https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/americka-armada-nakoupi-japonske-morske-plody-v-reakci-na-cinsky-zakaz-dovozu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Americká armáda nakoupí japonské mořské plody, které Čína zákazala dovážet kvůli vypouštění vody z Fukušimy

30.10.2023 19:07 | TOKIO (ČTK)
Prvním nákupem je podle agentury Reuters necelá tuna mušlí hřebenatek.
Prvním nákupem je podle agentury Reuters necelá tuna mušlí hřebenatek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Americká armáda hodlá ve velkém nakupovat mořské plody z Japonska. Chce tím podpořit tamní hospodářství poté, co Čína zakázala dovoz japonských potravin z moře kvůli vypouštění ošetřené odpadní vody z poškozené jaderné elektrárny Fukušima. Prvním nákupem je podle agentury Reuters necelá tuna mušlí hřebenatek, které budou američtí armádní kuchaři servírovat v kantýnách, k prodeji budou také v obchodech na vojenských základnách.
 

Americký velvyslanec v Japonsku Rahm Emanuel řekl, že čínský zákaz dovozu je součástí jejích "ekonomických válek" a Washington by podle něj měl důsledněji zvážit, jak může Japonsko podpořit. Konkrétně v případě mušlí hřebenatek je americký nákup jen asi setinou objemu, který Japonsko loni vyvezlo do Číny. USA by podle Emanuela mohly začít nakupovat více japonských ryb i dalších plodů moře.

Japonsko vypustilo do oceánu první várku vody letos v srpnu. Jde o vodu, který byla použita pro chlazení jaderného paliva po nehodě ve Fukušimě v roce 2011. Voda prošla několika fázemi ošetření, které odstranily většinu radionuklidů kromě tritia, které je méně škodlivé než jiné radioaktivní látky jako cesium nebo stroncium. Tritium ve vodě je zředěné na jednu čtyřicetinu jeho povolené koncentrace podle japonských pravidel a japonská vláda vypouštění zahájila s povolením Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Čína spolu s Ruskem přesto rozhodnutí Japonska kritizovaly a Peking plošně pozastavil dovoz japonských ryb a mořských plodů, což Tokio a Washington označily za nespravedlivé. Moskva se ke stejnému kroku uchýlila na začátku října.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

30.10.2023 19:27

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
RV

Richard Vacek

1.11.2023 06:01
Vidíme jak jednají politici. Ti přátelští přátelsky a nakupují škeble pro své vojáky. Ti nepřátelští zneužívají strachu (nevzdělaných) občanů a projevují předběžnou opatrnost.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.11.2023 18:47
Je zajímavé, že to nenakoupili i pro občany, ale pouze pro armádu. To
se bojí, že jim občané neuvěří, že jsou škeble nezávadné?
Uvěří tomu vojáci a nebo to armáda nakoupí a nakonec utajeně vyhodí?
Ono u armády se vždy pár miliónů ztratí i bez aféry, která by stihla
civilní sektor. U nás se nakoupily "padací" padáky a skončily jak?
Je svrchovaným rozhodnutím obou stran kupovat ty mořské plody, či
nikoliv. Já osobně se bez nich obejdu.
Odpovědět
sv

sv

17.11.2023 13:02 Reaguje na Břetislav Machaček
JInými slovy, machaček recykluje zelené bláboly na téma jaderná energetika. Tak už se rozhodni machačku, jaký je vlastně tvůj názor. Nebo by možná byla vhodná nějaká medikace proti té schíze, kterou projevuješ.
Odpovědět
sv

sv

17.11.2023 13:03 Reaguje na Břetislav Machaček
Pro info, ignorante, VŠECHNY padáky jsou "padací".
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist