https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/babis-v-osn-sve-klimaticke-zavazky-musi-plnit-vsechny-zeme
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Babiš v OSN: své klimatické závazky musí plnit všechny země Video

26.9.2019 07:50 | NEW YORK (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | OSN
Česká republika za posledních třicet let po pádu komunistického režimu urazila náročnou cestu, který nebyla snadná a během které tehdejší politici učinili řadu chyb. V projevu na Valném shromáždění OSN to ve středu pozdě večer newyorského času (dnes nad ránem SELČ) prohlásil český premiér Andrej Babiš s tím, že Česku se nyní hospodářsky daří. Dodal, že země si přeje silnou Evropskou unii, která se bude angažovat v řešení světových problémů. Zdůraznil také, že všechny země musí plnit své klimatické závazky.
 

Babiš projev uvedl připomínkou toho, jak Česko přešlo od diktatury k demokracii a že symbolem těchto demokratických změn byl disident a někdejší československý a český prezident Václav Havel.

Po pádu komunismu se Česko stalo stalo členem Severoatlantické aliance a následně Evropské unie. Premiér upozornil, že to nebyla snadná cesta a že tehdejší politici učinili během přechodu k tržní ekonomice řadu chyb.

"V současnosti je Česká republika sedmou nejbezpečnější zemí na světě, rychle roste a bohatne," řekl s tím, že tak navazuje na svou meziválečnou prosperitu, kdy tehdejší Československo s věhlasným průmyslem patřilo k nejrozvinutějším zemím světa.

Česko chce podle Babiše silnou a jednotnou Evropu, Evropskou unii pak označil za nejúspěšnější mírový projekt na světě. Má ovšem výhrady vůči tomu, jak se Evropa ve světě angažuje. "Bohužel současná Evropská unie není v tomto ohledu příliš efektivní," uvedl.

Za největší výzvy, které před unií stojí, označil dojednání brexitové dohody mezi Londýnem a Bruselem, uzavření speciální obchodní dohody se Spojenými státy, dobudování vnitřního trhu, vztah s Ruskem, zajištění vnější bezpečnosti včetně kontroly nad migračními toky a také budoucí rozšíření EU. Babiš by také chtěl, aby Evropská rada, která je nejvyšším politickým orgánem bloku, hrála v budoucnu roli evropské koaliční vlády.

V dalším bodu projevu se věnoval klimatickým změnám, které podle něj jsou problémem celého světa, nejen Česka a EU. Ujistil, že Česko naplňuje plán závazků, které přislíbilo na klimatické konferenci v Paříži v roce 2015. Změny ale musí být postupné a založené na vědeckotechnickém pokroku a nesmí poškozovat ekonomiku. Klíčem je přechod na nefosilní zdroje energie, ale podle Babiše jsou sluneční a větrné zdroje zatím málo účinné.

Dodržování klimatických závazků všemi státy je podle Babiše nezbytné, ale dosud tak činí jen málo zemí, i když sliby učinil takřka každý. Mladí aktivisté mají sice v mnohém pravdu, ale zelená energie dosud není připravena. "Moje země nemá jinou možnost než jádro," prohlásil.

V projevu zmínil i mladou švédskou aktivistku Gretu Thunbergovou, která v pondělí na klimatickém summitu ve velmi emotivním proslovu zkritizovala světové vůdce za jejich nečinnost v boji proti změnám klimatu. Babiš si není jist, zda její teatrální, hysterická až agresivní řeč povede k racionální diskuzi.

Nejen klima je ale problémem lidstva, řekl Babiš. "Nesmíme však zapomínat na to, že přes 800 milionů lidí stále hladoví, přibližně 785 milionů lidí zůstává bez základního přístupu k pitné vodě, jen tento rok zemře dalších téměř pět a půl milionu dětí mladších pěti let," zdůraznil.

Hovořil také o tom, že oblast severní Afriky a Blízkého východu je ohrožena konflikty a nestabilitou a že přehlížení těchto problémů bude mít dopady na každého. Mimořádnou odpovědnost v této věci nese Rada bezpečnosti OSN. "Otázkou samozřejmě je, zda bezpečnostní úkol plní," uvedl Babiš s poukázáním na pomalé a nepružné reakce.

Na příkladu Sýrie, ze které před válkou uprchly miliony lidí, upozornil na nutnost řešit ne důsledky krizí, ale jejich příčiny. V plénu proto podpořil plán tureckého prezidenta Recepa Erdogana, který chce na severu Sýrie pro návrat běženců vybudovat bezpečnostní zónu.

"Uprchlíci musí být motivováni k návratu domů a to se stane, až když jim jejich domovy znovu dají naději," uvedl Babiš. Proto podle něj Česko podporuje Agendu 2030 o udržitelném rozvoji. Mezi cíle agendy OSN patří odstranění extrémní chudoby všude na světě do roku 2030, vymýcení podvýživy pomocí lepších sociálních programů pro děti, matky a starší osoby, zajištění přístupu k pitné vodě, skoncování se všemi formami násilí na ženách či boj proti globálním klimatickým změnám.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

26.9.2019 10:16
Naše země (jistě myslel státní rozpočet) bohatne, když lidem neustále novými a novými nápady zvyšuje daně nebo zavádí nové, provokuje a nuceně nejlépe příkazem zvyšuje spotřebu domácností, když zisky od českých firem jsou mizivé, zemědělství bez razance......a do příjmů se započítájí vnější dotace. Tak to nám to ve státní kase pěkně bobtná, ale občan je v porovnání s demokratickými zeměmi chudší a chudší. Na jiné místě se např. dnes dočteme že daňová zátěž např. slovenska je o cca 3% nižší než u nás. To se to krásně hospodaří......
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

26.9.2019 10:34
Babiš zase nezklamal.. evidentně si tam přijel před celým světem obhájit svědomí ohledně cesty energetiky, kterou on i Zeman preferuje a to je jádro a nic než jádro.. snaží se, aby se z jeho projevu (který dokola opakuje) stala pravda a aby tak měl zelenou (haha) v budování nekonečného počtu jaderek a aby nemusel adekvátně podporovat a prosazovat OZE. Tento postoj má ráda česká hospodská inteligence (jejich voliči)....

A že pak mluví o tom, že je potřeba nasitit, uzdravit a napojit celý svět... to už je vyloženě očividné o co mu jde... chystá si cestu na další bezohledně čistě ekonomický výpad do zemí "3. světa".

A hlavně je potřeba zachránit všechny lidi na planetě, aby jich tu bylo ještě víc než už teď hrozí ve všech zprávách o přelidnění a destrukci planety.... to je prostě demagog par excellence..............
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

27.9.2019 06:55 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Pane Kašpárku, teď jste udělal opravdu čest svému jménu. Jsou dvě možnosti. Buď jste totální hlupák, který píše do diskuze, aniž by se obtěžoval se jen podívat, jaká je energetická koncepce České republiky. Druhou, že na rozdíl od Babiše, jste v oblasti energetiky prostě demagog par excellence Vy.
Na rozdíl od Vašich představ, které občas prezentujete i na tomto serveru v diskuzi, je státní energetická koncepce o rozumném u nás realizovatelném energetickém mixu, který pomocí kombinace jádra, OZE a úspor může reálně pomoci při snížení emisí. Ten totiž bere v úvahu české geografické i další podmínky a je reálný a efektivní. A opravdu to není jen jádro.
To, že řešení hladu a chudoby v zemích třetího světa je prioritou, je také pravda. Jedině obyvatelé a státy s vysokou životní úrovní mají možnost a také snahu zlepšovat i ekologickou situaci. Podle Vašich příspěvků zde se mi zdá, že Vámi navrhovaná cesta k řešení klimatických změn je pomocí sražení životní úrovně rozvinutých zemí na úroveň zemí třetího světa.
Babiše opravdu nemusím, nikdy jsem ho nevolil a volit nebudu, ale takové demagogické nesmysly v duchu primitivního neomarxismu , jaké píše pan Kašpárek, opravdu k žádné rozumné budoucnosti nevedou.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist