Austrálie přijala nový zákon, do roku 2030 sníží emise o 43 procent
Australská vláda vedená labouristickým premiérem Anthonym Albanesem slíbila po svém květnovém nástupu k moci, že stanoví pro zemi ambicióznější ekologické cíle, které budou v souladu se závazky dalších rozvinutých zemí světa. Předchozí konzervativní vláda Austrálie byla za svou politiku v oblasti životního prostředí kritizována.
Austrálie patří k největším světovým vývozcům zkapalněného zemního plynu a uhlí, jehož spalováním vzniká skleníkový plyn CO2. V přepočtu na obyvatele je kvůli své závislosti na energii vyráběné z uhlí také jedním z nejhorších znečišťovatelů ovzduší na světě.
"Schválení zákona o klimatických změnách vysílá světu signál, že Austrálie je odhodlána snížit emise a využít ekonomické příležitosti, které nabízejí obnovitelné energetické zdroje," uvedl v dnešním prohlášení ministr pro energetiku a klimatické změny Chris Bowen.
Vládnoucí Australská labouristická strana se ke snížení emisí o 43 procent do roku 2030 zavázala již v červnu a následně tento cíl schválila dolní komora parlamentu, kde mají labouristé většinu. Senát zákon odsouhlasil dnes v poměru 37 hlasů ku 30. Kromě labouristů pro něj hlasovali Zelení a nezávislí. Proti byli opoziční konzervativci, kteří v minulých letech prosazovali snížení emisí skleníkových plynů o 26 až 28 procent do roku 2030.
Zelení klimatický balíček sice podpořili, uvedli ale, že se v budoucnosti budou rovněž snažit blokovat jakékoli nové projekty na těžbu uhlí a zemního plynu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Jiří Svoboda
9.9.2022 11:47Je to ale světu VYSLANÝ SIGNÁL o odhodlání! Jen houšť.