpečí. Doubravský upozornil na sbírku, kterou česká pobočka hnutí zveřejnila v pondělí. Podle hnutí je potřeba pomoci více než 250 lidem.
Česká pobočka Fridays for Future v minulých letech uspořádala řadu protestů, včetně některých s vysokou účastí. Například v březnu 2019 prošly Prahou dva tisíce středoškoláků, kteří požadovali důslednější ochranu klimatu a snižování emisí. Stovky mladých lidí dorazily také na pražskou stávku v září téhož roku. Studentské protesty se v minulosti konaly i v dalších městech v Česku, také letos v září by podle FFF měly být i mimo Prahu.
Loni i letos, v důsledku opatření kvůli pandemii, hnutí pořádalo zpravidla komornější akce. V období nejpřísnějších protipandemických opatření aktivisté protestovali i on-line. FFF spolupracuje také s dalšími ekologickými organizacemi.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
karel krasensky
31.8.2021 17:57Jaroslav Řezáč
1.9.2021 07:08 Reaguje na karel krasenskysmějící se bestie
31.8.2021 19:05karel krasensky
31.8.2021 19:25 Reaguje na smějící se bestieMiroslav Vinkler
1.9.2021 06:10Pokud by totiž elity myslely na dobro společnosti, dávno by zde nebylo válečných konfliktů a spory by se řešily výlučně mírovou cestou.
Anebo by nedocházelo k tak závažné devastaci životního prostředí jako jsme tomu svědky dnes.
Na to by se však nedalo vydělat jako na "nových, klimaticky neutrálních technologiích" ,společně s kšefty emisních povolenek.
Jaroslav Řezáč
1.9.2021 07:03Robert Jirman
1.9.2021 08:39Marcela Jezberová
1.9.2021 09:56Pavel Dudr
1.9.2021 11:20Pavel Malucha
5.9.2021 14:08https://www.youtube.com/watch?v=5KnBzibIWio&ab_channel=MilanDrobn%C3%BD-Topic