https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/atlantik-ve-francii-letos-vyplavil-na-300-mrtvych-delfinu-mnohem-vic-nez-driv
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Atlantik ve Francii letos vyplavil na 300 mrtvých delfínů, mnohem víc než dřív

25.1.2023 12:38 | PAŘÍŽ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
Atlantský oceán od Vánoc do poloviny ledna na francouzské pobřeží vyplavil téměř 300 mrtvých delfínů, výrazně více než je v tomto období obvyklé. Některé dny se našlo i 20 mrtvých delfínů. Mnohá ze zvířat mají zranění od rybářských lodí a jejich vybavení, píše deník Le Monde.
 

"Na většině z nich jsou stopy po zachycení do rybářského vybavení," konstatovali vědci z observatoře Pelagis, kteří tyto živočichy zkoumali a u některých provedli pitvu. Současné období nadměrné úmrtnosti je podle nich nejen "intenzivní", ale také "obzvlášť časné". Mrtví delfíni končí na francouzských plážích každoročně, obvykle ale až v únoru. Počty delfínů na mělčině závisí také na počasí, zejména na směru větru.

Delfíni jsou ve Francii i v Evropě chránění a zákon trestá jejich lov, zohavení nebo odchyt. Toleruje sice "náhodné zachycení do rybářského náčiní", rybáři ho ale musí hlásit úřadům.

Francouzská pobočka neziskové organizace Sea Shepherd je přesvědčena, že nalezená zvířata s vyhřezlými vnitřnosti se stala obětí rybářů, kteří se neúspěšně pokusili je nechat zmizet v hlubinách oceánu. Organizace je připravena podniknout právní kroky, aby na úhyny delfínů upozornila.

"Zákon počítá s vysokými pokutami při neohlášení střetu se zvířetem. Pokud vím, tak za to ale žádný rybář nebyl stíhán. Panuje naprostá beztrestnost," uvedla ekologická aktivistka Lamya Essemlaliová ze Sea Shepherd.

Od začátku prosince 2020 do konce dubna 2021 nahlásili rybáři 84 případů nechtěných odchytů delfínů. Za stejné období organizace Pelagis a její spolupracovníci evidovali na 900 delfínů uvázlých na mělčině, na dně oceánu jich podle odhadů odborníků skončilo až pětkrát tolik.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.1.2023 20:32
Něco podobného, jak na podzim tuleni v Kaspiku. Intenzivní rybolov pomocí moderní techniky, delfíni se snaží nakrmit, ale v sítích se udusí. Tady je najednou ticho - to kdyby šlo o klecový chov nosnic...
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist