Andrej Babiš: Ochrana klimatu nesmí být na úkor evropského průmyslu
Otázka ochrany klimatu je pro řadu členských zemí EU jedním z klíčových témat pro práci unie v příštích letech. Osm z nich - například Francie, Nizozemsko či Belgie - před summitem ve společném dokumentu vyzvalo k tomu, aby například čtvrtina budoucího rozpočtu unie přímo směřovala do oblastí s touto problematikou spojených, včetně vývoje a výroby bezemisních automobilů, nových baterií a "udržitelné mobility". Navrhly také, aby unie byla nejpozději v roce 2050 neutrální z hlediska emisí skleníkových plynů.
Podle Babiše si chce Česká republika dál zachovat právo rozhodovat sama o svém energetickém mixu, tedy o tom, z jakých zdrojů svou energii vyrábí. "Nechápu, proč jádro, které nemá emise, se nezapočítává do závazků na cíle u obnovitelných zdrojů," poznamenal český premiér.
Klimatická problematika je jedním z bodů, kde se pohledy členských států unie na budoucí cestu liší. Připravená deklarace včerejší schůzky v Sibiu, kde chtěla EU především demonstrovat svou jednotu, proto toto téma obcházela a zmiňovala jen potřebu "zajistit budoucnost dalším generacím Evropanů" a připravit unii tak, aby byla schopná se vypořádat s klíčovými výzvami 21. století.
Český premiér připomněl, že o klimatické problematice dlouze diskutovali lídři už na posledním řádném unijním summitu v Bruselu. "Měli bychom být racionální," podotkl Babiš s tím, že je důležité, aby po květnových volbách neseděli v europarlamentu "anarchisté typu zelení, piráti".
Podle něj není unie, která sama produkuje ani ne desetinu celosvětových skleníkových plynů, schopna přesvědčit o potřebě dodržovat příslušné závazky své partnery a konkurenty jako je Čína či Spojené státy.
reklama