https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/amazonie-jako-rukojmi-vyjednavat-se-o-ni-bude-summitu-lidru-o-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Amazonie jako rukojmí? Vyjednávat se o ní bude na Summitu lídrů o klimatu

15.4.2021 06:16 | PRAHA (Ekolist.cz)
Rozlehlý amazonský prales má pro Brazilce mimo jiné tu vlastnost, že se jím dá efektivně ovlivnit národní HDP.
Rozlehlý amazonský prales má pro Brazilce mimo jiné tu vlastnost, že se jím dá efektivně ovlivnit národní HDP.
Foto | deltreehd / pixabay
Kolik byste zaplatili za největší deštný prales světa? Pokud je jeho hodnota pro celou Zemi skutečně nevyčíslitelná, jak často zaznívá, je miliarda dolarů pakatel. Drobné. A přesně takové drobné si teď od světa žádá prezident Jair Bolsonaro. Onou miliardou, v následujících měsících postupně složenou na účet státní kasy Brazílie, prales samozřejmě na svobodu nevykoupíte. Ale máte šancí tím zpomalit tempo jeho každoročního kácení o 30-40 %. Alespoň tak zní „férový“ návrh brazilského prezidenta, který si z Amazonie udělal něco jako rukojmí.
 

Hrubý domácí produkt Brazílie za loňský rok poklesl o 4,6 %. Nejhorší výsledek od roku 1996. A to je pro 5. nelidnatější zemi světa a pořád nejúspěšnější ekonomiku jihoamerického kontinentu hodně špatná zpráva. Problémy tu loni měli s vývozem surovin a produktů do zahraničí (pokles z 224 miliard na 209,8 miliard $), silnými otřesy státem spoluvlastněného sektoru ropného průmyslu a energetiky (rozpočtová díra dohromady za 40 miliard $). A to vše souvisí s pandemií covid-19, která si vyžádala finanční injekce do národní ekonomiky. Ještě štěstí, že Brazilci mají úspory v bance. Té zelené.

Amazonie nejsou jen plíce, ale taky stroj na peníze

Rozlehlý amazonský prales má pro Brazilce mimo jiné tu vlastnost, že se jím dá efektivně ovlivnit národní HDP. Stačí na jeho vyklučené půdě zvýšit rozlohu zemědělské plochy o 5 % a můžete jej transformovat v zisk z vývozu odpovídající 189 miliardám reálů (cca 33 miliard dolarů). Když si spočítáte aktuální výpadky a mezery v brazilském státním rozpočtu, doberete se nejspíš i nenáhodné souvislosti s extrémním nárůstem tempa odlesňování amazonských pralesů. Na výpadek brazilské ekonomiky prostě doplácí prales. Doslova. Je to něco jako nevratná (a nevratitelná) půjčka ze zelené banky, za kterou bude platit úroky příští generace a možná celý svět, ale jistě ne Boslonaro, Brazilci a nyní.

O brazilském prezidentovi si můžeme myslet ledacos. Ale ještě než dubnový Summit započal, už na něm politicky zvítězil. Svou dobře načasovanou a nevybíravou žádostí o výkupné totiž demonstroval přetrvávající globální pokrytectví.
O brazilském prezidentovi si můžeme myslet ledacos. Ale ještě než dubnový Summit započal, už na něm politicky zvítězil. Svou dobře načasovanou a nevybíravou žádostí o výkupné totiž demonstroval přetrvávající globální pokrytectví.

Je to špatně? Za kácení tisíciletých pralesů kvůli momentální krizi nemáme tendence chválit nikoho, ale možná tuhle naši perspektivu ovlivňuje to, že Česko nemá deštné pralesy a mělo ještě před covidovou krizí nejméně chudých v celé Evropě. V příjmové tísni je u nás momentálně méně než 10 % obyvatel. V Brazílii ji velmi palčivě pociťuje 24,7 % obyvatel a 6,5 % lidí tu žije za hranicí extrémní chudoby. A těchto 70 milionů krizí zbídačených lidí v Brazílii se příliš neptá po původu peněz, které je mají, přetaveny ve finanční injekce a státní podporu, nasytit. Bolsonaro navíc rozehrál nehezkou hru na svědomí celého světa. Tím, že si z Amazonských pralesů udělal rukojmí.

Vydírání? Ne, to není Bolsonarův nápad

Pokud vás opravdu deptá to, že se tu teď ve velkém kácí, můžete připlatit brazilské vládě. Ta těmito penězi vykompenzuje ušlý zisk. Zvrácené? To jistě ano. Hodí se ale zmínit, že tenhle nápad úplně nepochází z hlavy setrvale negativně vnímaného brazilského prezidenta. Jeho autorem je jiný, momentálně zatím velmi oblíbený prezident. Joe Biden. Právě on v říjnu loňského roku, když ještě neprezidentoval, přišel s tím, že vymění kácení deštných pralesů v brazilské Amazonii za 20 miliard dolarů.

Přímočaře podaná strategie: „Tady je 20 miliard dolarů. Přestaňte ničit prales. Pokud nepřestanete, budete čelit vážným ekonomickým následkům," vydobyla Bidneovi v mezinárodním měřítku pověst státníka, jemuž rozhodně není lhostejné životní prostředí a osud Amazonie. Jenže po úspěšných volbách už Biden nějak nechvátá tohle gesto naplnit. 20 miliard dolarů je opravdu hodně peněz. Vlastně i jedna miliarda je teď víc než dost. Diplomatická jednání mezi USA a Brazílii zatím běží, a není jisté, jestli se doberou nějakého uspokojivého závěru. Po Summitu lídrů o klimatu, sezvaném na 22. dubna 2021, snad bude jasněji.

Rukojmí tu drží každý

Nápad vyplatit Brazílii za snížení tempa kácení (které je nyní opravdu největší za posledních 12 let) tak velmi pravděpodobně nenarazí na podporu ostatních států. Patrné je to už z výčtu čtyřicítky sezvaných vůdců. S důsledky pandemie a krize ekonomiky se potýkají i oni a oni také mají svá rukojmí. Jen namátkou: kolik byste dali australskému premiérovi, Scottu Morrisonovi, za Velký bariérový útes a fragmenty nejstaršího pralesa na světě v Daintree? Co nabídnete indonéskému prezidentovi Joko Widodovi za to, že zpomalí s expanzí plantáží palem olejných do ostrovních pralesů? Vykoupíte přitom i rybáři vybíjené velryby od japonského premiéra Yoshihidea Sugy?

Pokud začnete platit Brazílii, budou možná brzy platit všichni všem.
Pokud začnete platit Brazílii, budou možná brzy platit všichni všem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Pokud začnete platit Brazílii, budou možná brzy platit všichni všem. S teroristy se nevyjednává z dobrých důvodů a Bolsonaro nyní názorně dokládá, proč tomu tak je. Nehledě na to, že už nyní 198 brazilských lidskoprávních a environmentálních neziskovek hlasitě varuje před tím, že posílání jakýchkoliv peněz brazilské vládě by nejspíš skončilo katastrofou. Protože záruky, kam by takové peníze putovaly (třetina na boj s odlesňováním, dvě třetiny na podporu ekonomiky) jsou dost chabé. Bolsonaro navíc může tlak (a nejspíš bude) na mezinárodní svědomí stupňovat, protože každoroční sezóna požárů se už zase blíží.

Přehlídka řešení? Ne, jen příjemná debata světových vůdců

A tak se zdá, že mezinárodní Summitu lídrů o klimatu bude nakonec mnohem méně o Amazonii a více o reprezentaci státníků. Určitě více než o praktických návrzích a skutečném řešení krizí. Proč? Budete se bavit o životním prostředí a čistých zdrojích energie pro lepší svět, zatímco kobalt a koltan drží pod palcem konžské pralesy devastující prezident Félix Tshisekedi? O elektromobilech, které se nehnou bez lithia ničícího ekosystémy Chile prezidenta Sebastiána Piñery? Nebo o solárních panelech, které se montují v koncentrácích ze surovin vydolovaných na území Číny prezidenta Si Ťin-pchinga? Nejspíš ne.

O silně populistickém, pravicovém a zahraničními médii proklínaném brazilském prezidentovi si můžeme myslet ledacos nehezkého. Ale ještě než dubnový Summit započal, už na něm politicky zvítězil. Svou dobře načasovanou a nevybíravou žádostí o výkupné totiž znovu demonstroval přetrvávající globální enviro pokrytectví. „Pokud je Amazonie opravdu cenná tak, jak říkáte, tak plaťte za její zachování. Nebo vám na ní tak nezáleží?“ Ano, všichni přeci chceme zachovat pralesy Amazonie, které přezdíváme zelenými plícemi světa. Ale opravdu platit vlastními penězi za to úplně nechceme.


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 07:52
Tak, jak to článek prezentuje, je to legalizace vydírání a ekoterorismu, kdy se má platit výkupné gaunerům za to, že si nezničí vlastní zemi a celosvětový ekosystém. Takže jasně negativní postup.

Zkusím pohled prgmatický, kdy bohaté země pomůžou chudým vybřednout z bídy a postavit se na nějakou ekonomickou úroveň. Samozřejmě tam bude podmínka, že tyhle země ZASTAVÍ (ne omezí), kácení pralesů a jiné devastace a především si omezí nárůst vlastní populace. Bez toho žádná pomoc fungovat nemůže.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

15.4.2021 09:31
Amazonie je ztracená, je to neodvratitelné, nedá se to zastavit,
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

15.4.2021 09:53 Reaguje na Robert Jirman
Pokud se nenajde dobré kompromisní řešení, pak se vaše proroctví naplní. To by ale na obou stranách barikády nesměli být neústupní zabedněnci.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.4.2021 10:02 Reaguje na Robert Jirman
Nejenom Amazonie, ale i zbytek přírody všude na světě. Nárůst počtu
obyvatel zvyšuje na ni tlak, Snad zbydou ostrůvky k potěše a zbytek
bude vyplundrován a zcela přeměněn. Drsně řečeno: na naději jménem
koronavirus lidé zase vyzráli a jdou cestou k vlastní zkáze oklikou
přes zničení přírody. Utopické nápady ekologistů to nezachrání a
pouze urychlí tu zkázu i tam, kde zatím až tak nehrozila(dovoz dřeva
pro energetiku, omezování vlastního zemědělství na úkor dovozu z
míst po vykácených pralesích, náhrada fosilních paliv palmovými
a jinými rostlinnými oleji, těžba surovin k výrobě fotovoltaiky
a přesun těžkého průmyslu do zemí s neekologickou výrobou
Ano i ekologismus přispívá ke zkáze pralesů a to významně, když pominu to nejhorší, čímž je chamtivost a globální obchod.
Bolsonaro pouze řekl pravdu, že si musíme vybrat i my, co
považujeme za prioritu. Zatím se chováme tak, že to kácení sami
podporujeme nákupem jejich sóje, masa a i dřeva pro energetiku.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.4.2021 11:11 Reaguje na Břetislav Machaček
Amazonie je symbol, tam chodí naháči s foukačkou, malí osvalení hošíci, kteří nepotřebují lékařskou péči, svou fyzickou kondicí lehce smáznou průměrného měšťáka...: na to se nehodí koukat, to musí co nejrychleji zmizet ze světa!-(

Pro dnešního znuděného konzumenta je Amazonie něco jako sci-fi, co ani nedokáže pořádně ocenit. Já jen doufám, že se podaří zachránit víc, než pouhé ostrůvky pralesa, bo jak se píše níže (i výše), jsou to plíce planety. Kdo to nechce pochopit, měl by zpátky do škamen.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

15.4.2021 17:31 Reaguje na Břetislav Machaček
naprostý souhlas, bohužel
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 18:29 Reaguje na Břetislav Machaček
Tak si představte, že by si EU skutečně vybrala: nebude dovážet žádnou sóju, maso, dřevo atd. z Brazílie z ekologických důvodů.
První ropáci začnou ryčet tlustým hlasem, že je to "diktát z Bruseli", "ekoterorismus", "totalita zelených svazáků" a všechny ty vaše kecy.
Proč to máte celé naopak? Protože si pletete kšeft s ekologií, demokracii s totalitou, bolševický komunismus (dnes fašismus) s demokracií a sociálním státem. Normálka.
Odpovědět
bu

běžný uživatel

15.4.2021 12:02 Reaguje na Robert Jirman
JJ Je konec....je to prostě v *rdeli....celá Amazonie nakonec dopadne jako na tomto obrázku vlevo https://www.theguardian.com/environment/2021/apr/15/just-3-of-worlds-ecosystems-remain-intact-study-suggests?fbclid=IwAR3vTnOHGBNwhao9c-WtglX8HOKwUVxClk4vbqttflKugiB4bA1GrzVRU4E
- a nebo takhle - https://www.theguardian.com/environment/2013/sep/03/brazil-food-crops-climate-change

To by museli sami Brazilci začít být pyšní na svou Amazonii a chtít ji chránit.... myslím, že chudák D. Attenborough ještě asi zapláče....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2021 18:18 Reaguje na Robert Jirman
Nic není ztraceno, jen lidské blbství musí být poraženo (aspoň částečně).
Odpovědět
Sl

Slovan

15.4.2021 23:17 Reaguje na Robert Jirman
Samozřejmě že není! Uvědomte si, že to není žádná Šumava, ale že se bavíme o ekosystému s miliony km2 stále nedotčeného území. Doslova!
Tahle zbytečná negativita v lidem akorát probouzí zbytečné zoufalství - přitom za rok jsou volby, kde Bolsonaro doufejme rupne a ochrana brazilské části Amazonie se znovu zlepší. Zpřísní se tamní ochrana obecně, podpoří se růst sekundárních lesů, vytvoří se nová chráněná území apod.

Takže já sem pozitivní i přesto, že v Brazílii vládne momentálně radikální pravičák. A jsem pozitivní obecně - týká se to i Afriky nebo Asie.
Odpovědět
bu

běžný uživatel

16.4.2021 20:16 Reaguje na Slovan
Rád tomu budu věřit...ale když to člověk vidí....hlavní je zbavit se toho *uráka Bolsonara a všech jemu podobných...a to dřív, než ten panchart "naklade vajca".....
Odpovědět
Sl

Slovan

16.4.2021 22:37 Reaguje na běžný uživatel
Pokusím se Vám trochu dát naději: brazilský stát Amazonas je na mapách odlesňování téměř celý tmavě zelený, tedy skoro bez deforestace. Ten stát má ale rozlohu 1,57 milionu km2! Obrovské plochy dalšího nedotčeného pralesa jsou nejenom v dalších státech Brazílie, ale i v dalších sousedních státech. Samozřejmě - varujme a bojujme za každý km2! I já doufám, že Bolsonaro (správně jste ho nazval) za rok končí, ale málokdo si uvědomuje, jak obrovské území tam můžeme stále zachránit a pomalu se díky zprávám v médiích (jen negativní) ztrácí naděje!
To samé ale Afrika. Jasný, jsou tam obrovské výzvy hlavně do budoucna. Ale támhle ve Středoafrické republice nebo Jižním Súdánu jsou jedny z nejméně dotčených lesů na světě! Jsou tam oblasti, které jdou rozlohou přes 100 000km2 divočiny! To samé v Angole. To samé Tanzansko-Mosambická hranice - koridor Selous-Niassa má 154 000km2 nádherné divočiny! A tak bych mohl pokračovat.

Na tom světě je toho tolik co chránit! Stačí to jen chtít vidět a ideálně i nějakou organizaci finančně podpořit, či se sám zúčastnit jako dobrovolník nějakého programu - příští rok se chystám zúčastnit např. tohoto (https://justicefornature.org/dobrovolnicky-program-sumatra/) :)
Nemyslím si, že je to beznadějné - naopak.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

15.4.2021 09:50
Nadpis odstavce: "Amazonie nejsou jen plíce, ale taky stroj na peníze"

Kdy už se přestane lhát, že Amazonie jsou plíce!!!!!!!!! Amazonie má jistě tisíce pozitivních vlivů na planetu, proč se ale přednostně hovoří (lže) o tom co nemá??? Nebo pro ochranu planety a ekologii je jakýkoliv argument dobrý, i ten lživý? Pak se nedivme, že domluva vázne.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.4.2021 11:12 Reaguje na Jiří Svoboda
Dítě umí lhát od tří let, od té doby toho člověk využívá pro svůj okamžitý prospěch. Někteří u toho vytrvají až do sebezničení.
Odpovědět
va

vaber

15.4.2021 11:25
Amazonie je jen část světa kde je destrukce přírody člověkem nejvíc vidět
každý škůdce v přírodě napáchá škody a pak se zredukuje a přestane škodit
člověk je nadutý a domýšlivý a myslí si ,že pro něj to neplatí , to ukáže budoucnost

Odpovědět
kk

karel krasensky

15.4.2021 15:05
V malém bezvýznamném protektoraru Čechy a Morava by se neměli vyjadřovat k Brazilii a pralesum.Spíš by měli koukat na vlastní lesy sežrané lýkožroutem
Odpovědět
bu

běžný uživatel

15.4.2021 16:19 Reaguje na karel krasensky
Copak, nemáte rád tropické pralesy????
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.4.2021 18:55
Jestli si Brazilie tezi drevo sma pro sebe, da se neco namitnout? Ale jestli to je zase pro mezinarodni retezce a jejich zisk, tak je dobre, ze jim Bolsonaro rekl, chces u nas tezit, zaplat dan nebo ferovou cenu. Ale z clanku neni moc jasne, na ci strane je cerny Petr. Asi to budou nadnarodni firmy, co chcou brazilske drevo zadarmo, bych si tipla.
Odpovědět
ms

16.4.2021 01:18
Ano, západní svět v čele s USA a EU nyní šílí ze změny klimatu, přitom se na ní zásadně podílí doslova rabováním zdrojů viz článek "Budete se bavit o životním prostředí a čistých zdrojích energie pro lepší svět, zatímco kobalt a koltan drží pod palcem konžské pralesy devastující prezident Félix Tshisekedi? O elektromobilech, které se nehnou bez lithia ničícího ekosystémy Chile prezidenta Sebastiána Piñery? Nebo o solárních panelech, které se montují v koncentrácích ze surovin vydolovaných na území Číny prezidenta Si Ťin-pchinga?" Takže obyvatelé Kodaně se hřejí teplem ze spalovny "biomasy", kam směřuje každý rok 600.000 tun dřeva z brazilské Amazonie loděmi na mazut 10.000 km do Kodaně. A vše dotuje EU jako příklad "neutrálních" emisí CO2, soláry, větrníky, elektromobily. Pokrytectví politiků sevřených pevně do náručí špinavého byznysu. Ještě pár let budeme na Titaniku tančit...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist